Medicines / Molecules / Moxifloxacin + Dexamethasone
Moxifloxacin + DexamethasoneEvery pack, by price.
66 packs of Moxifloxacin + Dexamethasone on NPPA's price list for July 2026: 65 brands from 50 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 66
- Brands
- 65
- Companies
- 50
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 66
Packs, lowest price per unit first
Moxifloxacin + Dexamethasone Eye Drops 0.5/0.1 %
34 packs, ₹2.09 to ₹43.13 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹2.09/mlMoxieyes D · 10 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹20.85
- ₹2.44/mlMdm · 10 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹24.38
- ₹2.90/mlMoxiquin D · 10 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹29.00
- ₹4.45/mlMoxiblu-D · 10 ml eye dropsLupin · MRP ₹44.45
- ₹4.65/mlBell Mfc DM · 10 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹46.51
- ₹10.30/mlMoxifresh D · 10 ml eye dropsSmart Laboratories · MRP ₹103.00
- ₹12.94/mlMoximax D · 10 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹129.38
- ₹13.50/mlMoxam D · 5 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹67.50
- ₹14.50/mlSenzmox DX · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹145.00
- ₹15.40/mlMoxifur DM · 5 ml eye dropsAppsamy Ocular Devices · MRP ₹77.00
- ₹16.00/mlVisioquin DX · 10 ml eye dropsAsta Vision Care · MRP ₹160.00
- ₹17.00/mlFloximox D · 5 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹85.00
The other 22 by price per ml
- ₹17.97/mlMoxifax DX · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹89.84
- ₹18.75/mlMfxd · 5 ml eye dropsSkymax Laboratories · MRP ₹93.75
- ₹18.93/mlMoximoxi D · 5 ml eye dropsSamarth Life Sciences · MRP ₹94.63
- ₹20.02/mlMoxiview D · 5 ml eye dropsKLM Laboratories · MRP ₹100.08
- ₹20.15/mlCentaflox DX · 5 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹100.77
- ₹22.31/mlMO4 DX · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹111.56
- ₹24.75/mlDexcin M · 5 ml eye dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹123.75
- ₹25.60/mlMflotas DX · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹128.00
- ₹25.86/mlMoxigram DM · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹129.30
- ₹26.23/mlMahaflox D · 5 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹131.13
- ₹26.25/mlQumodex · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹131.25
- ₹26.54/mlRaymoxi D · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹132.72
- ₹27.32/mlMyticom · 5 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹136.58
- ₹28.00/mlMoxitone D · 5 ml eye dropsDeys Medical · MRP ₹140.00
- ₹30.00/mlKitmox DX · 5 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹150.00
- ₹32.25/mlDecamox M · 5 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹161.25
- ₹33.60/mlMlobe DX · 5 ml eye dropsSapient · MRP ₹168.00
- ₹34.90/mlGenfour DX · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹174.50
- ₹35.14/mlMfc D · 5 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹175.69
- ₹35.40/mlDecamox (Berry) · 5 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹177.00
- ₹40.00/mlVigoquin DX · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹200.00
- ₹43.13/mlSenzmox DM · 5 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹215.63
Moxifloxacin + Dexamethasone Eye Drops 5/1 mg
18 packs, ₹3.21 to ₹88.34 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹3.21/mlMoxitak DM · 5 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹16.07
- ₹3.73/mlMosi D · 10 ml eye dropsFDC · MRP ₹37.28
- ₹3.73/mlPyrimon D · 10 ml eye dropsFDC · MRP ₹37.28
- ₹6.78/mlPyrimon D · 5 ml eye dropsFDC · MRP ₹33.89
- ₹10.31/mlMoxitak D · 10 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹103.13
- ₹12.28/mlOccucom · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹122.81
- ₹14.00/mlMoxigram D · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹70.00
- ₹24.70/ml4 Quin D · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹123.50
- ₹26.40/mlMoxiblu DX · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹132.00
- ₹28.84/mlEmfodex · 5 ml eye dropsExeltis · MRP ₹144.22
- ₹31.80/mlCortimox · 5 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹159.00
- ₹31.86/mlMoxplore D · 5 ml eye dropsNeon Laboratories · MRP ₹159.30
The other 6 by price per ml
- ₹33.61/mlMoxisurge D · 5 ml eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹168.05
- ₹37.50/mlMoxoft D · 5 ml eye dropsAlembic · MRP ₹187.50
- ₹41.01/mlMofloren-D · 5 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹205.03
- ₹43.60/mlMilflodex · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹218.00
- ₹51.15/mlMoxicip D · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹255.75
- ₹88.34/mlVigadexa · 5 ml eye dropsJB Chemicals · MRP ₹441.69
Moxifloxacin + Dexamethasone Eye Drops
6 packs, ₹10.00 to ₹49.00 per ml.
- ₹10.00/mlMoxidash D · 10 ml eye dropsSmartway Wellness · MRP ₹100.00
- ₹12.00/mlDomox D · 5 ml eye dropsDoeshealth Systems · MRP ₹60.00
- ₹12.99/mlMoxilup D · 10 ml eye dropsLupin · MRP ₹129.90
- ₹17.47/mlMoxieye D · 10 ml eye dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹174.69
- ₹41.20/mlZivimox D · 5 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹206.00
- ₹49.00/mlMaxim D · 5 ml eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹245.00
Moxifloxacin + Dexamethasone Drops 0.5/0.1 %
1 pack, ₹37.90 per ml.
- ₹37.90/mlApdrops DM · 5 ml dropsAjanta Pharma · MRP ₹189.50
Moxifloxacin + Dexamethasone Eye Drops 0.5/0.05 %
1 pack, ₹13.80 per ml.
- ₹13.80/mlMoxi D (Lab) · 10 ml eye dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹138.00
Moxifloxacin + Dexamethasone Drops 5/1 mg
1 pack, ₹14.00 per ml.
- ₹14.00/mlMoxiquin DX · 10 ml dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹140.00
Moxifloxacin + Dexamethasone Oral Solution 0.5/0.1 mg
1 pack, ₹36.30 per ml.
- ₹36.30/mlMoxivisc DM · 5 ml oral solutionLavue Pharmaceuticals · MRP ₹181.50
Moxifloxacin + Dexamethasone Eye Drops 0.1/0.5 mg
1 pack, ₹12.94 per ml.
- ₹12.94/mlMoxivitis D · 10 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹129.35
Moxifloxacin + Dexamethasone Drops
1 pack, ₹14.00 per ml.
- ₹14.00/mlMoxizee D · 5 ml dropsZee Laboratories · MRP ₹70.00
Moxifloxacin + Dexamethasone Drops 0.5/0.5 mg
1 pack, ₹22.80 per ml.
- ₹22.80/mlMoxtif D · 5 ml dropsZydus - Biologics · MRP ₹114.00
Moxifloxacin + Dexamethasone Eye/ear Drops 0.5/0.1 %
1 pack, ₹33.00 per ml.
- ₹33.00/mlOtomoxi D · 5 ml eye/ear dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
Companies marketing it
- Pharmtak3 packs
- FDC3 packs
- Alkem3 packs
- Lupin3 packs
- Entod Pharmaceuticals2 packs
- Berry & Herbs Pharma2 packs
- Intas2 packs
- Mankind2 packs
- Nri Vision Care2 packs
- Micro Labs2 packs
- Phoenix Lifesciences2 packs
- Senses Pharmaceuticals2 packs
- Ajanta Pharma1 pack
- Bell Pharma1 pack
- Centaur Pharmaceuticals1 pack
- Synovia Life Sciences1 pack
- Syntho Pharmaceuticals1 pack
- Doeshealth Systems1 pack
- Exeltis1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Sentiss Pharma1 pack
- His Eyeness Opthalmics1 pack
- Jawa Laboratories1 pack
- Skymax Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.