Medicines / Molecules / Lysine + Methylcobalamin + Niacin + Pyridoxine

Lysine + Methylcobalamin + Niacin + PyridoxineEvery pack, by price.

23 packs of Lysine + Methylcobalamin + Niacin + Pyridoxine on NPPA's price list for July 2026: 9 brands from 7 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
23
Brands
9
Companies
7
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 23

Packs, lowest price per unit first

Lysine + Methylcobalamin + Niacin + Pyridoxine Syrup

15 packs, ₹0.18 to ₹1.10 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.18/mlAlbertvit · 200 ml syrupAlbert David · MRP ₹35.71
  2. ₹0.42/mlPolybion LC · 100 ml syrupProcter & Gamble Health · MRP ₹41.56
  3. ₹0.70/mlPolybion LC · 250 ml syrupProcter & Gamble Health · MRP ₹174.00
  4. ₹0.73/mlBetonin Ast · 400 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹291.68
  5. ₹0.75/mlPolybion LC · 400 ml syrupProcter & Gamble Health · MRP ₹300.26
  6. ₹0.76/mlPolybion LC · 100 ml syrupProcter & Gamble Health · MRP ₹76.10
  7. ₹0.80/mlWeltone l · 150 ml syrupAkumentis Healthcare · MRP ₹120.00
  8. ₹0.84/mlAristoplex · 200 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹168.30
  9. ₹0.85/mlZincovit CL · 200 ml syrupApex Laboratories · MRP ₹169.07
  10. ₹0.86/mlBetonin · 450 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹388.13
  11. ₹0.86/mlBetonin Ast · 450 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹388.13
  12. ₹0.97/mlBetonin · 400 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹388.13
The other 3 by price per ml
  1. ₹1.00/mlPlexavit · 200 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹200.34
  2. ₹1.01/mlAristoplex · 100 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹101.25
  3. ₹1.10/mlBetonin · 225 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹248.15

Lysine + Methylcobalamin + Niacin + Pyridoxine Syrup 100 Mg/0.005 Mcg/45/1.5 mg

4 packs, ₹0.92 to ₹1.10 per ml.

  1. ₹0.92/mlBetonin Ast · 420 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹388.13
  2. ₹0.93/mlBetonin Ast · 200 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹186.00
  3. ₹1.00/mlBetonin Ast · 210 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹211.00
  4. ₹1.10/mlBetonin Ast · 225 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹248.15

Lysine + Methylcobalamin + Niacin + Pyridoxine Syrup 375 Mg/0.002 Mcg/15/0.75 mg

2 packs, ₹0.95 per ml.

  1. ₹0.95/mlPolybion LC · 150 ml syrupProcter & Gamble Health · MRP ₹142.35
  2. ₹0.95/mlPolybion LC · 300 ml syrupProcter & Gamble Health · MRP ₹286.42

Lysine + Methylcobalamin + Niacin + Pyridoxine Gummies

1 pack, ₹8.27 per unit.

  1. ₹8.27/unitBetonin · 30 gummiesAbbott Healthcare · MRP ₹248.15

Lysine + Methylcobalamin + Niacin + Pyridoxine Oral Liquid

1 pack, ₹0.82 per ml.

  1. ₹0.82/mlZincovit · 200 ml oral liquidApex Laboratories · MRP ₹164.62

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.