Medicines / Molecules / Nanocrystalline Silver

Nanocrystalline SilverEvery pack, by price.

12 packs of Nanocrystalline Silver on NPPA's price list for July 2026: 8 brands from 8 companies, in 7 forms and strengths.

Packs
12
Brands
8
Companies
8
Forms and strengths
7
Price-controlled packs
0 of 12

Packs, lowest price per unit first

Nanocrystalline Silver Gel 0.02 mg

3 packs, ₹4.67 to ₹9.55 per g.

  1. ₹4.67/gMeganano · 200 gm gelZuventus Healthcare · MRP ₹933.25
  2. ₹7.20/gMeganano · 50 gm gelZuventus Healthcare · MRP ₹359.90
  3. ₹9.55/gMeganano · 15 gm gelZuventus Healthcare · MRP ₹143.20

Nanocrystalline Silver Gel

2 packs, ₹8.70 to ₹22.12 per g.

  1. ₹8.70/gKreamvin · 10 gm gelTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹87.04
  2. ₹22.12/gKolasil · 15 gm gelVirchow Biotech · MRP ₹331.87

Nanocrystalline Silver Tube 0.02 mg

2 packs, ₹5.38 to ₹6.10 per g.

  1. ₹5.38/gS Gel · 25 gm tubeHetero Healthcare · MRP ₹134.50
  2. ₹6.10/gS Gel · 10 gm tubeHetero Healthcare · MRP ₹61.00

Nanocrystalline Silver Gel 2 mg

2 packs, ₹6.03 to ₹6.08 per g.

  1. ₹6.03/gSilveron · 15 gm gelAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹90.51
  2. ₹6.08/gSilveron · 20 gm gelAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹121.60

Nanocrystalline Silver Gel 0.002 %

1 pack, ₹15.47 per g.

  1. ₹15.47/gBiocollaz AG · 5 gm gelBion Thearapeutics · MRP ₹77.35

Nanocrystalline Silver Oral Gel

1 pack, ₹5.10 per g.

  1. ₹5.10/gMultident · 35 gm oral gelAristo Pharmaceuticals · MRP ₹178.50

Nanocrystalline Silver Gel 20 mg

1 pack, ₹5.70 per g.

  1. ₹5.70/gNanomac Silver · 10 gm gelMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹57.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.