Medicines / Molecules / Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine

Magaldrate + Simethicone + OxetacaineEvery pack, by price.

21 packs of Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine on NPPA's price list for July 2026: 20 brands from 18 companies, in 9 forms and strengths.

Packs
21
Brands
20
Companies
18
Forms and strengths
9
Price-controlled packs
0 of 21

Packs, lowest price per unit first

Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine Syrup 540/50/10 mg

6 packs, ₹0.24 to ₹1.09 per ml.

  1. ₹0.24/mlLinocarb M Plus · 180 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹43.00
  2. ₹0.62/mlAlcaine Mps · 120 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹74.00
  3. ₹0.82/mlChilkul (Aptus) · 100 ml syrupAptus Pharma · MRP ₹82.40
  4. ₹0.82/mlMacbate · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹163.33
  5. ₹1.02/mlRantac Mps LA · 200 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹203.80
  6. ₹1.09/mlRantac Mps LA · 170 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹185.37

Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine Suspension 540/20/10 mg

3 packs, ₹0.80 to ₹0.89 per ml.

  1. ₹0.80/mlGastrocid · 200 ml suspensionFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹160.00
  2. ₹0.82/mlAciloc S · 200 ml suspensionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹164.06
  3. ₹0.89/mlRanidom O · 200 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹177.36

Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine Suspension 540/50/10 mg

3 packs, ₹0.18 to ₹0.93 per ml.

  1. ₹0.18/mlMahacaine · 200 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹35.63
  2. ₹0.82/mlLenocarb M Plus · 170 ml suspensionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹139.69
  3. ₹0.93/mlChilkep · 200 ml suspensionKepler Health Care · MRP ₹186.56

Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine Syrup 480/20/10 mg

3 packs, ₹0.48 to ₹0.79 per ml.

  1. ₹0.48/mlIvacid · 170 ml syrupIva Healthcare · MRP ₹80.96
  2. ₹0.72/mlTekcid O · 170 ml syrupMedinza Biotech · MRP ₹122.00
  3. ₹0.79/mlGasowel Plus · 170 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹135.00

Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine Suspension 480/20/10 mg

2 packs, ₹0.44 to ₹0.56 per ml.

  1. ₹0.44/mlMegagel Plus · 200 ml suspensionEmbiotic Lab · MRP ₹87.12
  2. ₹0.56/mlAcidip S · 200 ml suspensionLividus Pharma · MRP ₹111.00

Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine Syrup 400/50/10 mg

1 pack, ₹0.51 per ml.

  1. ₹0.51/mlAlcid O · 170 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹85.85

Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine Oral Gel 540/50/10 mg

1 pack, ₹1.01 per ml.

  1. ₹1.01/mlAlmag O · 170 ml oral gelAlde Medi Impex · MRP ₹172.00

Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine Oral Liquid 540/50/10 mg

1 pack, ₹1.14 per ml.

  1. ₹1.14/mlUlgel A · 200 ml oral liquidAlembic · MRP ₹228.00

Magaldrate + Simethicone + Oxetacaine Suspension

1 pack, ₹0.96 per ml.

  1. ₹0.96/mlZerpan A · 170 ml suspensionNutragenix Healthcare · MRP ₹164.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.