Medicines / Molecules / Moxifloxacin

MoxifloxacinEvery pack, by price.

131 packs of Moxifloxacin on NPPA's price list for July 2026: 93 brands from 67 companies, in 14 forms and strengths.

Packs
131
Brands
93
Companies
67
Forms and strengths
14
Price-controlled packs
17 of 131

Packs, lowest price per unit first

Moxifloxacin Eye Drops 0.5 %

73 packs, ₹1.20 to ₹132.58 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.20/mlMoxicon (Concept) · 10 ml eye dropsConcept Biosciences · MRP ₹11.98
  2. ₹2.70/mlAP H · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹13.48
  3. ₹6.50/mlMoxizee · 10 ml eye dropsZee Laboratories · MRP ₹65.00
  4. ₹11.50/mlMeldeflox · 10 ml eye dropsElder Projects · MRP ₹115.00
  5. ₹12.32/mlAlmoxy · 5 ml eye dropsAltius Pharmaceuticals · MRP ₹61.61
  6. ₹13.12/mlMoxam · 5 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹65.60
  7. ₹13.39/mlMoxif · 10 ml eye dropsTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹133.90
  8. ₹13.78/mlMoxisoft · 5 ml eye dropsShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹68.91
  9. ₹13.88/mlMoximax · 10 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹138.75
  10. ₹14.00/mlMoxidash · 5 ml eye dropsSmartway Wellness · MRP ₹70.00
  11. ₹14.38/mlMoxiace · 5 ml eye dropsAcme Pharmaceuticals · MRP ₹71.89
  12. ₹15.00/mlFloximox · 5 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
The next 48 by price per ml
  1. ₹15.00/mlMoxiford · 5 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
  2. ₹16.50/mlMoxi (Lab) · 10 ml eye dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹165.00
  3. ₹16.88/mlMoxitak(pmt) · 5 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹84.38
  4. ₹17.25/mlImf · 5 ml eye dropsDeys Medical · MRP ₹86.25
  5. ₹17.79/mlVilclear Mox · 5 ml eye dropsVilco Laboratories · MRP ₹88.97
  6. ₹18.47/mlGtmoxi · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹92.34
  7. ₹20.00/mlMoximum · 5 ml eye dropsJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
  8. ₹20.25/mlMO 4 · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹101.25
  9. ₹21.43/mlModdex · 5 ml eye dropsAkumentis Healthcare · MRP ₹107.13
  10. ₹21.68/mlMahaflox · 5 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹108.41
  11. ₹22.40/mlMlobe · 5 ml eye dropsSapient · MRP ₹112.00
  12. ₹22.40/mlMoxiquin · 5 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹112.00
  13. ₹22.50/mlMoxiview · 5 ml eye dropsKLM Laboratories · MRP ₹112.50
  14. ₹22.95/mlMosi · 5 ml eye dropsFDC · MRP ₹114.75
  15. ₹23.33/mlMoxifur · 5 ml eye dropsAppsamy Ocular Devices · MRP ₹116.67
  16. ₹23.40/mlMoxyma · 5 ml eye dropsChethana Pharmaceuticals · MRP ₹117.00
  17. ₹23.44/mlMoximoxi · 5 ml eye dropsSamarth Life Sciences · MRP ₹117.18
  18. ₹24.38/mlMoxiflox · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹121.88
  19. ₹25.50/mlOccumox · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹127.50
  20. ₹26.63/mlZoptina · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹133.13
  21. ₹27.68/mlMoxifax · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹138.39
  22. ₹28.00/mlMflotas · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹140.00
  23. ₹28.40/mlMoxswipe · 5 ml eye dropsAkumentis Healthcare · MRP ₹142.00
  24. ₹28.69/mlMoxieye · 5 ml eye dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹143.44
  25. ₹28.81/mlRaymoxi · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹144.07
  26. ₹29.06/mlMoxplore · 5 ml eye dropsNeon Laboratories · MRP ₹145.30
  27. ₹29.80/mlVisioquin · 5 ml eye dropsAsta Vision Care · MRP ₹149.00
  28. ₹30.00/mlQumoxi · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹150.00
  29. ₹30.38/mlMoxi · 5 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹151.88
  30. ₹30.80/mlThomoxx · 5 ml eye dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹154.00
  31. ₹31.00/mlMoxiblu · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹155.00
  32. ₹31.73/mlGenfour · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹158.67
  33. ₹32.25/mlMoxishield · 5 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹161.25
  34. ₹32.80/mlZivimox · 5 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹164.00
  35. ₹32.81/mlMoxitone · 5 ml eye dropsDeys Medical · MRP ₹164.06
  36. ₹33.36/mlMoxtif · 5 ml eye dropsZydus - Biologics · MRP ₹166.80
  37. ₹33.56/mlMoxisurge · 5 ml eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹167.81
  38. ₹34.50/mlKitmox · 5 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹172.50
  39. ₹34.60/mlMoxve · 5 ml eye dropsVarroc Lifesciences · MRP ₹173.00
  40. ₹34.69/mlEnmox BD · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹173.44
  41. ₹34.85/mlBell Mfc · 5 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹174.24
  42. ₹35.16/ml4 Quin · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹175.78
  43. ₹35.44/mlEnmox · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹177.19
  44. ₹36.61/mlCentaflox · 5 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹183.05
  45. ₹37.50/mlMoxifloxacin · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹187.50
  46. ₹38.44/mlMoxoft · 5 ml eye dropsAlembic · MRP ₹192.19
  47. ₹39.00/mlVigoquin · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹195.00
  48. ₹39.38/mlKitmox Gel · 5 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹196.88

Moxifloxacin Tablet 400 mg

17 packs, ₹12.04 to ₹70.00 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹26.44 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹12.04/tabletMoxigold (Cadila) · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹120.40
  2. ₹15.54/tabletMoxilet · 5 tabletUniventis Medicare · MRP ₹77.70
  3. ₹23.31/tabletMahaflox · 5 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹116.55
  4. ₹23.38/tabletMoxilone · 10 tabletInvision Medi Sciences · MRP ₹233.79
  5. ₹26.82/tabletFloxsafe · 10 tabletMSN Laboratories · MRP ₹268.22
  6. ₹27.00/tabletMoxiford · 5 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹135.00
  7. ₹27.00/tabletMoxishan · 5 tabletShankus Acme Pharma · MRP ₹135.00
  8. ₹27.11/tabletMoxam · 5 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹135.55
  9. ₹27.57/tabletM-Cin · 5 tabletLupin · MRP ₹137.85
  10. ₹27.58/tabletMacflox(macleods) · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹275.82
  11. ₹27.58/tabletMoxiflox · 5 tabletCipla · MRP ₹137.91
  12. ₹27.58/tabletMoxigram · 5 tabletMicro Labs · MRP ₹137.90
The other 5 by price per tablet
  1. ₹27.58/tabletMoximac · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹275.82
  2. ₹27.75/tabletMoxif · 5 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹138.74
  3. ₹27.76/tabletMoxicip · 10 tabletCipla · MRP ₹277.62
  4. ₹27.76/tabletMoxigood · 5 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹138.81
  5. ₹70.00/tabletMoximycin · 4 tabletVenus Remedies · MRP ₹280.00

Moxifloxacin Eye Ointment 0.5 %

16 packs, ₹13.31 to ₹28.31 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹13.31/gOccumox · 5 gm eye ointmentSunways (India) · MRP ₹66.56
  2. ₹13.84/gMosi · 5 gm eye ointmentFDC · MRP ₹69.19
  3. ₹14.44/gMO 4 · 5 gm eye ointmentNri Vision Care · MRP ₹72.19
  4. ₹15.56/gMoxigram · 5 gm eye ointmentMicro Labs · MRP ₹77.80
  5. ₹16.00/gMlobe · 5 gm eye ointmentSapient · MRP ₹80.00
  6. ₹16.60/gApdrops · 5 gm eye ointmentAjanta Pharma · MRP ₹83.00
  7. ₹16.88/gMoxitak(pha) · 5 gm eye ointmentPharmtak · MRP ₹84.38
  8. ₹17.21/gEmfozen · 5 gm eye ointmentExeltis · MRP ₹86.05
  9. ₹17.57/gMoxicip · 5 gm eye ointmentCipla · MRP ₹87.83
  10. ₹18.04/gMoxifax · 5 gm eye ointmentOptho Remedies · MRP ₹90.19
  11. ₹19.00/gMoxinix · 5 gm eye ointmentPhoenix Lifesciences · MRP ₹95.00
  12. ₹19.03/gMofloren · 5 gm eye ointmentIndoco Remedies · MRP ₹95.16
The other 4 by price per g
  1. ₹21.21/gMahaflox · 5 gm eye ointmentMankind Pharmaceuticals · MRP ₹106.05
  2. ₹22.60/gRaymoxi · 5 gm eye ointmentRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹113.00
  3. ₹24.97/gMfc · 5 gm eye ointmentJawa Laboratories · MRP ₹124.87
  4. ₹28.31/g4 Quin · 5 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹141.56

Moxifloxacin Infusion 400 mg

10 packs, ₹1.63 to ₹5.07 per ml.

  1. ₹1.63/mlMoxigram · 100 ml infusionMicro Labs · MRP ₹163.00
  2. ₹2.21/mlFloxsafe · 100 ml infusionMSN Laboratories · MRP ₹221.42
  3. ₹2.75/mlMoximycin · 100 ml infusionVenus Remedies · MRP ₹275.00
  4. ₹3.00/mlMoxiflox · 100 ml infusionCipla · MRP ₹299.80
  5. ₹3.58/mlMoxam · 100 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹358.13
  6. ₹3.78/mlMoximac · 100 ml infusionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹378.28
  7. ₹4.16/mlMacflox(macleods) · 100 ml infusionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹416.10
  8. ₹4.31/mlM-Cin · 100 ml infusionLupin · MRP ₹430.80
  9. ₹4.41/mlMoxif · 100 ml infusionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹441.00
  10. ₹5.07/mlMoxicip · 100 ml infusionCipla · MRP ₹506.92

Moxifloxacin Eye/ear Drops 0.5 %

3 packs, ₹14.64 to ₹28.69 per ml.

  1. ₹14.64/mlAlbemoxi · 10 ml eye/ear dropsAlbert David · MRP ₹146.40
  2. ₹21.94/mlMxy · 5 ml eye/ear dropsAlde Medi Impex · MRP ₹109.69
  3. ₹28.69/mlOtomoxi · 5 ml eye/ear dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹143.44

Moxifloxacin Eye Ointment

2 packs, ₹24.38 to ₹34.80 per g.

  1. ₹24.38/gMoxidrop · 5 gm eye ointmentSynovia Life Sciences · MRP ₹121.88
  2. ₹34.80/gMoxieye · 5 gm eye ointmentEye Kare Kilitch · MRP ₹174.00

Moxifloxacin Gel Eye Drops 0.5 %

2 packs, ₹45.94 to ₹56.00 per ml.

  1. ₹45.94/ml4 Quin · 5 ml gel eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹229.69
  2. ₹56.00/mlVigoquin · 5 ml gel eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹280.00

Moxifloxacin Eye Drops

2 packs, ₹1.50 to ₹18.60 per ml.

  1. ₹1.50/mlMeldeflox D · 10 ml eye dropsElder Projects · MRP ₹15.00
  2. ₹18.60/mlAlmoxy D · 5 ml eye dropsAltius Pharmaceuticals · MRP ₹93.00

Moxifloxacin Prefilled Syringe 0.5 %

1 pack, ₹160.55 per ml.

  1. ₹160.55/ml4 Quin · 2 ml prefilled syringeEntod Pharmaceuticals · MRP ₹321.09

Moxifloxacin Prefilled Syringe

1 pack, ₹266.00 per ml.

  1. ₹266.00/mlOccumox · 0.5 ml prefilled syringeSunways (India) · MRP ₹266.00

Moxifloxacin Tablet

1 pack, ₹27.75 per tablet.

  1. ₹27.75/tabletMoxicron · 5 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹138.75

Moxifloxacin Injection 400 mg

1 pack, ₹4.67 per ml.

  1. ₹4.67/mlMoxplore · 100 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹467.00

Moxifloxacin Oral Solution 0.5 %

1 pack, ₹35.06 per ml.

  1. ₹35.06/mlMoxivisc · 5 ml oral solutionLavue Pharmaceuticals · MRP ₹175.31

Moxifloxacin Ointment 0.5 %

1 pack, ₹18.56 per g.

  1. ₹18.56/gSenzmox · 5 gm ointmentSenses Pharmaceuticals · MRP ₹92.81

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Tablet 400 mg · ceiling 26.44 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.