Medicines / Molecules / Minoxidil

MinoxidilEvery pack, by price.

217 packs of Minoxidil on NPPA's price list for July 2026: 111 brands from 70 companies, in 38 forms and strengths.

Packs
217
Brands
111
Companies
70
Forms and strengths
38
Price-controlled packs
0 of 217

Packs, lowest price per unit first

Minoxidil Solution 5 %

59 packs, ₹5.15 to ₹21.25 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹5.15/mlHairline 5 · 60 ml solutionSmart Laboratories · MRP ₹309.00
  2. ₹5.83/mlHairfly · 60 ml solutionSmart Laboratories · MRP ₹350.00
  3. ₹7.50/mlActihair 5 · 60 ml solutionLeeford Healthcare · MRP ₹450.00
  4. ₹8.32/mlMinkos · 60 ml solutionNemus Pharmaceuticals · MRP ₹499.00
  5. ₹8.44/mlWonhair · 60 ml solutionWonder Theraputics · MRP ₹506.63
  6. ₹9.00/mlPylodil · 60 ml solutionSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹540.00
  7. ₹9.09/mlMinscalp · 60 ml solutionEast West Pharma · MRP ₹545.34
  8. ₹9.33/mlMinoxytop · 60 ml solutionZee Laboratories · MRP ₹560.00
  9. ₹9.44/mlMiloxir Pro · 90 ml solutionKepler Health Care · MRP ₹850.00
  10. ₹9.51/mlTririse M · 60 ml solutionAlniche Life Sciences · MRP ₹570.53
  11. ₹9.56/mlMinolup · 60 ml solutionLupin · MRP ₹573.56
  12. ₹9.58/mlRegrow · 60 ml solutionWest Coast Pharma Works · MRP ₹575.00
The other 47 by price per ml
  1. ₹9.84/mlGrewit · 60 ml solutionKivi Labs · MRP ₹590.63
  2. ₹10.00/mlMinfin · 60 ml solutionHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹600.00
  3. ₹10.06/mlMinovera · 60 ml solutionEra Pharmaceuticals · MRP ₹603.75
  4. ₹10.13/mlRootz-M · 60 ml solutionCipla · MRP ₹607.50
  5. ₹10.18/mlBrintop · 100 ml solutionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹1,018
  6. ₹11.17/mlScino Topical · 60 ml solutionEncore Healthcare · MRP ₹670.00
  7. ₹11.25/mlCapillus M · 60 ml solutionBios Lab · MRP ₹675.00
  8. ₹11.45/mlMinopep · 90 ml solutionLinux Laboratories · MRP ₹1,030
  9. ₹11.52/mlMnx 5 · 60 ml solutionSalve Pharmaceuticals · MRP ₹691.00
  10. ₹11.84/mlAndroanagen · 100 ml solutionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹1,184
  11. ₹11.86/mlKera M · 60 ml solutionIpca Laboratories · MRP ₹711.33
  12. ₹12.00/mlMincidenz · 60 ml solutionApex Laboratories · MRP ₹720.00
  13. ₹12.50/mlMaxihair · 60 ml solutionAnhox Healthcare · MRP ₹750.00
  14. ₹12.67/mlCoverit · 60 ml solutionMicro Labs · MRP ₹760.30
  15. ₹12.92/mlMorr · 60 ml solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹775.00
  16. ₹12.92/mlMorr · 60 ml solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹775.00
  17. ₹13.13/mlQuikgain · 60 ml solutionEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹787.50
  18. ₹13.17/mlMinopev · 60 ml solutionPretium Pharmaceuticals · MRP ₹790.31
  19. ₹13.28/mlMinostrong · 60 ml solutionHetero Healthcare · MRP ₹796.75
  20. ₹13.67/mlMx-F · 60 ml solutionHegde & Hegde · MRP ₹820.31
  21. ₹14.17/mlInbilt · 60 ml solutionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹850.00
  22. ₹14.25/mlImxia Yuth · 60 ml solutionKLM Laboratories · MRP ₹855.00
  23. ₹14.30/mlMinoboost · 60 ml solutionGlowderma · MRP ₹857.81
  24. ₹14.37/mlChekfall · 60 ml solutionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹862.49
  25. ₹14.45/mlBlack Crown · 60 ml solutionRonyd Health Care · MRP ₹867.19
  26. ₹14.61/mlAnasure · 60 ml solutionRanbaxy Laboratories · MRP ₹876.56
  27. ₹14.80/mlInbilt · 50 ml solutionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹740.00
  28. ₹15.47/unitNew Minokem · 60 solutionAlkem Laboratories · MRP ₹928.10
  29. ₹15.83/mlMinfin NX · 60 ml solutionHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹950.00
  30. ₹16.03/mlTugain · 60 ml solutionCipla · MRP ₹961.64
  31. ₹16.07/mlStrandz · 60 ml solutionOaknet Healthcare · MRP ₹964.21
  32. ₹16.50/mlKeratone M · 60 ml solutionDabur India · MRP ₹990.00
  33. ₹16.50/mlNovegrow Neo · 60 ml solutionLupin · MRP ₹990.00
  34. ₹16.55/mlMinichek · 60 ml solutionAbbott Healthcare · MRP ₹993.12
  35. ₹16.67/mlXtradenser MX · 60 ml solutionAkumentis Healthcare · MRP ₹1,000
  36. ₹16.85/mlMintop Yuva · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,011
  37. ₹16.92/mlTugain Eva · 60 ml solutionCipla · MRP ₹1,015
  38. ₹17.10/mlMX-5 Topical · 60 ml solutionHegde & Hegde · MRP ₹1,026
  39. ₹17.30/mlMintop · 120 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹2,076
  40. ₹17.97/mlRegaine · 60 ml solutionJanssen · MRP ₹1,078
  41. ₹18.44/mlMinopep · 60 ml solutionLinux Laboratories · MRP ₹1,106
  42. ₹19.40/mlMinoqilib · 60 ml solutionGalderma India · MRP ₹1,164
  43. ₹19.86/mlMintop · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,192
  44. ₹20.07/mlMintop · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,204
  45. ₹20.47/mlMintop Eva · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,228
  46. ₹21.02/mlMintop · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,261
  47. ₹21.25/mlKera XL M · 60 ml solutionIpca Laboratories · MRP ₹1,275

Minoxidil Solution 10 %

20 packs, ₹0.02 to ₹22.46 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.02/mlAnasure · 60 ml solutionRanbaxy Laboratories · MRP ₹1.25
  2. ₹9.20/mlRootz M (Apple) · 60 ml solutionApple Therapeutics · MRP ₹551.89
  3. ₹11.65/mlMinkos · 60 ml solutionNemus Pharmaceuticals · MRP ₹699.00
  4. ₹12.45/mlHairtop · 60 ml solutionEntod Pharmaceuticals · MRP ₹747.19
  5. ₹12.48/mlMinscalp · 60 ml solutionEast West Pharma · MRP ₹749.06
  6. ₹13.27/mlMinosilk · 60 ml solutionEthinext Pharma · MRP ₹795.94
  7. ₹14.17/mlGrewit · 60 ml solutionKivi Labs · MRP ₹850.00
  8. ₹15.38/mlMnx · 60 ml solutionSalve Pharmaceuticals · MRP ₹923.00
  9. ₹15.61/mlMorr · 60 ml solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹936.56
  10. ₹16.25/mlCoverit · 60 ml solutionMicro Labs · MRP ₹975.00
  11. ₹16.50/mlPylodil · 60 ml solutionSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹990.00
  12. ₹16.65/mlMinostrong · 60 ml solutionHetero Healthcare · MRP ₹999.00
The other 8 by price per ml
  1. ₹17.02/mlStrandz · 60 ml solutionOaknet Healthcare · MRP ₹1,021
  2. ₹17.53/mlKera M · 60 ml solutionIpca Laboratories · MRP ₹1,052
  3. ₹17.96/mlTugain · 60 ml solutionCipla · MRP ₹1,078
  4. ₹18.67/mlMX-10 · 60 ml solutionManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹1,120
  5. ₹18.94/mlChekfall · 60 ml solutionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹1,136
  6. ₹20.00/mlMinfin · 60 ml solutionHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹1,200
  7. ₹21.95/mlTugain · 60 ml solutionCipla · MRP ₹1,317
  8. ₹22.46/mlMintop · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,348

Minoxidil Tablet 2.5 mg

16 packs, ₹9.28 to ₹24.90 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹9.28/tabletMinscalp · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹92.82
  2. ₹12.47/tabletDensita OM · 10 tabletRegaliz Medicare · MRP ₹124.69
  3. ₹13.80/tabletCnxmin · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹138.00
  4. ₹14.06/tabletAnasure · 15 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹210.94
  5. ₹14.06/tabletScino · 10 tabletEncore Healthcare · MRP ₹140.63
  6. ₹14.10/tabletCurlzmin · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹141.00
  7. ₹15.40/tabletMinoxytop (Heal) · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹154.00
  8. ₹15.47/tabletKera M · 10 tabletIpca Laboratories · MRP ₹154.65
  9. ₹15.63/tabletXtradenser · 30 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹468.75
  10. ₹17.01/tabletMintop · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹170.14
  11. ₹18.70/tabletLonitab · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹187.03
  12. ₹18.75/tabletMinlenth · 10 tabletCipla · MRP ₹187.50
The other 4 by price per tablet
  1. ₹18.75/tabletMinoboost · 10 tabletGlowderma · MRP ₹187.50
  2. ₹20.06/tabletBrintop · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹200.63
  3. ₹20.63/tabletMinokem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹206.25
  4. ₹24.90/tabletMinostrong · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹249.00

Minoxidil Solution 2 %

16 packs, ₹4.00 to ₹10.31 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹4.00/mlPylodil · 60 ml solutionSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹240.00
  2. ₹5.25/mlMinscalp · 60 ml solutionEast West Pharma · MRP ₹315.00
  3. ₹5.67/mlRegrow · 60 ml solutionWest Coast Pharma Works · MRP ₹340.00
  4. ₹5.76/mlGrewit · 60 ml solutionKivi Labs · MRP ₹345.40
  5. ₹6.00/mlMorr · 60 ml solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹360.00
  6. ₹6.27/mlCoverit · 60 ml solutionMicro Labs · MRP ₹375.90
  7. ₹6.33/mlMinichek · 60 ml solutionAbbott Healthcare · MRP ₹380.00
  8. ₹6.64/mlQuikgain · 60 ml solutionEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹398.40
  9. ₹6.80/mlMX-2 · 60 ml solutionHegde & Hegde · MRP ₹407.81
  10. ₹6.89/mlMintop · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹413.34
  11. ₹7.31/mlTugain · 60 ml solutionCipla · MRP ₹438.36
  12. ₹7.42/mlAnasure · 60 ml solutionRanbaxy Laboratories · MRP ₹445.00
The other 4 by price per ml
  1. ₹7.97/mlRegaine · 60 ml solutionJanssen · MRP ₹478.00
  2. ₹8.43/mlMintop · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹505.54
  3. ₹9.87/mlMinoxin · 60 ml solutionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹592.13
  4. ₹10.31/mlMinopep Eva · 90 ml solutionLinux Laboratories · MRP ₹928.10

Minoxidil Lotion 5 %

16 packs, ₹6.10 to ₹19.86 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹6.10/mlFoligain · 100 ml lotionShaunon Remedies · MRP ₹610.00
  2. ₹7.44/mlHydrahair M · 60 ml lotionCyrus Remedies · MRP ₹446.43
  3. ₹8.33/mlForpecia · 60 ml lotionAlbatross Health Care · MRP ₹500.00
  4. ₹8.69/mlChymotra · 60 ml lotionAdroit Biomed · MRP ₹521.25
  5. ₹10.13/mlRootz M (Protech) · 60 ml lotionProtech Biosystems · MRP ₹607.50
  6. ₹11.18/mlBrintop · 120 ml lotionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹1,342
  7. ₹11.20/mlBrintop · 60 ml lotionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹672.00
  8. ₹12.48/mlMinotress · 60 ml lotionPrism Lifescience · MRP ₹749.06
  9. ₹13.25/mlMorr Max · 60 ml lotionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹795.00
  10. ₹13.83/mlImxia · 60 ml lotionKLM Laboratories · MRP ₹830.00
  11. ₹14.22/mlHair Joy M · 60 ml lotionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹853.00
  12. ₹14.92/mlProlox (Per) · 60 ml lotionPercos India · MRP ₹895.31
The other 4 by price per ml
  1. ₹15.13/mlXfolia NX · 60 ml lotionGeno Pharmaceuticals · MRP ₹907.50
  2. ₹15.47/mlSchones MX · 60 ml lotionUniza Healthcare · MRP ₹928.12
  3. ₹17.30/mlMintop · 120 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹2,076
  4. ₹19.86/mlMintop · 60 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,192

Minoxidil Lotion 2 %

12 packs, ₹3.52 to ₹13.91 per ml.

  1. ₹3.52/mlTopgain · 60 ml lotionCipla · MRP ₹211.25
  2. ₹4.17/mlBrintop · 60 ml lotionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹250.00
  3. ₹5.00/mlForpecia · 60 ml lotionAlbatross Health Care · MRP ₹300.00
  4. ₹5.20/mlMinotress · 60 ml lotionPrism Lifescience · MRP ₹312.19
  5. ₹6.13/mlHair Joy M · 60 ml lotionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹367.83
  6. ₹7.07/mlMintop · 120 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹848.91
  7. ₹7.07/mlMintop · 120 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹848.91
  8. ₹7.12/mlImxia · 60 ml lotionKLM Laboratories · MRP ₹427.00
  9. ₹8.09/mlBrintop · 120 ml lotionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹971.00
  10. ₹8.43/mlMintop · 60 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹505.54
  11. ₹10.92/mlBrintop · 60 ml lotionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹655.31
  12. ₹13.91/mlXfolia NX · 60 ml lotionGeno Pharmaceuticals · MRP ₹834.75

Minoxidil Lotion 10 %

9 packs, ₹14.84 to ₹27.18 per ml.

  1. ₹14.84/mlImxia · 60 ml lotionKLM Laboratories · MRP ₹890.63
  2. ₹15.30/mlBrintop · 60 ml lotionBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹917.81
  3. ₹15.61/mlMinotress · 60 ml lotionPrism Lifescience · MRP ₹936.56
  4. ₹17.50/mlProlox (Per) · 60 ml lotionPercos India · MRP ₹1,050
  5. ₹20.16/mlSchones MX · 60 ml lotionUniza Healthcare · MRP ₹1,209
  6. ₹23.75/mlMintop · 120 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹2,850
  7. ₹23.75/mlMintop · 120 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹2,850
  8. ₹27.18/mlMintop · 60 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,631
  9. ₹27.18/mlMintop · 60 ml lotionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,631

Minoxidil Tablet

9 packs, ₹4.50 to ₹20.62 per tablet.

  1. ₹4.50/tabletDutamax M · 10 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
  2. ₹6.91/tabletMinoxoral · 30 tabletEra Pharmaceuticals · MRP ₹207.19
  3. ₹7.81/tabletXtradenser M · 30 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹234.38
  4. ₹9.37/tabletMinopecia · 30 tabletNemus Pharmaceuticals · MRP ₹281.24
  5. ₹12.44/tabletMpower O · 15 tabletZydus Healthcare · MRP ₹186.56
  6. ₹13.39/tabletCurizmin · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹133.93
  7. ₹16.00/tabletMinogain · 30 tabletTrikona Pharmaceuticals · MRP ₹480.00
  8. ₹19.22/tabletFolibild · 10 tabletKLM Laboratories · MRP ₹192.19
  9. ₹20.62/tabletChekfall · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹206.24

Minoxidil Tablet 5 mg

7 packs, ₹11.75 to ₹44.86 per tablet.

  1. ₹11.75/tabletMinoxiheart · 10 tabletSteris Healthcare · MRP ₹117.50
  2. ₹15.00/tabletDilminox · 10 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹150.00
  3. ₹24.70/tabletMinoxytop (Heal) · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹247.00
  4. ₹26.56/tabletAnasure · 15 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹398.44
  5. ₹27.37/tabletStaha · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹273.74
  6. ₹40.21/tabletBrintop · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹402.14
  7. ₹44.86/tabletLonitab · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹448.59

Minoxidil Solution

6 packs, ₹7.03 to ₹46.84 per ml.

  1. ₹7.03/mlMinoday · 60 ml solutionOrganic Laboratories · MRP ₹421.87
  2. ₹10.00/mlMintop · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹600.00
  3. ₹10.16/mlST Rich M · 60 ml solutionRegaliz Medicare · MRP ₹609.38
  4. ₹17.28/mlCnxmin · 50 ml solutionCNX Healthcare · MRP ₹864.00
  5. ₹18.12/mlMinichek · 60 ml solutionAbbott Healthcare · MRP ₹1,087
  6. ₹46.84/mlMinkos Forte · 30 ml solutionNemus Pharmaceuticals · MRP ₹1,405

Minoxidil Gel 5 %

5 packs, ₹11.03 to ₹16.88 per g.

  1. ₹11.03/gManexil · 60 gm gelDabur India · MRP ₹662.00
  2. ₹11.26/gRegrowee · 50 gm gelWest Coast Pharma Works · MRP ₹563.00
  3. ₹12.42/gCurlzpep · 60 gm gelCanixa Life Sciences · MRP ₹745.00
  4. ₹14.63/gMinscalp · 30 gm gelEast West Pharma · MRP ₹439.03
  5. ₹16.88/mlTugain · 60 ml gelCipla · MRP ₹1,013

Minoxidil Tablet 1.25 mg

4 packs, ₹8.72 to ₹11.86 per tablet.

  1. ₹8.72/tabletDensita OM · 10 tabletRegaliz Medicare · MRP ₹87.19
  2. ₹9.19/tabletBrintop · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹91.88
  3. ₹9.38/tabletLonitab · 30 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹281.25
  4. ₹11.86/tabletMinokem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹118.55

Minoxidil Spray 5 %

4 packs, ₹8.67 to ₹18.00 per ml.

  1. ₹8.67/mlManexil · 60 ml sprayDabur India · MRP ₹520.00
  2. ₹10.31/mlMinokem · 90 ml sprayAlkem Laboratories · MRP ₹928.10
  3. ₹15.08/mlNew Hair 4U · 60 ml sprayGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹904.69
  4. ₹18.00/mlChymotra AT · 60 ml sprayAdroit Biomed · MRP ₹1,080

Minoxidil Liquid

3 packs, ₹17.11 to ₹39.75 per ml.

  1. ₹17.11/mlHair 4U Cpx · 60 ml liquidGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹1,027
  2. ₹18.00/mlRegrowee · 50 ml liquidWest Coast Pharma Works · MRP ₹900.00
  3. ₹39.75/mlMinkos · 20 ml liquidNemus Pharmaceuticals · MRP ₹795.00

Minoxidil Foam 5 %

3 packs, ₹12.75 to ₹19.86 per g.

  1. ₹12.75/gHair Joy · 60 gm foamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹765.00
  2. ₹18.85/gTugain · 60 gm foamCipla · MRP ₹1,131
  3. ₹19.86/mlMintop · 60 ml foamDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,192

Minoxidil Shampoo

3 packs, ₹2.63 to ₹5.33 per ml.

  1. ₹2.63/mlTugain · 200 ml shampooCipla · MRP ₹525.00
  2. ₹3.11/mlMintop · 225 ml shampooDr. Reddys Laboratories · MRP ₹699.00
  3. ₹5.33/mlMintop · 100 ml shampooDr. Reddys Laboratories · MRP ₹533.00

Minoxidil Liquid 5 %

2 packs, ₹17.16 to ₹18.72 per ml.

  1. ₹17.16/mlBrintop Diva · 60 ml liquidBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹1,029
  2. ₹18.72/mlMpower · 60 ml liquidZydus Healthcare · MRP ₹1,123

Minoxidil Spray 2 %

2 packs, ₹6.73 to ₹10.83 per ml.

  1. ₹6.73/mlNew Hair 4U · 60 ml sprayGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹404.00
  2. ₹10.83/mlMinokem · 60 ml sprayAlkem Laboratories · MRP ₹649.65

Minoxidil Foam 2 %

2 packs, ₹7.31 to ₹8.43 per g.

  1. ₹7.31/gTugain · 60 gm foamCipla · MRP ₹438.36
  2. ₹8.43/mlMintop · 60 ml foamDr. Reddys Laboratories · MRP ₹505.54

Minoxidil Tablet 5 %

1 pack, ₹87.66 per tablet.

  1. ₹87.66/tabletAnasure · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹876.56

Minoxidil Solution 50 mg

1 pack, ₹12.33 per ml.

  1. ₹12.33/mlDabur Hair · 60 ml solutionDabur India · MRP ₹740.00

Minoxidil Syrup 5 %

1 pack, ₹21.44 per ml.

  1. ₹21.44/mlGrocapix-M · 60 ml syrupAlembic · MRP ₹1,286

Minoxidil Tablet 10 mg

1 pack, ₹70.31 per tablet.

  1. ₹70.31/tabletLonitab · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹703.13

Minoxidil Shampoo 5 %

1 pack, ₹5.20 per ml.

  1. ₹5.20/mlMinichek · 100 ml shampooAbbott Healthcare · MRP ₹519.66

Minoxidil Solution 5/0.1 %

1 pack, ₹9.36 per ml.

  1. ₹9.36/mlMinoxikem · 60 ml solutionAlkem Laboratories · MRP ₹561.65

Minoxidil Gel 2 %

1 pack, ₹8.73 per g.

  1. ₹8.73/gMinscalp · 30 gm gelEast West Pharma · MRP ₹261.84

Minoxidil Lotion 3 %

1 pack, ₹7.75 per ml.

  1. ₹7.75/mlMnx 3 · 60 ml lotionSalve Pharmaceuticals · MRP ₹465.00

Minoxidil Solution 12.5 %

1 pack, ₹20.42 per ml.

  1. ₹20.42/mlMorr · 60 ml solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹1,225

Minoxidil Solution 3 %

1 pack, ₹7.66 per ml.

  1. ₹7.66/mlMorr · 60 ml solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹459.38

Minoxidil Lotion 7.5 %

1 pack, ₹14.33 per ml.

  1. ₹14.33/mlMorr · 60 ml lotionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹860.00

8 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.