Medicines / Molecules / Menthol Based Rubefacients
Menthol Based RubefacientsEvery pack, by price.
19 packs of Menthol Based Rubefacients on NPPA's price list for July 2026: 10 brands from 8 companies, in 9 forms and strengths.
- Packs
- 19
- Brands
- 10
- Companies
- 8
- Forms and strengths
- 9
- Price-controlled packs
- 0 of 19
Packs, lowest price per unit first
Menthol Based Rubefacients Spray
6 packs, ₹2.97 to ₹5.22 per g.
- ₹2.97/gRelispray Nitron · 100 gm sprayMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹296.62
- ₹3.39/gRelispray · 12 gm sprayMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹40.72
- ₹4.15/gRelispray · 95 gm sprayMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹394.00
- ₹4.83/gRelispray · 58 gm sprayMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹280.00
- ₹5.19/gRelispray · 36 gm sprayMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹187.00
- ₹5.22/gRelispray · 18 gm sprayMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹94.00
Menthol Based Rubefacients Balm
4 packs, ₹2.46 to ₹5.22 per g.
- ₹2.46/gTiger · 3 gm balmElder Projects · MRP ₹7.37
- ₹4.69/mlOmni · 8 ml balmCipla · MRP ₹37.50
- ₹5.11/gTiger · 18 gm balmElder Projects · MRP ₹92.00
- ₹5.22/mlTiger · 9 ml balmElder Projects · MRP ₹47.00
Menthol Based Rubefacients Gel 2 %
2 packs, ₹1.80 to ₹4.48 per g.
- ₹1.80/gOmni · 30 gm gelCipla · MRP ₹54.00
- ₹4.48/gIce · 25 gm gelUniversal Nutriscience · MRP ₹112.00
Menthol Based Rubefacients Liniment
2 packs, ₹3.70 to ₹4.43 per ml.
- ₹3.70/mlPyroflex · 60 ml linimentSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹222.00
- ₹4.43/mlPyroflex · 30 ml linimentSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹133.00
Menthol Based Rubefacients Cream
1 pack, ₹1.01 per g.
- ₹1.01/gFastac · 25 gm creamSyncom Formulations · MRP ₹25.21
Menthol Based Rubefacients Nasal Spray
1 pack, ₹6.27 per g.
- ₹6.27/gRelispary · 15 gm nasal sprayMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹94.00
Menthol Based Rubefacients Gel
1 pack, ₹4.37 per g.
- ₹4.37/gRumatin · 30 gm gelNoel Pharmaceuticals · MRP ₹131.00
Menthol Based Rubefacients Oil
1 pack, ₹1.89 per ml.
- ₹1.89/mlRumatin · 30 ml oilNoel Pharmaceuticals · MRP ₹56.72
Menthol Based Rubefacients Ointment
1 pack, ₹3.52 per g.
- ₹3.52/gToddrub · 40 gm ointmentKLM Laboratories · MRP ₹140.63
Companies marketing it
- Midas Care Pharmaceuticals7 packs
- Elder Projects3 packs
- Cipla2 packs
- Solumiks Herbaceuticals2 packs
- Noel Pharmaceuticals2 packs
- Syncom Formulations1 pack
- Universal Nutriscience1 pack
- KLM Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.