Medicines / Molecules / Montelukast
MontelukastEvery pack, by price.
46 packs of Montelukast on NPPA's price list for July 2026: 29 brands from 29 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 46
- Brands
- 29
- Companies
- 29
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 41 of 46
Packs, lowest price per unit first
Montelukast Tablet 10 mg
22 packs, ₹4.93 to ₹17.86 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹16.84 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹4.93/tabletMontina · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹49.25
- ₹5.02/tabletMigron · 10 tabletZeus Pharma · MRP ₹50.15
- ₹5.49/tabletMont · 10 tabletTablets India · MRP ₹54.88
- ₹6.50/tabletR Kast · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹65.00
- ₹8.00/tabletSymkast · 10 tabletSymbiotic Drugs · MRP ₹80.00
- ₹8.97/tabletMontelast (Morpen) · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹89.71
- ₹9.69/tabletLasma · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹96.92
- ₹9.88/tabletMontisoft · 10 tabletEllora Pharma · MRP ₹98.75
- ₹10.78/tabletB Easy · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹107.81
- ₹11.50/tabletMontaheal · 15 tabletHealing Pharma India · MRP ₹172.50
- ₹11.70/tabletMontelo · 10 tabletMascot Health Series · MRP ₹117.00
- ₹14.11/tabletMontemac · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹141.11
The other 10 by price per tablet
- ₹14.12/tabletLukotas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹141.18
- ₹14.97/tabletAsthamon · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹149.74
- ₹15.00/tabletGlemont · 10 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
- ₹17.44/tabletMontegress · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹174.37
- ₹17.55/tabletRomilast · 15 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹263.20
- ₹17.56/tabletOdimont · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹175.61
- ₹17.56/tabletTelekast · 10 tabletLupin · MRP ₹175.55
- ₹17.67/tabletMontek · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹176.65
- ₹17.68/tabletMontair · 15 tabletCipla · MRP ₹265.22
- ₹17.86/tabletSingulair · 7 tabletMSD Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
Montelukast Tablet 5 mg
10 packs, ₹8.70 to ₹16.20 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹12.30 per tablet.
- ₹8.70/tabletMontek · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹87.00
- ₹9.00/tabletMontasma · 10 tabletIcarus Healthcare Primus · MRP ₹90.00
- ₹9.17/tabletLasma · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹91.67
- ₹11.80/tabletMonteprl · 10 tabletPristine Pearl Pharma · MRP ₹118.00
- ₹12.05/tabletLM Air · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹120.50
- ₹12.82/tabletRomilast · 15 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹192.23
- ₹12.83/tabletMontair · 15 tabletCipla · MRP ₹192.45
- ₹12.83/tabletTelekast · 10 tabletLupin · MRP ₹128.25
- ₹14.32/tabletSingulair · 7 tabletMSD Pharmaceuticals · MRP ₹100.25
- ₹16.20/tabletIncid Air · 10 tabletBayer Pharmaceuticals · MRP ₹162.00
Montelukast Tablet 4 mg
9 packs, ₹4.43 to ₹14.32 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹10.48 per tablet.
- ₹4.43/tabletSolokast · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹44.27
- ₹8.26/tabletLasma · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹82.64
- ₹8.50/tabletMontek · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹85.00
- ₹8.72/tabletMontasma · 10 tabletIcarus Healthcare Primus · MRP ₹87.19
- ₹10.20/tabletMonteprl · 10 tabletPristine Pearl Pharma · MRP ₹102.00
- ₹10.71/tabletRomilast · 15 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹160.67
- ₹10.92/tabletTelekast · 10 tabletLupin · MRP ₹109.20
- ₹10.93/tabletMontair · 15 tabletCipla · MRP ₹163.95
- ₹14.32/tabletSingulair · 7 tabletMSD Pharmaceuticals · MRP ₹100.25
Montelukast Tablet
2 packs, ₹7.97 to ₹9.00 per tablet.
- ₹7.97/tabletLM Air · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹79.70
- ₹9.00/tabletVisikast · 10 tabletUniserve Health Care · MRP ₹90.00
Montelukast Syrup 4 mg
1 pack, ₹1.31 per ml.
- ₹1.31/mlDelpomont · 100 ml syrupAkumentis Healthcare · MRP ₹131.28
Montelukast Tablet DT 5 mg
1 pack, ₹8.00 per tablet.
- ₹8.00/tabletMontelo · 10 tablet dtMascot Health Series · MRP ₹80.00
Montelukast Syrup
1 pack, ₹1.48 per ml.
- ₹1.48/mlVisikast · 60 ml syrupUniserve Health Care · MRP ₹89.00
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Tablet 10 mg · ceiling 16.84 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 4 mg · ceiling 10.48 ₹ (1 Tablet)( Pack)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 5 mg · ceiling 12.30 ₹ (1 Tablet)( Pack)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Apex Laboratories3 packs
- Cipla3 packs
- Sun Pharma3 packs
- RPG Life Sciences3 packs
- MSD Pharmaceuticals3 packs
- Lupin3 packs
- Medley Pharmaceuticals2 packs
- Icarus Healthcare Primus2 packs
- Mascot Health Series2 packs
- Pristine Pearl Pharma2 packs
- Uniserve Health Care2 packs
- East West Pharma1 pack
- Shrinivas Gujarat Laboratories1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Glenmark Pharmaceuticals1 pack
- Bayer Pharmaceuticals1 pack
- Intas1 pack
- Zeus Pharma1 pack
- Tablets India1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- La Renon Healthcare1 pack
- Morepen Laboratories1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Aristo1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.