Medicines / Molecules / Milk OF Magnesia

Milk OF MagnesiaEvery pack, by price.

10 packs of Milk OF Magnesia on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 6 companies, in 8 forms and strengths.

Packs
10
Brands
7
Companies
6
Forms and strengths
8
Price-controlled packs
0 of 10

Packs, lowest price per unit first

Milk OF Magnesia Oral Liquid 8 %

2 packs, ₹0.32 to ₹0.39 per ml.

  1. ₹0.32/mlDeys Milk OF Magnesia · 340 ml oral liquidDeys Medical · MRP ₹110.00
  2. ₹0.39/mlDeys Milk OF Magnesia · 180 ml oral liquidDeys Medical · MRP ₹70.00

Milk OF Magnesia Tablet 200 mg

2 packs, ₹4.44 to ₹12.20 per tablet.

  1. ₹4.44/tabletHighmag · 60 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹266.50
  2. ₹12.20/tabletUltra Magnesium · 15 tabletMeyer Organics · MRP ₹183.00

Milk OF Magnesia Tablet 311 mg

1 pack, ₹0.92 per tablet.

  1. ₹0.92/tabletDeys Milk OF Magnesia · 10 tabletDeys Medical · MRP ₹9.20

Milk OF Magnesia Oral Liquid

1 pack, ₹0.41 per ml.

  1. ₹0.41/mlDeys Milk OF Magnesia · 170 ml oral liquidDeys Medical · MRP ₹70.00

Milk OF Magnesia Syrup

1 pack, ₹0.44 per ml.

  1. ₹0.44/mlLubrifin · 170 ml syrupStallion Laboratories · MRP ₹75.00

Milk OF Magnesia Liquid

1 pack, ₹0.37 per ml.

  1. ₹0.37/mlMaganasia · 170 ml liquidDeys Medical · MRP ₹62.50

Milk OF Magnesia Tablet 400 mg

1 pack, ₹9.38 per tablet.

  1. ₹9.38/tabletMagmaxx · 10 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹93.75

Milk OF Magnesia Tablet 10 mg

1 pack, ₹10.13 per tablet.

  1. ₹10.13/tabletSoftee · 10 tabletLeo Life Science · MRP ₹101.25

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.