Medicines / Molecules / Magaldrate + Simethicone
Magaldrate + SimethiconeEvery pack, by price.
48 packs of Magaldrate + Simethicone on NPPA's price list for July 2026: 37 brands from 34 companies, in 20 forms and strengths.
- Packs
- 48
- Brands
- 37
- Companies
- 34
- Forms and strengths
- 20
- Price-controlled packs
- 0 of 48
Packs, lowest price per unit first
Magaldrate + Simethicone Suspension 400/20 mg
9 packs, ₹0.38 to ₹0.90 per ml.
- ₹0.38/mlMacgel · 170 ml suspensionFranklin Laboratories (India) · MRP ₹65.00
- ₹0.52/mlEngel · 170 ml suspensionEndocard · MRP ₹89.00
- ₹0.57/mlUlgel · 450 ml suspensionAlembic · MRP ₹257.80
- ₹0.59/mlMaglid · 200 ml suspensionOverseas Healthcare · MRP ₹117.19
- ₹0.74/mlUltracid M · 170 ml suspensionObsurge Biotech · MRP ₹125.76
- ₹0.81/mlUlgel · 200 ml suspensionAlembic · MRP ₹162.28
- ₹0.89/mlUlgel · 200 ml suspensionAlembic · MRP ₹178.35
- ₹0.89/mlUlgel · 200 ml suspensionAlembic · MRP ₹178.00
- ₹0.90/mlRantac Mps · 200 ml suspensionJB Chemicals · MRP ₹179.09
Magaldrate + Simethicone Syrup 400/20 mg
5 packs, ₹0.54 to ₹1.05 per ml.
- ₹0.54/mlCid · 170 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹92.50
- ₹0.56/mlGastril Mps · 170 ml syrupSignova Pharma · MRP ₹94.69
- ₹0.57/mlUlgel · 450 ml syrupAlembic · MRP ₹257.80
- ₹0.89/mlUlgel · 200 ml syrupAlembic · MRP ₹178.00
- ₹1.05/mlRantac Mps · 170 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹179.09
Magaldrate + Simethicone Suspension 400/60 mg
4 packs, ₹0.24 to ₹0.76 per ml.
- ₹0.24/mlGasostar · 170 ml suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹41.25
- ₹0.38/mlBigmute · 170 ml suspensionGrandcure Healthcare · MRP ₹64.90
- ₹0.75/mlGoldcid · 170 ml suspensionForgen Healthcare · MRP ₹127.94
- ₹0.76/mlRanidom Mps · 170 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹130.00
Magaldrate + Simethicone Oral Gel 400/20 mg
4 packs, ₹0.43 to ₹0.70 per ml.
- ₹0.43/mlHycid · 170 ml oral gelAcron Pharmaceuticals · MRP ₹73.50
- ₹0.55/mlCogel · 170 ml oral gelM D C Pharmaceuticals · MRP ₹93.00
- ₹0.65/mlSiber (Sea) · 170 ml oral gelSeagull Labs · MRP ₹110.94
- ₹0.70/mlCucid · 150 ml oral gelCubit Healthcare · MRP ₹105.00
Magaldrate + Simethicone Syrup 480/20 mg
3 packs, ₹0.20 to ₹0.65 per ml.
- ₹0.20/mlDiocid Mps · 170 ml syrupDivine Lifecare · MRP ₹34.49
- ₹0.21/mlMagacone · 190 ml syrupMenarini India · MRP ₹40.80
- ₹0.65/mlSibergel · 170 ml syrupSeagull Labs · MRP ₹111.09
Magaldrate + Simethicone Oral Suspension 400/60 mg
3 packs, ₹0.51 to ₹0.88 per ml.
- ₹0.51/mlRabez Mps · 200 ml oral suspensionHetero Healthcare · MRP ₹102.10
- ₹0.82/mlJeerafast Mps · 170 ml oral suspensionHetero Healthcare · MRP ₹139.68
- ₹0.88/mlJeerafast Mps · 170 ml oral suspensionHetero Healthcare · MRP ₹149.00
Magaldrate + Simethicone Syrup
3 packs, ₹0.28 to ₹0.80 per ml.
- ₹0.28/mlTrukool · 170 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹48.18
- ₹0.69/mlNeocid · 170 ml syrupKim Lab · MRP ₹118.00
- ₹0.80/mlZerpan Mps · 170 ml syrupNutragenix Healthcare · MRP ₹135.94
Magaldrate + Simethicone Tablet 400/20 mg
3 packs, ₹1.36 to ₹3.61 per tablet.
- ₹1.36/tabletPH4 · 10 tabletBiological E · MRP ₹13.55
- ₹3.17/tabletUlgel · 8 tabletAlembic · MRP ₹25.36
- ₹3.61/tabletQulanta · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹36.06
Magaldrate + Simethicone Suspension 480/20 mg
2 packs, ₹0.27 to ₹0.85 per ml.
- ₹0.27/mlMerigel · 200 ml suspensionIndswift Laboratories · MRP ₹53.00
- ₹0.85/mlPH4 · 170 ml suspensionBiological E · MRP ₹143.95
Magaldrate + Simethicone Oral Gel 480/20 mg
2 packs, ₹0.17 to ₹0.38 per ml.
- ₹0.17/mlNucool · 200 ml oral gelAlkem Laboratories · MRP ₹33.75
- ₹0.38/mlSimgel (Stadchem) · 170 ml oral gelStadchem of India · MRP ₹64.93
Magaldrate + Simethicone Oral Gel 400/60 mg
1 pack, ₹0.71 per ml.
- ₹0.71/mlAlmag · 170 ml oral gelAlde Medi Impex · MRP ₹120.94
Magaldrate + Simethicone Tablet 400/20mg
1 pack, ₹1.22 per tablet.
- ₹1.22/tabletGelupin-Mps NS · 9 tabletLupin · MRP ₹11.00
Magaldrate + Simethicone Suspension
1 pack, ₹1.16 per ml.
- ₹1.16/mlGoldcid · 150 ml suspensionForgen Healthcare · MRP ₹173.96
Magaldrate + Simethicone Tablet 400/40 mg
1 pack, ₹0.79 per tablet.
- ₹0.79/tabletMega · 8 tabletEmbiotic Lab · MRP ₹6.30
Magaldrate + Simethicone Syrup 400/60 mg
1 pack, ₹0.55 per ml.
- ₹0.55/mlNulcer-Mps · 170 ml syrupCoxswain Healthcare · MRP ₹92.81
Magaldrate + Simethicone Oral Liquid 480/20 mg
1 pack, ₹0.72 per ml.
- ₹0.72/mlPH4 · 200 ml oral liquidBiological E · MRP ₹143.95
Magaldrate + Simethicone Oral Gel 800/125 mg
1 pack, ₹1.00 per ml.
- ₹1.00/mlPolycain · 200 ml oral gelSomatico Pharmacal · MRP ₹199.00
Magaldrate + Simethicone Suspension 400/52.5 mg
1 pack, ₹0.14 per ml.
- ₹0.14/mlSugel Mps · 200 ml suspensionOverseas Healthcare · MRP ₹28.28
Magaldrate + Simethicone Suspension 500/100 mg
1 pack, ₹0.38 per ml.
- ₹0.38/mlTiter · 200 ml suspensionComed Chemicals · MRP ₹75.28
Magaldrate + Simethicone Tablet 400/60 mg
1 pack, ₹2.81 per tablet.
- ₹2.81/tabletVepcid · 10 tabletS K N Organics · MRP ₹28.07
Companies marketing it
- Alembic7 packs
- Hetero3 packs
- Biological E3 packs
- Forgen Healthcare2 packs
- Overseas Healthcare2 packs
- JB Chemicals2 packs
- Seagull Labs2 packs
- Alde Medi Impex1 pack
- Grandcure Healthcare1 pack
- Gujarat Terce Laboratories1 pack
- M D C Pharmaceuticals1 pack
- Cubit Healthcare1 pack
- Divine Lifecare1 pack
- Endocard1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Signova Pharma1 pack
- Lupin1 pack
- Acron Pharmaceuticals1 pack
- Franklin Laboratories (India)1 pack
- Menarini India1 pack
- Embiotic Lab1 pack
- Indswift Laboratories1 pack
- Kim Lab1 pack
- Alkem1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.