Medicines / Molecules / Metronidazole + Ofloxacin
Metronidazole + OfloxacinEvery pack, by price.
66 packs of Metronidazole + Ofloxacin on NPPA's price list for July 2026: 51 brands from 36 companies, in 17 forms and strengths.
- Packs
- 66
- Brands
- 51
- Companies
- 36
- Forms and strengths
- 17
- Price-controlled packs
- 0 of 66
Packs, lowest price per unit first
Metronidazole + Ofloxacin Oral Suspension 100/50 mg
28 packs, ₹0.45 to ₹3.09 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.45/mlLupigyl O · 30 ml oral suspensionLupin · MRP ₹13.50
- ₹0.78/mlOxflo M · 30 ml oral suspensionMegha Healthcare · MRP ₹23.50
- ₹0.83/mlKidogyl · 60 ml oral suspensionAstrum Healthcare · MRP ₹49.68
- ₹0.89/mlFlagyl OF · 60 ml oral suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹53.35
- ₹0.93/mlVitor M · 60 ml oral suspensionMcastro Pharma · MRP ₹55.50
- ₹0.94/mlOffice M · 60 ml oral suspensionHetero Healthcare · MRP ₹56.25
- ₹0.96/mlOflomac M · 30 ml oral suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹28.65
- ₹0.97/mlOfmet · 60 ml oral suspensionWens Pharma · MRP ₹58.00
- ₹0.98/mlOxflo M · 60 ml oral suspensionMegha Healthcare · MRP ₹58.69
- ₹1.09/mlPowergyl New · 30 ml oral suspensionCipla · MRP ₹32.76
- ₹1.10/mlNor Metrogyl O · 60 ml oral suspensionJB Chemicals · MRP ₹65.84
- ₹1.10/mlOf-M · 60 ml oral suspensionJB Chemicals · MRP ₹65.84
The other 16 by price per ml
- ₹1.18/mlOflomac M · 60 ml oral suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹71.08
- ₹1.22/mlZenkind M · 60 ml oral suspensionMankind Prime Labs · MRP ₹73.00
- ₹1.23/mlGaloxin M · 60 ml oral suspensionGalpha Laboratories · MRP ₹73.92
- ₹1.26/mlDiof · 60 ml oral suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹75.50
- ₹1.53/mlOfmet · 30 ml oral suspensionWens Pharma · MRP ₹46.00
- ₹1.69/mlOfler M · 60 ml oral suspensionAristo Laboratories · MRP ₹101.58
- ₹1.80/mlFestive MZ · 60 ml oral suspensionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹108.00
- ₹2.03/mlOflamoon OZ · 30 ml oral suspensionMoonstar Lifecare · MRP ₹60.94
- ₹2.19/mlMetron OF · 30 ml oral suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹65.63
- ₹2.30/mlOfloxamac M · 30 ml oral suspensionTorque Pharmaceuticals · MRP ₹69.00
- ₹2.49/mlOflox OZ NF · 30 ml oral suspensionCipla · MRP ₹74.77
- ₹2.51/mlCiprogyl Ofm · 30 ml oral suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹75.27
- ₹2.51/mlZenkind M · 30 ml oral suspensionMankind Prime Labs · MRP ₹75.27
- ₹2.57/mlOfler M · 30 ml oral suspensionAristo Laboratories · MRP ₹77.20
- ₹2.67/mlFestive MZ · 30 ml oral suspensionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹80.00
- ₹3.09/mlOfdi MZ · 30 ml oral suspensionAustro Lab · MRP ₹92.81
Metronidazole + Ofloxacin Oral Suspension 200/100 mg
14 packs, ₹0.88 to ₹1.50 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.88/mlOflab M · 60 ml oral suspensionConcept Pharmaceuticals · MRP ₹52.60
- ₹1.09/mlFlagyl OF · 60 ml oral suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹65.52
- ₹1.09/mlTaxim OF M · 60 ml oral suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹65.52
- ₹1.15/mlOflomac M · 30 ml oral suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹34.41
- ₹1.20/mlNew Normet · 60 ml oral suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹72.05
- ₹1.33/mlCombizol Plus · 60 ml oral suspensionNavil Laboratories · MRP ₹80.00
- ₹1.33/mlKidogyl · 60 ml oral suspensionAstrum Healthcare · MRP ₹79.68
- ₹1.35/mlDiof · 60 ml oral suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹80.70
- ₹1.35/mlOlife M · 60 ml oral suspensionCelsius Healthcare · MRP ₹81.00
- ₹1.43/mlNew O2 · 60 ml oral suspensionMedley Pharmaceuticals · MRP ₹85.50
- ₹1.43/mlO2 M · 60 ml oral suspensionMedley Pharmaceuticals · MRP ₹85.51
- ₹1.48/mlOf-M · 60 ml oral suspensionJB Chemicals · MRP ₹89.02
The other 2 by price per ml
- ₹1.50/mlOflox OZ · 60 ml oral suspensionCipla · MRP ₹90.00
- ₹1.50/mlPowergyl Plus · 60 ml oral suspensionCipla · MRP ₹90.00
Metronidazole + Ofloxacin Syrup 120/50 mg
3 packs, ₹1.88 to ₹3.50 per ml.
- ₹1.88/mlT Flox M · 30 ml syrupBestochem Formulations · MRP ₹56.25
- ₹2.33/mlOfron M · 30 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
- ₹3.50/mlZenotas MZ · 30 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹105.00
Metronidazole + Ofloxacin Suspension 50/100 mg
2 packs, ₹0.71 to ₹1.41 per ml.
- ₹0.71/mlOflofine OM · 30 ml suspensionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹21.25
- ₹1.41/mlBestoflox M · 30 ml suspensionBestochem Formulations · MRP ₹42.21
Metronidazole + Ofloxacin Suspension
2 packs, ₹1.35 to ₹2.50 per ml.
- ₹1.35/mlEndar Mds · 60 ml suspensionMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹81.00
- ₹2.50/mlStopgyl MR · 30 ml suspensionLucrose Pharma · MRP ₹75.00
Metronidazole + Ofloxacin Oral Suspension
2 packs, ₹1.41 to ₹1.50 per ml.
- ₹1.41/mlGaloxin M · 60 ml oral suspensionGalpha Laboratories · MRP ₹84.37
- ₹1.50/mlOflox M · 60 ml oral suspensionCipla · MRP ₹90.00
Metronidazole + Ofloxacin Tablet 600/200 mg
2 packs, ₹9.21 to ₹9.90 per tablet.
- ₹9.21/tabletNoragyl O · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹92.08
- ₹9.90/tabletLargyl O · 10 tabletLark Laboratories · MRP ₹99.00
Metronidazole + Ofloxacin Syrup
2 packs, ₹2.07 to ₹2.13 per ml.
- ₹2.07/mlLecomnt · 30 ml syrupLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹62.00
- ₹2.13/mlQuinoflox M · 30 ml syrupOctane Biotech · MRP ₹63.75
Metronidazole + Ofloxacin Tablet 500/200 mg
2 packs, ₹10.30 to ₹10.31 per tablet.
- ₹10.30/tabletMetrogyl O · 15 tabletJB Chemicals · MRP ₹154.50
- ₹10.31/tabletMetrogyl O · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹103.09
Metronidazole + Ofloxacin Suspension 120/50 mg
2 packs, ₹1.56 to ₹2.52 per ml.
- ₹1.56/mlMetron OF · 60 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹93.75
- ₹2.52/mlOfpil M · 30 ml suspensionPsychotropics India · MRP ₹75.49
Metronidazole + Ofloxacin Syrup 100/50 mg
1 pack, ₹0.53 per ml.
- ₹0.53/mlDaiagon · 30 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹15.93
Metronidazole + Ofloxacin Tablet 100/50 mg
1 pack, ₹5.63 per tablet.
- ₹5.63/tabletDaiagon RC · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹56.25
Metronidazole + Ofloxacin Syrup 50/100 mg
1 pack, ₹2.47 per ml.
- ₹2.47/mlDioflox M · 30 ml syrupDivine Lifecare · MRP ₹74.06
Metronidazole + Ofloxacin Oral Suspension 120/50 mg
1 pack, ₹3.50 per ml.
- ₹3.50/mlOflogyl MZ · 30 ml oral suspensionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹105.00
Metronidazole + Ofloxacin Syrup 200/100 mg
1 pack, ₹1.03 per ml.
- ₹1.03/mlOlife M · 30 ml syrupCelsius Healthcare · MRP ₹30.95
Metronidazole + Ofloxacin Suspension 100/50 mg
1 pack, ₹0.54 per ml.
- ₹0.54/mlOxa M · 60 ml suspensionRavian Pharmaceuticals · MRP ₹32.34
Metronidazole + Ofloxacin Suspension 200/100 mg
1 pack, ₹1.28 per ml.
- ₹1.28/mlZ Flox (Salud) · 60 ml suspensionBueno Salud Care India · MRP ₹77.00
Companies marketing it
- JB Chemicals5 packs
- Cipla5 packs
- Mankind4 packs
- Leeford Healthcare3 packs
- Emcure3 packs
- Alkem3 packs
- Macleods Pharmaceuticals3 packs
- Bestochem Formulations2 packs
- Laborate Pharmaceutical2 packs
- Abbott2 packs
- Galpha Laboratories2 packs
- Astrum Healthcare2 packs
- Medley Pharmaceuticals2 packs
- Aristo2 packs
- Intas2 packs
- Wens Pharma2 packs
- Celsius Healthcare2 packs
- Megha Healthcare2 packs
- Navil Laboratories1 pack
- Divine Lifecare1 pack
- Magnachem Pharmaceuticals1 pack
- Lark Laboratories1 pack
- Lifecom Pharmaceuticals1 pack
- Lupin1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.