Medicines / Molecules / Mometasone
MometasoneEvery pack, by price.
130 packs of Mometasone on NPPA's price list for July 2026: 91 brands from 73 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 130
- Brands
- 91
- Companies
- 73
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 0 of 130
Packs, lowest price per unit first
Mometasone Cream 0.1 %
77 packs, ₹3.00 to ₹35.40 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹3.00/gMmcod · 30 gm creamUnison Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
- ₹3.13/gEcomom · 30 gm creamAlbatross Health Care · MRP ₹93.75
- ₹4.33/gMomson (Leben) · 15 gm creamLeben Laboratories · MRP ₹65.00
- ₹4.47/gDermiat · 30 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹134.06
- ₹4.67/gEcomom · 15 gm creamAlbatross Health Care · MRP ₹70.00
- ₹4.69/gMonosone · 30 gm creamMonichem Healthcare · MRP ₹140.63
- ₹5.00/gAvemom · 30 gm creamAvancer Lab · MRP ₹150.00
- ₹5.00/gEthimom (Ethi) · 30 gm creamEthinext Pharma · MRP ₹150.00
- ₹5.16/gMomwin · 30 gm creamHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹154.69
- ₹5.97/gVimet · 30 gm creamKivi Labs · MRP ₹179.06
- ₹6.00/gEtaze · 15 gm creamMohrish Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
- ₹6.15/gMetnil · 10 gm creamNovartis India · MRP ₹61.47
The next 48 by price per g
- ₹6.19/gDermiat · 10 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹61.88
- ₹6.33/gMsone · 15 gm creamOmni Life Sciences · MRP ₹95.00
- ₹6.40/gDermet · 10 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹64.00
- ₹6.50/gElosone · 10 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹65.00
- ₹6.56/gMomtent · 30 gm creamLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹196.88
- ₹6.80/gMomentox · 30 gm creamAnhox Healthcare · MRP ₹204.00
- ₹7.17/gAstibet · 30 gm creamIzng Pharmaceuticals · MRP ₹215.00
- ₹7.19/gMfsone · 30 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹215.62
- ₹7.38/gMomwin · 15 gm creamHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹110.63
- ₹7.44/gMsone · 30 gm creamOmni Life Sciences · MRP ₹223.13
- ₹7.81/gMosonity · 20 gm creamKepler Health Care · MRP ₹156.25
- ₹7.88/gMomesone · 25 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹196.88
- ₹7.88/gMomesun · 10 gm creamFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹78.75
- ₹7.95/gFumon · 20 gm creamRegaliz Medicare · MRP ₹159.00
- ₹7.97/gMomesone XL · 40 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹318.75
- ₹8.00/gAvemom · 15 gm creamAvancer Lab · MRP ₹120.00
- ₹8.44/gMonosone · 10 gm creamMonichem Healthcare · MRP ₹84.38
- ₹8.47/gBelmoz · 30 gm creamBellissa Pharmaceuticals · MRP ₹254.06
- ₹8.63/gMts · 20 gm creamGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹172.50
- ₹9.00/gCambizen · 10 gm creamAnhox Healthcare · MRP ₹90.00
- ₹9.00/gEzimet · 30 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹270.00
- ₹9.00/gMataret · 15 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹135.00
- ₹9.03/gMone · 30 gm creamGlowderma · MRP ₹270.93
- ₹9.52/gMosoft · 20 gm creamRely On Pharmaceuticals · MRP ₹190.31
- ₹10.78/gDermitop · 20 gm creamCadila Pharmaceuticals · MRP ₹215.63
- ₹10.78/gMomate XL · 40 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹431.25
- ₹11.18/gEmcort (Medmanor) · 10 gm creamMed Manor Organics · MRP ₹111.80
- ₹11.33/gMetasone · 15 gm creamTalent India · MRP ₹170.00
- ₹11.52/gMagicort · 10 gm creamZuventus Healthcare · MRP ₹115.21
- ₹11.60/gEzoma · 5 gm creamSun Pharma Laboratories · MRP ₹58.00
- ₹11.60/gFemcort · 10 gm creamDabur India · MRP ₹116.00
- ₹11.65/gMomtop · 15 gm creamBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹174.69
- ₹11.69/gMomivate · 15 gm creamSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹175.31
- ₹11.72/gUltrasone · 10 gm creamOrganic Laboratories · MRP ₹117.19
- ₹11.97/gMosovira · 30 gm creamIndchemie Health Specialities · MRP ₹359.06
- ₹12.44/gHH Sone · 30 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹373.13
- ₹13.10/gMomoz · 30 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹392.90
- ₹13.50/gEzimet · 20 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹270.00
- ₹13.97/gBelmoz · 10 gm creamBellissa Pharmaceuticals · MRP ₹139.69
- ₹14.40/gEzimet · 10 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹144.00
- ₹14.52/gMomtas · 20 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹290.48
- ₹14.86/gMms · 30 gm creamZydus Healthcare · MRP ₹445.86
- ₹14.93/gEczmate · 15 gm creamSalve Pharmaceuticals · MRP ₹224.00
- ₹15.00/gEthimom · 10 gm creamShaunon Remedies · MRP ₹150.00
- ₹15.00/gMosone · 5 gm creamOlcare · MRP ₹75.00
- ₹15.20/gMtaz · 15 gm creamWallace Pharmaceuticals · MRP ₹228.00
- ₹15.56/gFuramo · 15 gm creamRonyd Health Care · MRP ₹233.44
- ₹16.50/gMomate · 20 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹330.00
Mometasone Lotion 0.1 %
13 packs, ₹4.66 to ₹32.20 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹4.66/mlDermiat · 30 ml lotionAtopic Laboratories · MRP ₹139.69
- ₹4.80/mlDermet · 30 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹144.00
- ₹5.00/mlEthimom (Ethi) · 30 ml lotionEthinext Pharma · MRP ₹150.00
- ₹5.00/mlMonosone · 15 ml lotionMonichem Healthcare · MRP ₹75.00
- ₹6.56/mlMsone · 30 ml lotionOmni Life Sciences · MRP ₹196.88
- ₹7.91/mlEtaze · 30 ml lotionMohrish Pharmaceuticals · MRP ₹237.19
- ₹10.25/mlEzimet · 20 ml lotionCanixa Life Sciences · MRP ₹205.00
- ₹11.99/mlEmcort · 15 ml lotionEast West Pharma · MRP ₹179.80
- ₹14.95/mlMomate · 30 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹448.59
- ₹15.75/mlDermitop · 15 ml lotionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹236.25
- ₹22.97/mlHH Sone · 10 ml lotionHegde & Hegde · MRP ₹229.69
- ₹30.38/mlElocon · 10 ml lotionAbbott Healthcare · MRP ₹303.75
The other 1 by price per ml
- ₹32.20/mlElocon · 5 ml lotionAbbott Healthcare · MRP ₹161.00
Mometasone Cream
11 packs, ₹3.55 to ₹22.50 per g.
- ₹3.55/gMomin · 15 gm creamUniversal Twin Labs · MRP ₹53.25
- ₹4.75/gMomeltin · 20 gm creamZee Laboratories · MRP ₹95.00
- ₹5.28/gZovatop · 30 gm creamZovaitalia Bio Tech · MRP ₹158.44
- ₹9.33/gMomark · 15 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹140.00
- ₹9.63/gMomivate · 30 gm creamSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹288.75
- ₹10.94/gMomerex XL · 30 gm creamDermarex Health Care India · MRP ₹328.10
- ₹12.00/gMO · 10 gm creamRely On Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
- ₹12.75/gMomex · 20 gm creamInex Medicaments · MRP ₹255.00
- ₹13.12/gMomerex · 15 gm creamDermarex Health Care India · MRP ₹196.85
- ₹18.00/gMomesonic · 10 gm creamAustro Lab · MRP ₹180.00
- ₹22.50/gEclospan M · 10 gm creamDr. Reddys Laboratories · MRP ₹225.00
Mometasone Nasal Spray 50 mcg
7 packs, ₹2.19 to ₹53.78 per unit.
- ₹2.19/unitRyaltris · 120 mdi nasal sprayGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹263.00
- ₹2.81/unitRinoease · 120 md nasal sprayIcpa Health Products · MRP ₹337.50
- ₹5.97/unitMetaspray · 100 mdi nasal sprayCipla · MRP ₹596.82
- ₹31.25/gNasonex · 18 gm nasal sprayMSD Pharmaceuticals · MRP ₹562.50
- ₹39.92/gRespizen · 10 gm nasal sprayZuventus Healthcare · MRP ₹399.20
- ₹41.00/mlMomeprl · 10 ml nasal sprayPristine Pearl Pharma · MRP ₹410.00
- ₹53.78/mlMomeflo · 10 ml nasal sprayLupin · MRP ₹537.75
Mometasone Nasal Spray
5 packs, ₹3.05 to ₹274.00 per ml.
- ₹3.05/mlNasorex · 20 ml nasal sprayAnhox Healthcare · MRP ₹61.00
- ₹22.32/mlVentcon F · 12 ml nasal sprayMaxrelief Pharmaceuticals · MRP ₹267.87
- ₹36.06/mlRhinium · 10 ml nasal sprayApex Laboratories · MRP ₹360.56
- ₹49.50/mlMometroy · 10 ml nasal sprayTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹495.00
- ₹274.00/unitNasoshine M · 1 nasal sprayJupiter Biolabs · MRP ₹274.00
Mometasone Nasal Spray 0.05 %
4 packs, ₹29.25 to ₹432.19 per ml.
- ₹29.25/mlMomefirst · 10 ml nasal sprayEntod Pharmaceuticals · MRP ₹292.50
- ₹32.11/mlMomefit · 10 ml nasal sprayEntod Pharmaceuticals · MRP ₹321.09
- ₹59.20/mlMomenta · 10 ml nasal sprayNulife Pharmaceuticals · MRP ₹592.00
- ₹432.19/mlAquamet · 1 ml nasal spraySun Pharma Laboratories · MRP ₹432.19
Mometasone Ointment 0.1 %
4 packs, ₹10.00 to ₹32.91 per g.
- ₹10.00/gMomesone · 15 gm ointmentIntas Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
- ₹19.38/gMomate · 15 gm ointmentGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹290.63
- ₹20.50/gElocon · 30 gm ointmentAbbott Healthcare · MRP ₹615.00
- ₹32.91/gElocon · 10 gm ointmentAbbott Healthcare · MRP ₹329.06
Mometasone Spray 50 mcg
2 packs, ₹29.48 to ₹51.76 per ml.
- ₹29.48/mlNazomac M · 12 ml sprayMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹353.72
- ₹51.76/mlMetatop · 12 ml sprayZydus Healthcare · MRP ₹621.07
Mometasone Ointment
2 packs, ₹0.83 to ₹15.31 per g.
- ₹0.83/gMomikem · 15 gm ointmentAlkem Laboratories · MRP ₹12.50
- ₹15.31/gMosovira S · 15 gm ointmentIndchemie Health Specialities · MRP ₹229.69
Mometasone Spray 0.1 %
1 pack, ₹10.67 per ml.
- ₹10.67/mlDermitop · 15 ml sprayCadila Pharmaceuticals · MRP ₹160.00
Mometasone Cream 1 mg
1 pack, ₹20.07 per g.
- ₹20.07/gElocon · 30 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹602.00
Mometasone Gel 0.1 %
1 pack, ₹8.20 per g.
- ₹8.20/gMesone · 20 gm gelDr. Johns Laboratories · MRP ₹164.06
Mometasone Suspension
1 pack, ₹1.25 per ml.
- ₹1.25/mlNasorex · 60 ml suspensionAnhox Healthcare · MRP ₹75.00
Mometasone Spray 0.05 %
1 pack, ₹29.00 per g.
- ₹29.00/gRhine M · 10 gm sprayCadila Pharmaceuticals · MRP ₹290.00
Companies marketing it
- Glenmark Pharmaceuticals7 packs
- Abbott6 packs
- Anhox Healthcare4 packs
- Cadila Pharmaceuticals4 packs
- Canixa Life Sciences4 packs
- Atopic Laboratories3 packs
- Hegde & Hegde3 packs
- Zydus3 packs
- Intas3 packs
- Alkem3 packs
- Monichem Healthcare3 packs
- Apex Laboratories3 packs
- Omni Life Sciences3 packs
- Sun Pharma2 packs
- Avancer Lab2 packs
- Bellissa Pharmaceuticals2 packs
- Dermo Care Laboratories2 packs
- Albatross Health Care2 packs
- Mohrish Pharmaceuticals2 packs
- Ethinext Pharma2 packs
- Emcure2 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Talent India2 packs
- Cipla2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.