Medicines / Molecules / Mouth Antiseptics And Anti-Infectives
Mouth Antiseptics And Anti-InfectivesEvery pack, by price.
9 packs of Mouth Antiseptics And Anti-Infectives on NPPA's price list for July 2026: 9 brands from 9 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 9
- Brands
- 9
- Companies
- 9
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 9
Packs, lowest price per unit first
Mouth Antiseptics And Anti-Infectives Mouth Wash
2 packs, ₹0.21 to ₹0.89 per ml.
- ₹0.21/mlA.m.p.m. · 150 ml mouth washElder Projects · MRP ₹32.00
- ₹0.89/mlPause · 100 ml mouth washEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹89.00
Mouth Antiseptics And Anti-Infectives Drops
1 pack, ₹4.62 per ml.
- ₹4.62/mlClenora MP · 15 ml dropsDWD Pharmaceuticals · MRP ₹69.37
Mouth Antiseptics And Anti-Infectives Oral Paste
1 pack, ₹0.75 per g.
- ₹0.75/gDentone · 80 gm oral pasteFranklin Laboratories (India) · MRP ₹60.00
Mouth Antiseptics And Anti-Infectives Oral Liquid
1 pack, ₹0.94 per ml.
- ₹0.94/mlListrine · 80 ml oral liquidJohnson & Johnson · MRP ₹75.00
Mouth Antiseptics And Anti-Infectives Oral Spray
1 pack, ₹6.67 per g.
- ₹6.67/gMouthmist · 15 gm oral spraySmart Laboratories · MRP ₹100.00
Mouth Antiseptics And Anti-Infectives Oral Gel
1 pack, ₹5.00 per g.
- ₹5.00/gMouthulcer · 10 gm oral gelManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
Mouth Antiseptics And Anti-Infectives Oral Solution
1 pack, ₹373.13 per unit.
- ₹373.13/unitRexidin · 1 ltr oral solutionIndoco Remedies · MRP ₹373.13
Mouth Antiseptics And Anti-Infectives Sachet
1 pack, ₹154.69 per sachet.
- ₹154.69/sachetXerom · 1 sachetAureate Healthcare · MRP ₹154.69
Companies marketing it
- Elder Projects1 pack
- DWD Pharmaceuticals1 pack
- Franklin Laboratories (India)1 pack
- Johnson & Johnson1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Maneesh Pharmaceuticals1 pack
- Emcure1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- Aureate Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.