Medicines / Molecules / Metronidazole
MetronidazoleEvery pack, by price.
54 packs of Metronidazole on NPPA's price list for July 2026: 39 brands from 29 companies, in 21 forms and strengths.
- Packs
- 54
- Brands
- 39
- Companies
- 29
- Forms and strengths
- 21
- Price-controlled packs
- 21 of 54
Packs, lowest price per unit first
Metronidazole Infusion 500 mg
10 packs, ₹0.13 to ₹0.24 per ml.
- ₹0.13/mlMetrolab · 100 ml infusionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹13.26
- ₹0.13/mlMetronidazole (Parenteral) · 100 ml infusionParenteral Drugs (India) · MRP ₹13.20
- ₹0.14/mlMetris · 100 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹14.06
- ₹0.14/mlMetro (Glass) · 100 ml infusionVenus Remedies · MRP ₹14.05
- ₹0.22/mlLupigyl · 100 ml infusionLupin · MRP ₹22.00
- ₹0.22/mlMetrogyl IV · 100 ml infusionJB Chemicals · MRP ₹22.05
- ₹0.22/mlMetron · 100 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹22.05
- ₹0.22/mlMetronidazole (Albert) · 100 ml infusionAlbert David · MRP ₹22.43
- ₹0.22/mlNirmet · 100 ml infusionNirlife Healthcare · MRP ₹22.40
- ₹0.24/mlMetronidazole I.v(coh) · 100 ml infusionCore Healthcare · MRP ₹23.52
Metronidazole Tablet 400 mg
9 packs, ₹1.43 to ₹2.27 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.56 per tablet.
- ₹1.43/tabletMetronidazole (Jagsonpal) · 100 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹143.46
- ₹1.62/tabletFlagyl · 20 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹32.47
- ₹1.63/tabletAristogyl · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹16.27
- ₹1.64/tabletMetrogyl · 20 tabletJB Chemicals · MRP ₹32.76
- ₹1.64/tabletMetron · 15 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹24.57
- ₹1.64/tabletMetrotreat · 20 tabletSmart Laboratories · MRP ₹32.76
- ₹1.70/tabletFlagyl · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹25.53
- ₹2.02/tabletSprot P · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹20.21
- ₹2.27/tabletMetrogyl · 15 tabletJB Chemicals · MRP ₹34.00
Metronidazole Tablet 200 mg
7 packs, ₹0.35 to ₹11.22 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹0.84 per tablet.
- ₹0.35/tabletMetro (Makers) · 100 tabletMakers Labs · MRP ₹35.00
- ₹0.41/tabletMetronidazole(jag) · 100 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹40.50
- ₹0.87/tabletFlagyl · 20 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹17.43
- ₹0.88/tabletMetrogyl · 20 tabletJB Chemicals · MRP ₹17.53
- ₹0.91/tabletMetrogyl · 15 tabletJB Chemicals · MRP ₹13.60
- ₹0.92/tabletFlagyl · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹13.74
- ₹11.22/tabletMetrokem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹112.20
Metronidazole Injection 500 mg
5 packs, ₹0.16 to ₹125.00 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.21 per ml.
- ₹0.16/mlBygyl IV · 100 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹15.62
- ₹0.22/mlMetashine · 100 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹22.05
- ₹0.22/mlMeterkem · 100 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹22.05
- ₹0.24/mlMetromax · 100 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹23.52
- ₹125.00/injectionMetrokind · 1 injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
Metronidazole Tablet ER 600 mg
3 packs, ₹7.56 to ₹8.52 per tablet.
- ₹7.56/tabletFlagyl · 10 tablet erAbbott Healthcare · MRP ₹75.55
- ₹8.26/tabletMetrogyl ER · 10 tablet erJB Chemicals · MRP ₹82.64
- ₹8.52/tabletMetrogyl ER · 15 tablet erJB Chemicals · MRP ₹127.77
Metronidazole Suspension 200 mg
2 packs, ₹0.54 to ₹0.55 per ml.
- ₹0.54/mlGramogyl NF · 60 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹32.68
- ₹0.55/mlFlagyl · 60 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹33.26
Metronidazole Infusion 100 mg
2 packs, ₹0.22 per ml.
- ₹0.22/mlMetro (Baxter) · 100 ml infusionBaxter India · MRP ₹22.05
- ₹0.22/mlMetrokem · 100 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹22.05
Metronidazole Gel 2 %
2 packs, ₹3.70 to ₹3.83 per g.
- ₹3.70/gMetrogyl Gel · 30 gm gelJB Chemicals · MRP ₹111.00
- ₹3.83/gMetrogyl Gel · 40 gm gelJB Chemicals · MRP ₹153.16
Metronidazole Gel 1 %
2 packs, ₹0.41 to ₹4.14 per g.
- ₹0.41/gNitra Met · 20 gm gelMicro Labs · MRP ₹8.25
- ₹4.14/gMetrohex · 10 gm gelDr. Reddys Laboratories · MRP ₹41.41
Metronidazole Suspension 100 mg
1 pack, ₹0.17 per ml.
- ₹0.17/mlAristogyl · 60 ml suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹10.04
Metronidazole Gel 0.8 %
1 pack, ₹0.80 per g.
- ₹0.80/gLargyl · 30 gm gelLark Laboratories · MRP ₹23.90
Metronidazole Softgel Capsule
1 pack, ₹22.50 per unit.
- ₹22.50/unitMet B3 OD · 10 softgel capsuleAlbatross Health Care · MRP ₹225.00
Metronidazole Injection
1 pack, ₹0.36 per ml.
- ₹0.36/mlMetrogee · 100 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹35.62
Metronidazole Oral Gel
1 pack, ₹4.87 per g.
- ₹4.87/gMetrogyl DG · 15 gm oral gelJB Chemicals · MRP ₹73.02
Metronidazole Oral Suspension
1 pack, ₹0.55 per ml.
- ₹0.55/mlMetrogyl · 100 ml oral suspensionJB Chemicals · MRP ₹55.43
Metronidazole Injection 250 mg
1 pack, ₹125.00 per injection.
- ₹125.00/injectionMetrokind · 1 injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
Metronidazole Gel
1 pack, ₹8.00 per g.
- ₹8.00/gMetrolyn · 20 gm gelPraise Pharma · MRP ₹160.00
Metronidazole Infusion 50 mg
1 pack, ₹0.12 per ml.
- ₹0.12/mlMetronidazole(baxter) · 100 ml infusionBaxter India · MRP ₹12.40
Metronidazole Tablet 500 mg
1 pack, ₹3.93 per tablet.
- ₹3.93/tabletMetronidazole(cip) · 10 tabletCipla · MRP ₹39.30
Metronidazole Tablet
1 pack, ₹30.94 per tablet.
- ₹30.94/tabletSacchrogyl · 6 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹185.63
Metronidazole Suspension
1 pack, ₹2.50 per ml.
- ₹2.50/mlStopgyl · 30 ml suspensionLucrose Pharma · MRP ₹75.00
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Oral Liquid 200 mg/ 5 ml · ceiling 0.53 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 200 mg · ceiling 0.84 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 400 mg · ceiling 1.56 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 500 mg · ceiling 0.21 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- JB Chemicals11 packs
- Abbott6 packs
- Alkem5 packs
- Aristo2 packs
- Zydus2 packs
- Akumentis Healthcare2 packs
- Baxter India2 packs
- Mankind2 packs
- Jagsonpal Pharmaceuticals2 packs
- Sun Pharma1 pack
- Lark Laboratories1 pack
- Lupin1 pack
- Albatross Health Care1 pack
- Claris Lifesciences1 pack
- Venus Remedies1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Praise Pharma1 pack
- Makers Labs1 pack
- Albert David1 pack
- Cipla1 pack
- Core Healthcare1 pack
- Parenteral Drugs (India)1 pack
- Smart Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.