Medicines / Molecules / Methyl Salicylate Rubefacients
Methyl Salicylate RubefacientsEvery pack, by price.
12 packs of Methyl Salicylate Rubefacients on NPPA's price list for July 2026: 12 brands from 12 companies, in 9 forms and strengths.
- Packs
- 12
- Brands
- 12
- Companies
- 12
- Forms and strengths
- 9
- Price-controlled packs
- 0 of 12
Packs, lowest price per unit first
Methyl Salicylate Rubefacients Gel 10 %
4 packs, ₹1.47 to ₹5.48 per g.
- ₹1.47/gRapid (Micro Lab) · 30 gm gelMicro Labs · MRP ₹44.20
- ₹3.44/gRiladex · 30 gm gelAlkem Laboratories · MRP ₹103.13
- ₹4.41/gVolicad · 30 gm gelCadila Pharmaceuticals · MRP ₹132.33
- ₹5.48/gDfo (Elder) · 30 gm gelElder Projects · MRP ₹164.39
Methyl Salicylate Rubefacients Cream 30 mg
1 pack, ₹2.57 per g.
- ₹2.57/gCombiflam MS · 30 gm creamSanofi India · MRP ₹76.99
Methyl Salicylate Rubefacients Ointment
1 pack, ₹1.88 per g.
- ₹1.88/gIodex MS · 10 gm ointmentGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹18.75
Methyl Salicylate Rubefacients Cream 30 %
1 pack, ₹2.47 per g.
- ₹2.47/gMeftal Forte · 50 gm creamBlue Cross Laboratories · MRP ₹123.50
Methyl Salicylate Rubefacients Patch
1 pack, ₹99.00 per patch.
- ₹99.00/patchMenthopas · 1 patchHetero Healthcare · MRP ₹99.00
Methyl Salicylate Rubefacients Gel
1 pack, ₹0.04 per g.
- ₹0.04/gMoov · 30 gm gelReckitt Benckiser · MRP ₹1.25
Methyl Salicylate Rubefacients Balm
1 pack, ₹3.40 per g.
- ₹3.40/gSpeedex Ultra · 20 gm balmPharmasynth Formulations · MRP ₹68.00
Methyl Salicylate Rubefacients Gel 8.7 %
1 pack, ₹5.67 per g.
- ₹5.67/gUlsore · 10 gm gelIndswift Laboratories · MRP ₹56.72
Methyl Salicylate Rubefacients Cream 10 %
1 pack, ₹2.22 per g.
- ₹2.22/gUnidic LA · 30 gm creamUnimarck Healthcare · MRP ₹66.47
Companies marketing it
- Sanofi India1 pack
- Elder Projects1 pack
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals1 pack
- Blue Cross Laboratories1 pack
- Hetero1 pack
- Reckitt Benckiser1 pack
- Micro Labs1 pack
- Alkem1 pack
- Pharmasynth Formulations1 pack
- Indswift Laboratories1 pack
- Unimarck Healthcare1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.