Medicines / Molecules / Minoxidil + Aminexil

Minoxidil + AminexilEvery pack, by price.

11 packs of Minoxidil + Aminexil on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 7 companies, in 9 forms and strengths.

Packs
11
Brands
7
Companies
7
Forms and strengths
9
Price-controlled packs
0 of 11

Packs, lowest price per unit first

Minoxidil + Aminexil Solution 5/1.5 %

2 packs, ₹12.17 to ₹14.27 per ml.

  1. ₹12.17/mlGrewit AX · 60 ml solutionKivi Labs · MRP ₹730.00
  2. ₹14.27/mlGainehair · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹856.25

Minoxidil + Aminexil Lotion 5/1.5 %

2 packs, ₹5.25 to ₹13.48 per g.

  1. ₹5.25/gHair 4U · 100 gm lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹525.00
  2. ₹13.48/mlMinscalp Plus · 60 ml lotionEast West Pharma · MRP ₹808.50

Minoxidil + Aminexil Solution 10/1.5 %

1 pack, ₹15.77 per ml.

  1. ₹15.77/mlGainehair · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹946.00

Minoxidil + Aminexil Solution 2/1.5 %

1 pack, ₹5.69 per ml.

  1. ₹5.69/mlGainehair · 60 ml solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹341.50

Minoxidil + Aminexil Shampoo 5/1.5 %

1 pack, ₹4.43 per ml.

  1. ₹4.43/mlHair 4U · 100 ml shampooGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹442.50

Minoxidil + Aminexil Liquid 2/1.5 %

1 pack, ₹6.13 per ml.

  1. ₹6.13/mlHair Joy · 60 ml liquidTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹367.83

Minoxidil + Aminexil Liquid 5/1.5 %

1 pack, ₹14.22 per ml.

  1. ₹14.22/mlHair Joy · 60 ml liquidTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹853.00

Minoxidil + Aminexil Lotion 5/1.5 mg

1 pack, ₹10.83 per ml.

  1. ₹10.83/mlTinfal Plus · 60 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹650.00

Minoxidil + Aminexil Solution 5/1.2 %

1 pack, ₹3.73 per ml.

  1. ₹3.73/mlTricosilk · 60 ml solutionAjanta Pharma · MRP ₹224.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.