Medicines / Molecules / Metronidazole + Furazolidone

Metronidazole + FurazolidoneEvery pack, by price.

6 packs of Metronidazole + Furazolidone on NPPA's price list for July 2026: 5 brands from 5 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
6
Brands
5
Companies
5
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 6

Packs, lowest price per unit first

Metronidazole + Furazolidone Suspension 100/30 mg

1 pack, ₹0.32 per ml.

  1. ₹0.32/mlAristogyl F · 60 ml suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹19.30

Metronidazole + Furazolidone Tablet

1 pack, ₹1.23 per tablet.

  1. ₹1.23/tabletFurazole l · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹12.25

Metronidazole + Furazolidone Tablet 400/100 mg

1 pack, ₹1.31 per tablet.

  1. ₹1.31/tabletFurazole M · 10 tabletCipla · MRP ₹13.12

Metronidazole + Furazolidone Syrup 100/30 mg

1 pack, ₹0.22 per ml.

  1. ₹0.22/mlGenogyl F · 60 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹12.90

Metronidazole + Furazolidone Tablet 200/40 mg

1 pack, ₹0.46 per tablet.

  1. ₹0.46/tabletGenogyl F · 10 tabletGeno Pharmaceuticals · MRP ₹4.61

Metronidazole + Furazolidone Suspension 200/40 mg

1 pack, ₹0.55 per ml.

  1. ₹0.55/mlMetrogyl F · 60 ml suspensionJB Chemicals · MRP ₹33.05

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.