Medicines / Molecules / Nepafenac
NepafenacEvery pack, by price.
64 packs of Nepafenac on NPPA's price list for July 2026: 57 brands from 43 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 64
- Brands
- 57
- Companies
- 43
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 64
Packs, lowest price per unit first
Nepafenac Eye Drops 0.1 %
49 packs, ₹22.00 to ₹87.41 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹22.00/mlNepcoveu · 5 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹110.00
- ₹25.89/mlEyedol · 5 ml eye dropsAkumentis Healthcare · MRP ₹129.46
- ₹26.35/mlInac(appsmy) · 5 ml eye dropsAppsamy Ocular Devices · MRP ₹131.77
- ₹31.08/mlNepacin · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹155.41
- ₹31.88/mlNepatret · 5 ml eye dropsKLM Laboratories · MRP ₹159.38
- ₹32.81/mlLifenepa · 5 ml eye dropsSamarth Life Sciences · MRP ₹164.06
- ₹33.19/mlNexanac · 5 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹165.94
- ₹33.56/mlAvanep · 5 ml eye dropsAlembic · MRP ₹167.81
- ₹33.75/mlNepatak · 5 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹168.75
- ₹33.80/mlNepalong · 5 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹169.00
- ₹34.78/mlNeparin · 5 ml eye dropsNeon Laboratories · MRP ₹173.90
- ₹35.40/mlNipranac CS · 5 ml eye dropsSapient · MRP ₹177.00
The other 37 by price per ml
- ₹36.00/mlAstanac · 5 ml eye dropsAsta Vision Care · MRP ₹180.00
- ₹36.56/mlAvanep BF · 5 ml eye dropsAlembic · MRP ₹182.81
- ₹37.12/mlEnfenac (Bell) · 5 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹185.62
- ₹39.19/mlNypa CS · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹195.94
- ₹39.37/mlNepavon · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹196.87
- ₹39.60/mlAccunac (His) · 5 ml eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹198.00
- ₹39.74/mlAmnac · 5 ml eye dropsZydus - Biologics · MRP ₹198.70
- ₹39.93/mlNepcinac · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹199.65
- ₹40.13/mlXinep · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹200.63
- ₹40.31/mlNep · 5 ml eye dropsJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹201.56
- ₹41.24/mlMicronac PF · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹206.20
- ₹42.50/mlNepaflam · 7.5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹340.00
- ₹43.80/mlNepawel · 5 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹219.00
- ₹43.92/mlNepcinac Pro · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹219.60
- ₹44.81/mlNepalact · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹224.06
- ₹45.29/mlNepastar · 5 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹226.46
- ₹45.82/mlNepacure · 5 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹229.08
- ₹45.89/mlNepacent · 5 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹229.43
- ₹46.00/mlSensonac · 5 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹230.00
- ₹47.38/mlNeypac · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹236.90
- ₹48.00/mlOxiflam · 5 ml eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹240.00
- ₹49.45/mlNepapix · 5 ml eye dropsFDC · MRP ₹247.27
- ₹49.63/mlNepachek · 5 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹248.16
- ₹50.94/mlNavanac · 5 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹254.71
- ₹51.15/mlNefasol · 5 ml eye dropsLavue Pharmaceuticals · MRP ₹255.75
- ₹51.75/mlNepaflam · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹258.75
- ₹52.10/mlNeplup · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹260.50
- ₹52.31/mlNepalact Z · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹261.56
- ₹54.60/mlAccunac (His) · 5 ml eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹273.00
- ₹57.30/mlNepablu BF · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹286.50
- ₹57.70/mlNepatop Clear · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹288.50
- ₹57.74/mlNepanac CS · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹288.68
- ₹58.69/mlNepatop · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹293.44
- ₹58.69/mlNepatop · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹293.44
- ₹60.00/mlNepavon CS · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹300.00
- ₹79.36/mlAmplinak · 5 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹396.82
- ₹87.41/mlNevanac · 5 ml eye dropsJB Chemicals · MRP ₹437.05
Nepafenac Eye Drops 0.3 %
10 packs, ₹65.63 to ₹174.03 per ml.
- ₹65.63/mlNeypac OD · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹328.13
- ₹80.94/mlNepa OD · 3 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹242.81
- ₹88.06/mlNepastar · 3 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹264.19
- ₹107.81/mlNepalact OD · 3 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹323.44
- ₹118.44/mlNepaonce · 3 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹355.31
- ₹121.67/mlNepatop OD · 3 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹365.00
- ₹123.44/mlNepaflam OD · 3 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹370.31
- ₹134.38/mlNefasol OD · 3 ml eye dropsLavue Pharmaceuticals · MRP ₹403.13
- ₹140.62/mlNepavon · 3 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹421.87
- ₹174.03/mlIlevro · 3 ml eye dropsJB Chemicals · MRP ₹522.09
Nepafenac Solution 0.3 %
1 pack, ₹123.75 per ml.
- ₹123.75/mlAlnesol OD · 3 ml solutionAlkem Laboratories · MRP ₹371.25
Nepafenac Eye Drops
1 pack, ₹2.60 per ml.
- ₹2.60/mlFendrops · 5 ml eye dropsChethana Pharmaceuticals · MRP ₹13.00
Nepafenac Drops 0.3 %
1 pack, ₹30.00 per ml.
- ₹30.00/mlNepanix · 5 ml dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹150.00
Nepafenac Vial
1 pack, ₹43.80 per ml.
- ₹43.80/mlNepawel · 5 ml vialZivira Labs · MRP ₹219.00
Nepafenac Injection 0.1 %
1 pack, ₹43.13 per ml.
- ₹43.13/mlSensonac · 5 ml injectionSenses Pharmaceuticals · MRP ₹215.63
Companies marketing it
- Entod Pharmaceuticals5 packs
- Ajanta Pharma3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Neomedix Healthcare India3 packs
- His Eyeness Opthalmics2 packs
- Allergan India2 packs
- Alembic2 packs
- JB Chemicals2 packs
- Lavue Pharmaceuticals2 packs
- Lupin2 packs
- Mankind2 packs
- Zivira Labs2 packs
- Cipla2 packs
- Intas2 packs
- Senses Pharmaceuticals2 packs
- Alkem1 pack
- Zydus1 pack
- Asta Vision Care1 pack
- Bell Pharma1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Chethana Pharmaceuticals1 pack
- Appsamy Ocular Devices1 pack
- Samarth Life Sciences1 pack
- Micro Labs1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.