Medicines / Molecules / Melatonin
MelatoninEvery pack, by price.
75 packs of Melatonin on NPPA's price list for July 2026: 41 brands from 33 companies, in 24 forms and strengths.
- Packs
- 75
- Brands
- 41
- Companies
- 33
- Forms and strengths
- 24
- Price-controlled packs
- 0 of 75
Packs, lowest price per unit first
Melatonin Tablet 3 mg
18 packs, ₹2.75 to ₹12.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹2.75/tabletSomelin · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹27.50
- ₹4.00/tabletMelanep · 10 tabletTripada Lifecare · MRP ₹40.00
- ₹4.50/tabletMeladate · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
- ₹4.50/tabletMelanew · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
- ₹5.20/tabletNoctura · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹52.00
- ₹5.50/tabletSomaclam · 10 tabletSomatico Pharmacal · MRP ₹55.00
- ₹5.61/tabletAcknotin · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹56.05
- ₹5.64/tabletAltonil · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹84.60
- ₹5.72/tabletEmtonin · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹57.20
- ₹5.85/tabletMelocure · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹58.50
- ₹6.00/tabletMetotrip · 15 tabletTripada Healthcare · MRP ₹90.00
- ₹6.50/tabletMelotryp · 30 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹195.00
The other 6 by price per tablet
- ₹6.56/tabletMeloset · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹65.62
- ₹7.33/tabletLamrest · 15 tabletTas Med (India) · MRP ₹110.00
- ₹7.93/tabletMelarian · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹79.28
- ₹9.69/tabletSomnus · 10 tabletProqol Healthcare · MRP ₹96.90
- ₹10.67/tabletSomaclam · 15 tabletSomatico Pharmacal · MRP ₹160.00
- ₹12.00/tabletGO 2 Sleep · 10 tabletAstrum Healthcare · MRP ₹120.00
Melatonin Tablet 5 mg
11 packs, ₹6.50 to ₹27.20 per tablet.
- ₹6.50/tabletSleepneed · 10 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹65.00
- ₹6.75/tabletMetotrip · 15 tabletTripada Healthcare · MRP ₹101.25
- ₹6.90/tabletSlipvin · 10 tabletSurge Biotech · MRP ₹69.00
- ₹7.59/tabletNapq · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹75.88
- ₹8.50/tabletMelarian · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹85.00
- ₹9.63/tabletCirq · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹96.32
- ₹10.75/tabletMelocure · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹107.50
- ₹10.98/tabletAltonil · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹164.67
- ₹11.70/tabletAcknotin · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹117.00
- ₹13.00/tabletLamrest · 15 tabletTas Med (India) · MRP ₹195.00
- ₹27.20/tabletEunykta · 10 tabletUniversal Nutriscience · MRP ₹272.00
Melatonin Tablet 10 mg
10 packs, ₹9.34 to ₹23.63 per tablet.
- ₹9.34/tabletSleepneed · 10 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹93.43
- ₹11.25/tabletMetotrip · 15 tabletTripada Healthcare · MRP ₹168.75
- ₹12.81/tabletEmtonin · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹128.13
- ₹12.81/tabletNoctoryl · 10 tabletKepler Health Care · MRP ₹128.14
- ₹12.90/tabletMeloset · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹129.02
- ₹14.41/tabletAcknotin · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹144.14
- ₹16.60/tabletMelocure · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹166.00
- ₹17.04/tabletLamrest · 15 tabletTas Med (India) · MRP ₹255.61
- ₹17.34/tabletAltonil · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹260.11
- ₹23.63/tabletMelarian · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹236.25
Melatonin Tablet
8 packs, ₹4.90 to ₹18.60 per tablet.
- ₹4.90/tabletMelcadin · 10 tabletSolis Pharmaceuticals · MRP ₹49.00
- ₹5.20/tabletMtonin · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹52.00
- ₹7.63/tabletValaxium · 10 tabletShield Healthcare · MRP ₹76.27
- ₹8.00/tabletMetotrip · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹80.00
- ₹8.80/tabletInsolax · 10 tabletGalaxus Pharmaecuticals · MRP ₹88.00
- ₹10.66/tabletRemmag M · 10 tabletProqol Healthcare · MRP ₹106.55
- ₹16.00/tabletJuben · 15 tabletJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹240.00
- ₹18.60/tabletRestfine · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹186.00
Melatonin Syrup 3 mg
7 packs, ₹1.47 to ₹2.75 per ml.
- ₹1.47/mlTrunap · 100 ml syrupShield Healthcare · MRP ₹146.85
- ₹1.58/mlGO 2 Sleep · 100 ml syrupAstrum Healthcare · MRP ₹158.00
- ₹1.79/mlAltonil · 100 ml syrupAlteus Biogenics · MRP ₹179.14
- ₹1.84/mlAttensure · 100 ml syrupKepler Health Care · MRP ₹184.19
- ₹1.86/mlNoctoryl · 100 ml syrupKepler Health Care · MRP ₹185.63
- ₹2.30/mlNoctura · 100 ml syrupFourrts India Laboratories · MRP ₹230.00
- ₹2.75/mlTrunap · 60 ml syrupShield Healthcare · MRP ₹165.00
Melatonin Tablet 2 mg
2 packs, ₹7.59 to ₹9.63 per tablet.
- ₹7.59/tabletNapq · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹75.88
- ₹9.63/tabletCirq · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹96.32
Melatonin Tablet 6 mg
2 packs, ₹8.87 to ₹12.88 per tablet.
- ₹8.87/tabletEmtonin · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹88.71
- ₹12.88/tabletTrunap · 10 tabletShield Healthcare · MRP ₹128.81
Melatonin Tablet SR 10 mg
1 pack, ₹17.45 per tablet.
- ₹17.45/tabletAltonil · 15 tablet srAlteus Biogenics · MRP ₹261.73
Melatonin Tablet SR 20 mg
1 pack, ₹20.52 per tablet.
- ₹20.52/tabletAltonil · 15 tablet srAlteus Biogenics · MRP ₹307.83
Melatonin Tablet SR 6 mg
1 pack, ₹10.98 per tablet.
- ₹10.98/tabletAltonil · 15 tablet srAlteus Biogenics · MRP ₹164.74
Melatonin Oral Spray 3 mg
1 pack, ₹14.32 per ml.
- ₹14.32/mlAltonil · 30 ml oral sprayAlteus Biogenics · MRP ₹429.59
Melatonin Tablet 20 mg
1 pack, ₹24.65 per tablet.
- ₹24.65/tabletEmtonin · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹246.50
Melatonin Oral Spray
1 pack, ₹16.03 per ml.
- ₹16.03/mlEmtonin · 30 ml oral sprayD D Pharmaceuticals · MRP ₹480.99
Melatonin Oral Spray 0.5 mg
1 pack, ₹21.67 per ml.
- ₹21.67/mlFastnap · 15 ml oral sprayAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹325.00
Melatonin Oral Spray 1.55 mg
1 pack, ₹16.60 per g.
- ₹16.60/gForsleep · 15 gm oral sprayHetero Healthcare · MRP ₹249.00
Melatonin Tablet 3 gm
1 pack, ₹32.59 per tablet.
- ₹32.59/tabletMelnite Q · 10 tabletVasu Organics · MRP ₹325.93
Melatonin Oral Liquid
1 pack, ₹6.50 per ml.
- ₹6.50/mlMelsoma HD · 100 ml oral liquidPulse Pharmaceuticals · MRP ₹650.00
Melatonin Oral Spray 0.3 %
1 pack, ₹33.94 per ml.
- ₹33.94/mlMelsoma Nano · 12 ml oral sprayPulse Pharmaceuticals · MRP ₹407.31
Melatonin Lozenges 4 mg
1 pack, ₹16.50 per unit.
- ₹16.50/unitMovacalm · 6 lozengesMova Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
Melatonin Syrup
1 pack, ₹1.87 per ml.
- ₹1.87/mlNoctura M · 150 ml syrupFourrts India Laboratories · MRP ₹280.31
Melatonin Gummies
1 pack, ₹14.98 per unit.
- ₹14.98/unitRestfine · 60 gummiesHealing Pharma India · MRP ₹899.00
Melatonin Syrup 10 mg
1 pack, ₹1.49 per ml.
- ₹1.49/mlSleepneed · 100 ml syrupWest Coast Pharma Works · MRP ₹149.00
Melatonin Capsule 300/100 Mg/2.2 Mcg/2.4/1.8 mg
1 pack, ₹14.68 per capsule.
- ₹14.68/capsuleSomax · 15 capsuleAlteus Biogenics · MRP ₹220.23
Melatonin Spray
1 pack, ₹14.83 per ml.
- ₹14.83/mlTrankwil · 30 ml sprayLyceum Life Science · MRP ₹445.00
Companies marketing it
- Alteus Biogenics9 packs
- D D Pharmaceuticals5 packs
- Tripada5 packs
- Eris4 packs
- Shield Healthcare4 packs
- CNX Healthcare3 packs
- Kepler Health Care3 packs
- Tas Med (India)3 packs
- Ardent Life Sciences3 packs
- Intas3 packs
- Fourrts India Laboratories3 packs
- West Coast Pharma Works3 packs
- Astrum Healthcare2 packs
- Aristo2 packs
- Pulse Pharmaceuticals2 packs
- Proqol Healthcare2 packs
- Healing Pharma India2 packs
- Somatico Pharmacal2 packs
- Universal Nutriscience1 pack
- Anglo-French Drugs & Industries1 pack
- Hetero1 pack
- Galaxus Pharmaecuticals1 pack
- Jupiter Pharmaceuticals1 pack
- Mankind1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.