Medicines / Molecules / Mefenamic Acid
Mefenamic AcidEvery pack, by price.
19 packs of Mefenamic Acid on NPPA's price list for July 2026: 15 brands from 14 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 19
- Brands
- 15
- Companies
- 14
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 4 of 19
Packs, lowest price per unit first
Mefenamic Acid Suspension 100 mg
9 packs, ₹0.55 to ₹0.63 per ml.
- ₹0.55/mlIbuclin P · 60 ml suspensionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹32.84
- ₹0.57/mlMefanorm · 60 ml suspensionSerum Institute of India · MRP ₹33.95
- ₹0.58/mlMeftal P · 100 ml suspensionBlue Cross Laboratories · MRP ₹58.12
- ₹0.58/mlMeftal P · 60 ml suspensionBlue Cross Laboratories · MRP ₹34.68
- ₹0.59/mlMefentod · 60 ml suspensionEntod Pharmaceuticals · MRP ₹35.16
- ₹0.60/mlMefast · 60 ml suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹35.88
- ₹0.60/mlMefkind P · 60 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹35.87
- ₹0.60/mlRxmef · 60 ml suspensionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹35.86
- ₹0.63/mlMefniwel · 60 ml suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹37.50
Mefenamic Acid Syrup 100 mg
3 packs, ₹0.60 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.57 per ml.
- ₹0.60/mlMefcron · 60 ml syrupAcron Pharmaceuticals · MRP ₹35.80
- ₹0.60/mlNew Zydol · 60 ml syrupJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹35.85
- ₹0.60/mlTrumef · 60 ml syrupOlcare · MRP ₹36.00
Mefenamic Acid Tablet 500 mg
2 packs, ₹3.19 to ₹10.50 per tablet.
- ₹3.19/tabletMeftal · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹31.87
- ₹10.50/tabletTranefit MF · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹105.00
Mefenamic Acid Suspension
1 pack, ₹0.49 per ml.
- ₹0.49/mlFlexiwin MF · 60 ml suspensionInvision Medi Sciences · MRP ₹29.54
Mefenamic Acid Tablet 100 mg
1 pack, ₹3.85 per tablet.
- ₹3.85/tabletIbuclin P · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹38.50
Mefenamic Acid Tablet 250 mg
1 pack, ₹2.16 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹2.16 per tablet.
- ₹2.16/tabletMeftal · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹21.56
Mefenamic Acid Tablet DT 100 mg
1 pack, ₹3.56 per tablet.
- ₹3.56/tabletMeftal P · 10 tablet dtBlue Cross Laboratories · MRP ₹35.62
Mefenamic Acid Syrup
1 pack, ₹0.58 per ml.
- ₹0.58/mlPanid-M Plus · 60 ml syrupMedico Labs · MRP ₹35.00
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Oral Liquid 100 mg/ 5 ml · ceiling 0.57 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 250 mg · ceiling 2.16 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Blue Cross Laboratories5 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Invision Medi Sciences1 pack
- Serum Institute of India1 pack
- Emcure1 pack
- Acron Pharmaceuticals1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
- Mankind1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Jenburkt Pharmaceuticals1 pack
- Medico Labs1 pack
- Aurobindo1 pack
- Morepen Laboratories1 pack
- Olcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.