Medicines / Molecules / Natamycin

NatamycinEvery pack, by price.

10 packs of Natamycin on NPPA's price list for July 2026: 10 brands from 10 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
10
Brands
10
Companies
10
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
7 of 10

Packs, lowest price per unit first

Natamycin Eye Drops 5 %

7 packs, ₹22.50 to ₹41.63 per ml. Price-controlled: ceiling ₹23.94 per ml.

  1. ₹22.50/mlNataaid · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹112.50
  2. ₹24.00/mlZonat · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹120.00
  3. ₹24.75/mlNatacin · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹123.75
  4. ₹24.80/mlNatasol · 5 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹124.00
  5. ₹25.12/mlNataforce · 5 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹125.62
  6. ₹26.54/mlMyconat · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹132.72
  7. ₹41.63/mlNatray · 3 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹124.90

Natamycin Eye Drops 0.5 %

1 pack, ₹24.38 per ml.

  1. ₹24.38/mlNatak · 5 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹121.88

Natamycin Suspension 5 %

1 pack, ₹24.96 per ml.

  1. ₹24.96/mlNatamet · 5 ml suspensionSun Pharma Laboratories · MRP ₹124.82

Natamycin Eye Drops

1 pack, ₹21.56 per ml.

  1. ₹21.56/mlNatapure · 10 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹215.63

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Eye Drops 5 % · ceiling 23.94 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.