Medicines / Molecules / Mupirocin
MupirocinEvery pack, by price.
118 packs of Mupirocin on NPPA's price list for July 2026: 89 brands from 72 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 118
- Brands
- 89
- Companies
- 72
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 77 of 118
Packs, lowest price per unit first
Mupirocin Ointment 2 %
77 packs, ₹5.87 to ₹37.87 per g. Price-controlled: ceiling ₹20.77 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹5.87/gLupirocin · 5 gm ointmentLupin · MRP ₹29.33
- ₹9.38/gRociderm · 15 gm ointmentLeben Laboratories · MRP ₹140.63
- ₹10.50/gMupiace · 5 gm ointmentWallace Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
- ₹11.54/gBactibade · 5 gm ointmentNovartis India · MRP ₹57.68
- ₹12.83/gMsys · 10 gm ointmentSystopic Laboratories · MRP ₹128.25
- ₹13.33/gDataron · 5 gm ointmentBueno Salud Care India · MRP ₹66.66
- ₹13.50/gT Muce · 10 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹135.00
- ₹13.75/gClavora M · 7.5 gm ointmentAnhox Healthcare · MRP ₹110.00
- ₹15.19/gMupinity · 10 gm ointmentKepler Health Care · MRP ₹151.88
- ₹16.50/gMupicip · 15 gm ointmentCipla · MRP ₹247.56
- ₹18.01/gMupi · 15 gm ointmentHegde & Hegde · MRP ₹270.15
- ₹18.30/gBactylaj · 10 gm ointmentKoye Pharmaceuticals · MRP ₹183.00
The next 48 by price per g
- ₹19.38/gMupic · 15 gm ointmentAtopic Laboratories · MRP ₹290.63
- ₹19.44/gOzo Bact · 5 gm ointmentOzone Pharmaceuticals · MRP ₹97.18
- ₹19.97/gMocin (Signova) · 5 gm ointmentSignova Pharma · MRP ₹99.84
- ₹20.20/gMuptris · 5 gm ointmentViatris · MRP ₹101.00
- ₹20.45/gMupicip · 10 gm ointmentCipla · MRP ₹204.50
- ₹20.82/gMpower · 5 gm ointmentZydus Healthcare · MRP ₹104.10
- ₹21.00/gMupibact · 7 gm ointmentPalsons Derma · MRP ₹147.00
- ₹21.00/gMupic · 5 gm ointmentAtopic Laboratories · MRP ₹105.00
- ₹21.00/gMupizer · 5 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹105.00
- ₹21.00/gT Muce · 5 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹105.00
- ₹21.17/gMupimesh · 10 gm ointmentApex Laboratories · MRP ₹211.68
- ₹21.19/gMuprozyg · 5 gm ointmentEncore Healthcare · MRP ₹105.94
- ₹21.30/gK Bact · 5 gm ointmentIndi Pharma · MRP ₹106.52
- ₹21.30/gMupiclear · 5 gm ointmentElder Projects · MRP ₹106.52
- ₹21.30/gMupiways · 5 gm ointmentMankind Pharmaceuticals · MRP ₹106.51
- ₹21.30/gMuply · 5 gm ointmentBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹106.52
- ₹21.30/gNupirocin · 15 gm ointmentNulife Pharmaceuticals · MRP ₹319.57
- ₹21.46/gMupon · 5 gm ointmentStadmed · MRP ₹107.30
- ₹21.47/gMupifen · 5 gm ointmentFourrts India Laboratories · MRP ₹107.34
- ₹21.54/gMupimet · 5 gm ointmentFourrts India Laboratories · MRP ₹107.70
- ₹21.56/gMupibac · 5 gm ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹107.81
- ₹21.60/gHetrobact · 5 gm ointmentHetero Healthcare · MRP ₹108.00
- ₹21.60/gMupimark · 5 gm ointmentSmart Laboratories · MRP ₹108.00
- ₹21.60/gMupimet · 10 gm ointmentFourrts India Laboratories · MRP ₹216.00
- ₹21.66/gSolum · 5 gm ointmentLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹108.28
- ₹21.67/gBmuce · 5 gm ointmentZydus Healthcare · MRP ₹108.35
- ₹21.67/gDataron · 10 gm ointmentBueno Salud Care India · MRP ₹216.72
- ₹21.67/gMopry · 15 gm ointmentTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹325.08
- ₹21.67/gMopry · 5 gm ointmentTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹108.35
- ₹21.67/gMU · 5 gm ointmentIndswift Laboratories · MRP ₹108.36
- ₹21.67/gMupact · 5 gm ointmentEast West Pharma · MRP ₹108.36
- ₹21.67/gMupimesh · 15 gm ointmentApex Laboratories · MRP ₹325.08
- ₹21.67/gMupimore · 5 gm ointmentNarankaa Pharma · MRP ₹108.36
- ₹21.67/gMupinase · 5 gm ointmentCipla · MRP ₹108.35
- ₹21.67/gMupisoft · 5 gm ointmentKLM Laboratories · MRP ₹108.33
- ₹21.67/gMupitop · 5 gm ointmentAristo Laboratories · MRP ₹108.36
- ₹21.67/gNicoripum · 5 gm ointmentPremier Nutraceuticals · MRP ₹108.34
- ₹21.67/gNupirocin · 5 gm ointmentNulife Pharmaceuticals · MRP ₹108.36
- ₹21.67/gSupirocin · 5 gm ointmentGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹108.36
- ₹21.80/gMupitone · 5 gm ointmentShankus Acme Pharma · MRP ₹109.00
- ₹21.81/gB-Bact · 15 gm ointmentWallace Pharmaceuticals · MRP ₹327.12
- ₹21.81/gB-Bact · 5 gm ointmentWallace Pharmaceuticals · MRP ₹109.04
- ₹21.81/gMbrock · 10 gm ointmentIndchemie Health Specialities · MRP ₹218.08
- ₹21.81/gMupi · 5 gm ointmentHegde & Hegde · MRP ₹109.04
- ₹21.81/gMupicip · 5 gm ointmentCipla · MRP ₹109.04
- ₹21.81/gMupidac · 5 gm ointmentCadila Pharmaceuticals · MRP ₹109.04
- ₹21.81/gMupimesh · 5 gm ointmentApex Laboratories · MRP ₹109.04
- ₹21.81/gMupon · 10 gm ointmentStadmed · MRP ₹218.05
Mupirocin Ointment
15 packs, ₹7.00 to ₹21.81 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹7.00/gMupiron · 10 gm ointmentBueno Salud Care India · MRP ₹70.00
- ₹7.20/gTopibact (Tor) · 5 gm ointmentTorque Pharmaceuticals · MRP ₹36.00
- ₹13.74/gPirocin · 5 gm ointmentPsycormedies · MRP ₹68.68
- ₹15.00/gBacpirocin · 5 gm ointmentLeben Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹15.47/gMupigard · 10 gm ointmentAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹154.69
- ₹17.17/gBett Bkt · 5 gm ointmentBiological E · MRP ₹85.84
- ₹20.25/gMupiheal · 15 gm ointmentHealing Pharma India · MRP ₹303.75
- ₹21.18/gMupidel · 5 gm ointmentDelbruk Lifescience · MRP ₹105.90
- ₹21.20/gMupimet · 15 gm ointmentFourrts India Laboratories · MRP ₹318.00
- ₹21.30/gHmc Bact · 5 gm ointmentMRHM Pharma · MRP ₹106.52
- ₹21.60/gMuprexin · 5 gm ointmentDr. Reddys Laboratories · MRP ₹108.00
- ₹21.67/gMupiheal · 5 gm ointmentHealing Pharma India · MRP ₹108.36
The other 3 by price per g
- ₹21.67/gMuprexin · 15 gm ointmentDr. Reddys Laboratories · MRP ₹325.00
- ₹21.80/gMoto Seal · 5 gm ointmentIntra Labs · MRP ₹109.00
- ₹21.81/gT Ban · 5 gm ointmentAustro Lab · MRP ₹109.04
Mupirocin Cream 2 %
14 packs, ₹13.13 to ₹29.40 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹13.13/gMsys · 10 gm creamSystopic Laboratories · MRP ₹131.25
- ₹13.55/gSerbact · 7.5 gm creamKivi Labs · MRP ₹108.36
- ₹16.88/gMupinext · 5 gm creamEthinext Pharma · MRP ₹84.38
- ₹18.56/gMupisan · 10 gm creamSanatra Health Care · MRP ₹185.62
- ₹19.00/gI Bact · 5 gm creamIntra Labs · MRP ₹95.00
- ₹20.32/gMupinase · 7.5 gm creamCipla · MRP ₹162.53
- ₹21.80/gBact M · 10 gm creamQuality Pharma · MRP ₹218.00
- ₹21.81/gT Bact · 10 gm creamGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹218.09
- ₹23.00/gMupitret · 10 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹230.00
- ₹23.91/gSupirocin · 10 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹239.06
- ₹25.40/gMust · 5 gm creamPrism Lifescience · MRP ₹127.00
- ₹27.26/gT Bact · 7.5 gm creamGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹218.09
The other 2 by price per g
- ₹29.40/gMbrock · 5 gm creamIndchemie Health Specialities · MRP ₹147.00
- ₹29.40/gSofrabact · 5 gm creamJB Chemicals · MRP ₹147.00
Mupirocin Cream
5 packs, ₹16.40 to ₹22.72 per g.
- ₹16.40/gMuppo F · 10 gm creamBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹164.00
- ₹18.06/gMupivin · 10 gm creamZee Laboratories · MRP ₹180.61
- ₹18.10/gBact M · 5 gm creamQuality Pharma · MRP ₹90.48
- ₹21.67/gMupiprime · 5 gm creamMankind Prime Labs · MRP ₹108.34
- ₹22.72/gMupizest · 5 gm creamInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹113.62
Mupirocin Gel 2 %
2 packs, ₹16.67 to ₹19.80 per g.
- ₹16.67/gSupirocin · 15 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹250.00
- ₹19.80/gSupirocin · 5 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
Mupirocin Ointment 100 mg
1 pack, ₹20.80 per g.
- ₹20.80/gDermocin · 5 gm ointmentPasteur Laboratories · MRP ₹104.00
Mupirocin Tablet 2 %
1 pack, ₹15.19 per tablet.
- ₹15.19/tabletMupinity · 10 tabletKepler Health Care · MRP ₹151.88
Mupirocin Tablet
1 pack, ₹23.30 per tablet.
- ₹23.30/tabletOvasan · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹233.00
Mupirocin Gel
1 pack, ₹0.03 per g.
- ₹0.03/gTercin · 5 gm gelMova Pharmaceuticals · MRP ₹0.13
Mupirocin Powder 2 %
1 pack, ₹88.13 per g.
- ₹88.13/gTercin Whp · 5 gm powderMova Pharmaceuticals · MRP ₹440.63
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Ointment 2 % · ceiling 20.77 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Alkem6 packs
- Cipla5 packs
- Fourrts India Laboratories4 packs
- Leeford Healthcare4 packs
- Glenmark Pharmaceuticals4 packs
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals4 packs
- Wallace Pharmaceuticals3 packs
- Bueno Salud Care India3 packs
- Apex Laboratories3 packs
- Brinton Pharmaceuticals3 packs
- Leben Laboratories2 packs
- Quality Pharma2 packs
- Zydus2 packs
- Intra Labs2 packs
- Torrent Pharmaceuticals2 packs
- Systopic Laboratories2 packs
- Hegde & Hegde2 packs
- Atopic Laboratories2 packs
- Healing Pharma India2 packs
- Kepler Health Care2 packs
- Mankind2 packs
- Sanatra Health Care2 packs
- KLM Laboratories2 packs
- Stadmed2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.