Medicines / Molecules / Miconazole
MiconazoleEvery pack, by price.
32 packs of Miconazole on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 17 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 32
- Brands
- 21
- Companies
- 17
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 32
Packs, lowest price per unit first
Miconazole Cream 2 %
10 packs, ₹0.47 to ₹7.74 per g.
- ₹0.47/gConzole-M · 100 gm creamParker Robinson · MRP ₹46.88
- ₹1.56/gFungiderm · 30 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹46.88
- ₹1.81/gMicogel · 15 gm creamCipla · MRP ₹27.22
- ₹2.06/gFungipic · 30 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹61.88
- ₹2.08/gFungitop · 15 gm creamMicro Labs · MRP ₹31.17
- ₹2.49/gRivizole · 15 gm creamLupin · MRP ₹37.30
- ₹3.58/gConiderm FB · 20 gm creamAdonis Laboratories · MRP ₹71.50
- ₹5.35/gMicasulf · 15 gm creamZydus Healthcare · MRP ₹80.20
- ₹6.64/gRing-Guard · 20 gm creamReckitt Benckiser · MRP ₹132.84
- ₹7.74/gRing-Guard · 12 gm creamReckitt Benckiser · MRP ₹92.84
Miconazole Gel 2 %
8 packs, ₹1.87 to ₹6.53 per g.
- ₹1.87/gFungitop · 15 gm gelMicro Labs · MRP ₹28.00
- ₹4.06/gM C · 30 gm gelMonichem Healthcare · MRP ₹121.88
- ₹4.65/gDaktarin · 20 gm gelJohnson & Johnson · MRP ₹93.00
- ₹4.65/gDaktrin · 20 gm gelJohnson & Johnson · MRP ₹93.00
- ₹4.78/gDkgel · 50 gm gelHegde & Hegde · MRP ₹239.06
- ₹4.80/gDaktarin · 40 gm gelJohnson & Johnson · MRP ₹192.00
- ₹5.90/gMiconit · 20 gm gelEast West Pharma · MRP ₹117.98
- ₹6.53/gDK · 30 gm gelHegde & Hegde · MRP ₹195.94
Miconazole Ointment 2 %
4 packs, ₹3.13 to ₹4.69 per g.
- ₹3.13/gConzole-M · 15 gm ointmentParker Robinson · MRP ₹46.88
- ₹4.30/gNapiz · 30 gm ointmentProtech Biosystems · MRP ₹129.00
- ₹4.53/gRing-Guard · 5 gm ointmentReckitt Benckiser · MRP ₹22.63
- ₹4.69/gZole · 15 gm ointmentRanbaxy Laboratories · MRP ₹70.31
Miconazole Lotion 2 %
2 packs, ₹3.17 to ₹5.94 per ml.
- ₹3.17/mlConzole-M · 30 ml lotionParker Robinson · MRP ₹95.00
- ₹5.94/mlConzole-M · 15 ml lotionParker Robinson · MRP ₹89.06
Miconazole Tablet 100 mg
1 pack, ₹30.25 per tablet.
- ₹30.25/tabletConiderm · 4 tabletAdonis Laboratories · MRP ₹121.00
Miconazole Tablet 200 mg
1 pack, ₹21.80 per tablet.
- ₹21.80/tabletConiderm · 10 tabletAdonis Laboratories · MRP ₹218.00
Miconazole Paint 1 %
1 pack, ₹6.60 per ml.
- ₹6.60/mlConzole-M · 15 ml paintParker Robinson · MRP ₹99.00
Miconazole Powder 2 %
1 pack, ₹1.64 per g.
- ₹1.64/gDkgel · 100 gm powderHegde & Hegde · MRP ₹164.06
Miconazole Gel
1 pack, ₹5.94 per g.
- ₹5.94/gFungirex · 30 gm gelDermarex Health Care India · MRP ₹178.10
Miconazole Cream
1 pack, ₹3.53 per g.
- ₹3.53/gMicoheal · 30 gm creamHealing Pharma India · MRP ₹106.00
Miconazole Injection 50 mg
1 pack, ₹9,304 per injection.
- ₹9,304/injectionMicona (Glenmark) · 1 injectionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹9,304
Miconazole Dusting Powder 2 %
1 pack, ₹1.26 per g.
- ₹1.26/gZole · 15 gm dusting powderRanbaxy Laboratories · MRP ₹18.97
Companies marketing it
- Parker Robinson5 packs
- Adonis Laboratories3 packs
- Johnson & Johnson3 packs
- Hegde & Hegde3 packs
- Reckitt Benckiser3 packs
- Dermo Care Laboratories2 packs
- Micro Labs2 packs
- Sun Pharma2 packs
- Dermarex Health Care India1 pack
- Monichem Healthcare1 pack
- Zydus1 pack
- Cipla1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Glenmark Pharmaceuticals1 pack
- East West Pharma1 pack
- Protech Biosystems1 pack
- Lupin1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.