Medicines / Molecules / Mesalazine

MesalazineEvery pack, by price.

61 packs of Mesalazine on NPPA's price list for July 2026: 25 brands from 21 companies, in 24 forms and strengths.

Packs
61
Brands
25
Companies
21
Forms and strengths
24
Price-controlled packs
8 of 61

Packs, lowest price per unit first

Mesalazine Tablet 1200 mg

16 packs, ₹28.12 to ₹51.46 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹28.12/tabletMesazed · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹281.20
  2. ₹28.46/tabletMesahenz · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹284.61
  3. ₹28.57/tabletMeztec · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹285.70
  4. ₹29.81/tabletMesarem · 15 tabletHetero Healthcare · MRP ₹447.10
  5. ₹30.94/tabletRowasa OD · 10 tabletAbbott India · MRP ₹309.37
  6. ₹32.34/tabletMosart OD · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹323.44
  7. ₹32.97/tabletMesalacure · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹329.65
  8. ₹33.02/tabletCosala · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹330.17
  9. ₹36.09/tabletColoncop · 15 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹541.39
  10. ₹36.21/tabletMeslo · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹362.10
  11. ₹36.54/tabletMesalo · 10 tabletCipla · MRP ₹365.38
  12. ₹38.13/tabletMesacol · 15 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹571.88
The other 4 by price per tablet
  1. ₹39.70/tabletVersames · 10 tabletLupin · MRP ₹397.00
  2. ₹45.38/tabletVegaz OD · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹453.75
  3. ₹49.48/tabletCoolgut · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹494.81
  4. ₹51.46/tabletVegaz OD · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹771.88

Mesalazine Tablet 800 mg

7 packs, ₹9.92 to ₹24.27 per tablet.

  1. ₹9.92/tabletMesazed · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹99.19
  2. ₹12.32/tabletMesanol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹123.20
  3. ₹19.03/tabletMesahenz · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹190.31
  4. ₹19.38/tabletColoncop · 15 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹290.63
  5. ₹19.69/tabletCosala · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹196.93
  6. ₹23.00/tabletVersames · 10 tabletLupin · MRP ₹230.00
  7. ₹24.27/tabletMesacol · 15 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹364.00

Mesalazine Suppository 1000 mg

5 packs, ₹49.40 to ₹115.90 per suppository.

  1. ₹49.40/suppositoryMesacol · 5 suppositorySun Pharma Laboratories · MRP ₹247.00
  2. ₹50.97/suppositoryVegaz · 7 suppositoryDr. Reddys Laboratories · MRP ₹356.80
  3. ₹66.86/suppositoryMesacol · 7 suppositorySun Pharma Laboratories · MRP ₹468.00
  4. ₹112.00/suppositoryPentasa · 28 suppositoryFerring Pharmaceuticals · MRP ₹3,136
  5. ₹115.90/suppositoryPentasa · 7 suppositoryFerring Pharmaceuticals · MRP ₹811.31

Mesalazine Tablet 400 mg

4 packs, ₹4.88 to ₹8.51 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹8.11 per tablet.

  1. ₹4.88/tabletMesalmile · 10 tabletSteris Healthcare · MRP ₹48.75
  2. ₹8.25/tabletCosala · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹82.50
  3. ₹8.39/tabletMesahenz · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹83.92
  4. ₹8.51/tabletMesacol · 15 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹127.72

Mesalazine Sachet 1000 mg

3 packs, ₹28.12 to ₹81.30 per g.

  1. ₹28.12/gColoncop · 1.66 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹56.24
  2. ₹45.00/gMesarem · 1 gm sachetHetero Healthcare · MRP ₹45.00
  3. ₹81.30/gRowasa · 1 gm sachetAbbott India · MRP ₹81.30

Mesalazine Sachet 500 mg

3 packs, ₹36.46 to ₹62.72 per sachet.

  1. ₹36.46/sachetRowasa · 1 sachetAbbott India · MRP ₹36.46
  2. ₹53.96/gPentasa · 2 gm sachetFerring Pharmaceuticals · MRP ₹107.91
  3. ₹62.72/gPentasa · 1 gm sachetFerring Pharmaceuticals · MRP ₹62.72

Mesalazine Sachet 2000 mg

2 packs, ₹31.25 to ₹40.30 per g.

  1. ₹31.25/gColoncop · 3.33 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹93.74
  2. ₹40.30/gMesarem · 2 gm sachetHetero Healthcare · MRP ₹80.60

Mesalazine Suppository 500 mg

2 packs, ₹18.75 to ₹21.00 per suppository. Price-controlled: ceiling ₹16.86 per suppository.

  1. ₹18.75/suppositoryMesacol · 7 suppositorySun Pharma Laboratories · MRP ₹131.23
  2. ₹21.00/suppositoryMesacol · 5 suppositorySun Pharma Laboratories · MRP ₹105.00

Mesalazine Foam 1000 mg

2 packs, ₹17.85 to ₹146.37 per g. Price-controlled: ceiling ₹17.11 per g.

  1. ₹17.85/gMesalo · 82 gm foamCipla · MRP ₹1,464
  2. ₹146.37/gMesalo · 10 gm foamCipla · MRP ₹1,464

Mesalazine Sachet

2 packs, ₹42.19 to ₹46.88 per g.

  1. ₹42.19/gMesinta · 2 gm sachetIntas Pharmaceuticals · MRP ₹84.38
  2. ₹46.88/gMesinta · 1 gm sachetIntas Pharmaceuticals · MRP ₹46.88

Mesalazine Sachet 1 gm

2 packs, ₹51.43 to ₹54.64 per g.

  1. ₹51.43/gVegaz OD · 2 gm sachetDr. Reddys Laboratories · MRP ₹102.86
  2. ₹54.64/gVegaz OD · 1 gm sachetDr. Reddys Laboratories · MRP ₹54.64

Mesalazine Tablet SR 400 mg

1 pack, ₹27.10 per tablet.

  1. ₹27.10/tabletInflacol · 10 tablet srIntas Pharmaceuticals · MRP ₹271.00

Mesalazine Cream 4000 mg

1 pack, ₹46.00 per g.

  1. ₹46.00/gMesacol · 2 gm creamSun Pharma Laboratories · MRP ₹92.00

Mesalazine Cream 4 gm

1 pack, ₹47.00 per g.

  1. ₹47.00/gMesacol · 1 gm creamSun Pharma Laboratories · MRP ₹47.00

Mesalazine Tablet CR 500 mg

1 pack, ₹22.69 per tablet.

  1. ₹22.69/tabletMesacol · 10 tablet crSun Pharma Laboratories · MRP ₹226.88

Mesalazine Oral Liquid 4000 mg

1 pack, ₹1.34 per ml.

  1. ₹1.34/mlMesacol · 100 ml oral liquidSun Pharma Laboratories · MRP ₹133.99

Mesalazine Tablet SR 800 mg

1 pack, ₹12.45 per tablet.

  1. ₹12.45/tabletMesalmile · 10 tablet srSteris Healthcare · MRP ₹124.53

Mesalazine Tablet PR 1200 mg

1 pack, ₹37.30 per tablet.

  1. ₹37.30/tabletMesanil · 10 tablet prSanatra Health Care · MRP ₹373.00

Mesalazine Suppository

1 pack, ₹88.39 per suppository.

  1. ₹88.39/suppositoryMesarect · 7 suppositoryMeridian Enterprises · MRP ₹618.75

Mesalazine Tablet SR 1200 mg

1 pack, ₹23.40 per tablet.

  1. ₹23.40/tabletMesavin · 10 tablet srAlniche Life Sciences · MRP ₹234.00

Mesalazine Tablet

1 pack, ₹36.13 per tablet.

  1. ₹36.13/tabletMesinta · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹541.88

Mesalazine Tablet 500 mg

1 pack, ₹29.03 per tablet.

  1. ₹29.03/tabletPentasa · 10 tabletFerring Pharmaceuticals · MRP ₹290.25

Mesalazine Suspension 1000 mg

1 pack, ₹2.27 per ml.

  1. ₹2.27/mlPentasa · 100 ml suspensionFerring Pharmaceuticals · MRP ₹226.80

Mesalazine Sachet 2 gm

1 pack, ₹67.94 per g.

  1. ₹67.94/gRowasa · 2 gm sachetAbbott India · MRP ₹135.87

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Foam 1000 mg · ceiling 17.11 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Liquid 4000 mg · ceiling 2.17 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Tablet 400 mg · ceiling 8.11 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Suppository 500 mg · ceiling 17.86 ₹ (1 Suppository)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.