Medicines / Molecules / Nimesulide

NimesulideEvery pack, by price.

107 packs of Nimesulide on NPPA's price list for July 2026: 78 brands from 62 companies, in 26 forms and strengths.

Packs
107
Brands
78
Companies
62
Forms and strengths
26
Price-controlled packs
0 of 107

Packs, lowest price per unit first

Nimesulide Tablet 100 mg

57 packs, ₹0.25 to ₹16.80 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.25/tabletNimopen · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹2.50
  2. ₹0.25/tabletPyrimide · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹2.50
  3. ₹0.28/tabletNimuwin (Wings) · 10 tabletWings Pharmaceuticals · MRP ₹2.75
  4. ₹0.50/tabletNelsid · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹5.00
  5. ₹0.90/tabletNimze · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹9.00
  6. ₹1.00/tabletNimzee · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹10.00
  7. ₹1.25/tabletNimesulide (Makers) · 500 tabletMakers Labs · MRP ₹622.75
  8. ₹1.64/tabletNimprex · 15 tabletSeagull Pharma · MRP ₹24.58
  9. ₹1.90/tabletDisnim · 10 tabletStadchem of India · MRP ₹19.00
  10. ₹1.97/tabletNuleb · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹19.69
  11. ₹2.10/tabletNimusen · 10 tabletEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹20.95
  12. ₹2.20/tabletMegagesic · 10 tabletSwastik Pharmaceuticals · MRP ₹22.00
The other 45 by price per tablet
  1. ₹2.30/tabletNyde (Patson) · 10 tabletPatson Laboratories · MRP ₹23.00
  2. ₹2.34/tabletNipra · 10 tabletSapient · MRP ₹23.40
  3. ₹2.35/tabletOlnim · 10 tabletOlcare · MRP ₹23.50
  4. ₹2.40/tabletNimogen · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹24.00
  5. ₹2.50/tabletNimutal · 10 tabletElder Projects · MRP ₹25.00
  6. ₹2.54/tabletEmsulide · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹25.40
  7. ₹2.58/tabletMazic · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹25.78
  8. ₹2.60/tabletNeulab · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹26.00
  9. ₹2.66/tabletNimeson · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹26.63
  10. ₹2.90/tabletNile · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹29.00
  11. ₹3.08/tabletNise · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹30.77
  12. ₹3.17/tabletNodard · 15 tabletCipla · MRP ₹47.50
  13. ₹3.51/tabletNimtop · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹35.06
  14. ₹3.74/tabletJumolid · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹37.43
  15. ₹3.75/tabletNimget · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹37.50
  16. ₹3.80/tabletNimulid · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹38.00
  17. ₹4.03/tabletNimtech · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹40.30
  18. ₹4.10/tabletEmbulide · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹41.00
  19. ₹4.30/tabletNimumac · 10 tabletTorque Pharmaceuticals · MRP ₹43.00
  20. ₹4.31/tabletAlkem Nim · 15 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹64.65
  21. ₹4.34/tabletNam · 15 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹65.10
  22. ₹4.48/tabletNicip · 10 tabletCipla · MRP ₹44.80
  23. ₹4.69/tabletNimdis · 10 tabletBio Vitamins · MRP ₹46.88
  24. ₹4.99/tabletNimupain · 10 tabletCipla · MRP ₹49.91
  25. ₹5.00/tabletNimfresh · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹50.00
  26. ₹5.00/tabletSumo NU · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹50.00
  27. ₹5.10/tabletNovolid · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹51.00
  28. ₹5.50/tabletNimdex · 10 tabletOctane Biotech · MRP ₹55.00
  29. ₹5.63/tabletNugesic · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹56.25
  30. ₹5.83/tabletNimulid · 15 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹87.45
  31. ₹6.22/tabletNobel · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹62.24
  32. ₹6.38/tabletBiogesic · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹63.75
  33. ₹6.70/tabletMyonal · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹66.96
  34. ₹6.70/tabletRedynise · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹67.00
  35. ₹6.82/tabletNizer · 10 tabletUsv · MRP ₹68.20
  36. ₹7.42/tabletRelisulide · 10 tabletJuggat Pharma · MRP ₹74.15
  37. ₹7.46/tabletNimulid MD · 15 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹111.83
  38. ₹7.59/tabletNimodol · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹75.93
  39. ₹8.50/tabletNimek · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹85.00
  40. ₹8.65/tabletNimegesic · 10 tabletAlembic · MRP ₹86.50
  41. ₹9.87/tabletNise · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹147.98
  42. ₹10.28/tabletNimegesic · 10 tabletAlembic · MRP ₹102.84
  43. ₹10.29/tabletNimi Rapi · 10 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹102.91
  44. ₹11.21/tabletNimutab · 10 tabletCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹112.11
  45. ₹16.80/tabletWindose · 10 tabletBiomiicron Pharmaceuticals · MRP ₹168.00

Nimesulide Tablet 200 mg

7 packs, ₹2.66 to ₹19.96 per tablet.

  1. ₹2.66/tabletNimeson · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹26.63
  2. ₹3.85/tabletNimulid (Panacea) · 10 tabletPanacea Biotec · MRP ₹38.46
  3. ₹5.52/tabletOflapoon · 10 tabletKhandelwal Laboratories · MRP ₹55.23
  4. ₹6.22/tabletNobel · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹62.24
  5. ₹6.47/tabletNicip · 10 tabletCipla · MRP ₹64.65
  6. ₹6.81/tabletNam · 15 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹102.09
  7. ₹19.96/tabletNipp · 10 tabletST Morrison · MRP ₹199.62

Nimesulide Tablet MD 100 mg

7 packs, ₹2.00 to ₹9.98 per tablet.

  1. ₹2.00/tabletNimuben · 10 tablet mdLeben Laboratories · MRP ₹20.00
  2. ₹2.81/tabletNeopar MD · 10 tablet mdLeeford Healthcare · MRP ₹28.10
  3. ₹4.65/tabletNimget · 10 tablet mdSmart Laboratories · MRP ₹46.50
  4. ₹5.20/tabletNimbond MD · 10 tablet mdAurz Pharmaceuticals · MRP ₹52.03
  5. ₹5.99/tabletNobel · 10 tablet mdMankind Pharmaceuticals · MRP ₹59.85
  6. ₹6.86/tabletNicip · 10 tablet mdCipla · MRP ₹68.62
  7. ₹9.98/tabletNise Mdt · 10 tablet mdDr. Reddys Laboratories · MRP ₹99.84

Nimesulide Tablet

5 packs, ₹2.40 to ₹6.19 per tablet.

  1. ₹2.40/tabletLupislide · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹24.00
  2. ₹3.76/tabletNimugesic (Abbott) · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹37.59
  3. ₹4.54/tabletNimekind · 15 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹68.04
  4. ₹5.00/tabletSpaswen(wnp) · 10 tabletWens Pharma · MRP ₹50.00
  5. ₹6.19/tabletNeulab · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹61.88

Nimesulide Tablet 50 mg

4 packs, ₹0.42 to ₹4.31 per tablet.

  1. ₹0.42/tabletNimze · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹4.21
  2. ₹1.30/tabletBiogesic · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹13.00
  3. ₹3.22/tabletMyonal · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹32.18
  4. ₹4.31/tabletPyrimide · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹43.10

Nimesulide Tablet DT 100 mg

3 packs, ₹6.66 to ₹9.71 per tablet.

  1. ₹6.66/tabletDolide · 10 tablet dtEmbiotic Lab · MRP ₹66.60
  2. ₹8.60/tabletNimica · 10 tablet dtIpca Laboratories · MRP ₹85.97
  3. ₹9.71/tabletDenim Juicy · 10 tablet dtManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹97.08

Nimesulide Gel 10 mg

3 packs, ₹2.81 to ₹4.87 per g.

  1. ₹2.81/gNimulid Transgel · 30 gm gelMankind Pharmaceuticals · MRP ₹84.15
  2. ₹3.00/gNise · 5 gm gelDr. Reddys Laboratories · MRP ₹15.00
  3. ₹4.87/gNizer · 30 gm gelUsv · MRP ₹146.06

Nimesulide Suspension 50 mg

2 packs, ₹0.20 to ₹0.67 per ml.

  1. ₹0.20/mlBiogesic · 60 ml suspensionZydus Healthcare · MRP ₹12.22
  2. ₹0.67/mlOxin · 60 ml suspensionSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹40.00

Nimesulide Tablet MD

2 packs, ₹0.63 to ₹3.69 per tablet.

  1. ₹0.63/tabletNimuvent · 10 tablet mdUniventis Medicare · MRP ₹6.25
  2. ₹3.69/tabletLide MD · 10 tablet mdPagoda Pharmaceuticals · MRP ₹36.90

Nimesulide Sachet 100 mg

1 pack, ₹4.50 per g.

  1. ₹4.50/gEasynise · 2 gm sachetDr. Reddys Laboratories · MRP ₹9.00

Nimesulide Gel

1 pack, ₹3.87 per g.

  1. ₹3.87/gGesnim · 15 gm gelAarpik Remedies · MRP ₹58.04

Nimesulide Suspension

1 pack, ₹1.08 per ml.

  1. ₹1.08/mlMegagesic · 30 ml suspensionSwastik Pharmaceuticals · MRP ₹32.50

Nimesulide Gel 1 %

1 pack, ₹1.94 per g.

  1. ₹1.94/gNicip · 30 gm gelCipla · MRP ₹58.13

Nimesulide Tablet DT 50 mg

1 pack, ₹2.00 per tablet.

  1. ₹2.00/tabletNimcare · 10 tablet dtAlde Medi Impex · MRP ₹19.98

Nimesulide Drops 50 mg

1 pack, ₹0.83 per ml.

  1. ₹0.83/mlNimegesic · 15 ml dropsAlembic · MRP ₹12.50

Nimesulide Tablet MD 10 mg

1 pack, ₹5.00 per tablet.

  1. ₹5.00/tabletNimfresh · 10 tablet mdSmart Laboratories · MRP ₹50.00

Nimesulide Dry Syrup 100 mg

1 pack, ₹3.21 per ml.

  1. ₹3.21/mlNipp · 30 ml dry syrupST Morrison · MRP ₹96.16

Nimesulide Dry Syrup 200 mg

1 pack, ₹1.90 per ml.

  1. ₹1.90/mlNipp · 30 ml dry syrupST Morrison · MRP ₹56.90

Nimesulide Dry Syrup 50 mg

1 pack, ₹1.91 per ml.

  1. ₹1.91/mlNipp · 30 ml dry syrupST Morrison · MRP ₹57.40

Nimesulide Tube 10 mg

1 pack, ₹5.58 per g.

  1. ₹5.58/gNise · 30 gm tubeDr. Reddys Laboratories · MRP ₹167.31

Nimesulide Injection 1000 mg

1 pack, ₹37.59 per ml.

  1. ₹37.59/mlNise · 10 ml injectionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹375.89

Nimesulide Tablet 90 mg

1 pack, ₹9.19 per tablet.

  1. ₹9.19/tabletOxin · 10 tabletSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹91.88

Nimesulide Tablet 2.5 mg

1 pack, ₹7.20 per tablet.

  1. ₹7.20/tabletProlide · 10 tabletOxford Pharmaceuticals · MRP ₹72.00

Nimesulide Tablet 5 mg

1 pack, ₹8.91 per tablet.

  1. ₹8.91/tabletProlide · 10 tabletOxford Pharmaceuticals · MRP ₹89.06

Nimesulide Oral Liquid

1 pack, ₹0.21 per ml.

  1. ₹0.21/mlRobin · 75 ml oral liquidReckitt Benckiser · MRP ₹16.11

Nimesulide Suspension 100 mg

1 pack, ₹0.60 per ml.

  1. ₹0.60/mlZydol · 60 ml suspensionJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹35.85

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.