Medicines / Molecules / Lycopene Combination
Lycopene CombinationEvery pack, by price.
125 packs of Lycopene Combination on NPPA's price list for July 2026: 98 brands from 80 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 125
- Brands
- 98
- Companies
- 80
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 125
Packs, lowest price per unit first
Lycopene Combination Syrup
34 packs, ₹0.19 to ₹1.89 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.19/mlMultisan · 200 ml syrupMoonstar Lifecare · MRP ₹37.50
- ₹0.58/mlAblixo · 200 ml syrupAvancer Lab · MRP ₹115.68
- ₹0.60/mlLycobion (Intra) · 200 ml syrupIntra Labs · MRP ₹120.00
- ₹0.60/mlLycol · 200 ml syrupOlcare · MRP ₹120.00
- ₹0.60/mlLycoz · 200 ml syrupZen Labs India · MRP ₹120.00
- ₹0.63/mlOxymor · 200 ml syrupSkymax Laboratories · MRP ₹125.00
- ₹0.65/mlTycovit · 200 ml syrupTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹129.05
- ₹0.67/mlKrebz · 200 ml syrupSH Pharmaceuticals · MRP ₹133.47
- ₹0.67/mlUnifit SF · 300 ml syrupWaves Biotech · MRP ₹199.90
- ₹0.69/mlLycoage · 200 ml syrupAllenge India · MRP ₹138.00
- ₹0.70/mlLyred · 200 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹140.63
- ₹0.70/mlVaio 24 · 200 ml syrupRonyd Health Care · MRP ₹140.50
The other 22 by price per ml
- ₹0.70/mlZincotime · 200 ml syrupIntra Life · MRP ₹140.00
- ₹0.75/mlVitalmat · 200 ml syrupMatteo Healthcare · MRP ₹149.00
- ₹0.80/mlFemista · 200 ml syrupSanatra Health Care · MRP ₹159.00
- ₹0.81/mlImungro · 200 ml syrupAggrowin Pharma · MRP ₹161.00
- ₹0.82/mll Bex Z · 200 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹164.35
- ₹0.82/mlOxycrat · 200 ml syrupSyncom Formulations · MRP ₹163.12
- ₹0.89/mlSwilyco · 200 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹177.19
- ₹0.91/mlLycoberi · 200 ml syrupKhandelwal Laboratories · MRP ₹181.50
- ₹0.93/mlSabevit · 200 ml syrupUnistar Biotech · MRP ₹185.63
- ₹0.99/mll Bex Z · 100 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹99.39
- ₹1.02/mlBestone l · 200 ml syrupSignova Pharma · MRP ₹203.91
- ₹1.02/mll Bex Z · 200 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹204.48
- ₹1.08/mlCrotec EC · 200 ml syrupUnimarck Healthcare · MRP ₹215.34
- ₹1.09/mlLycolyfe · 225 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹244.70
- ₹1.12/mlLacofast Plus · 200 ml syrupCanvarzys Healthcare · MRP ₹223.13
- ₹1.18/mlLycodel · 200 ml syrupElder Labs · MRP ₹235.00
- ₹1.19/mlVaio · 100 ml syrupRonyd Health Care · MRP ₹119.00
- ₹1.37/mlLycored · 200 ml syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹273.00
- ₹1.40/mlLycomore · 200 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹280.31
- ₹1.45/mlLycotas · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹289.69
- ₹1.45/mlLypene (Ranbaxy) · 200 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹289.00
- ₹1.89/mlAddlife · 100 ml syrupGerrysun Pharmaceuticals · MRP ₹188.95
Lycopene Combination Tablet
33 packs, ₹2.34 to ₹70.43 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹2.34/tabletVitazin XT · 15 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹35.10
- ₹3.54/tabletMaxorest Forte · 10 tabletStadchem of India · MRP ₹35.37
- ₹5.67/tabletAquavim GL · 10 tabletAarux Pharmaceuticals · MRP ₹56.66
- ₹6.92/tabletLycorol Z · 10 tabletCubit Healthcare · MRP ₹69.16
- ₹8.67/tabletMultivite CD · 15 tabletUniversal Nutriscience · MRP ₹130.00
- ₹8.67/tabletMultivite CD · 15 tabletUniversal Nutriscience · MRP ₹130.00
- ₹9.87/tabletLycozen GT · 15 tabletSain Medicaments · MRP ₹148.00
- ₹10.17/tabletMecokard · 10 tabletEkard Life Sciences · MRP ₹101.70
- ₹10.17/tabletOctopine l · 10 tabletOctane Biotech · MRP ₹101.70
- ₹10.59/tabletTycovit Plus · 15 tabletTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹158.80
- ₹11.70/tabletRelishvit · 10 tabletErinyle Pharma · MRP ₹117.00
- ₹12.01/tabletHealthyvit · 10 tabletErinyle Pharma · MRP ₹120.13
The other 21 by price per tablet
- ₹12.50/tabletLapill Z · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
- ₹13.61/tabletSurbex Gold · 10 tabletAbbott India · MRP ₹136.09
- ₹15.73/tabletSymcalvit 3C · 15 tabletSymbiotic Drugs · MRP ₹236.00
- ₹16.50/tabletAddlife · 10 tabletGerrysun Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
- ₹17.70/tabletVitspar · 10 tabletSparsh Remedies · MRP ₹177.00
- ₹18.00/tabletDnerve NP · 10 tabletKregar Pharma · MRP ₹180.00
- ₹18.00/tabletLycodox · 6 tabletMarc Laboratories · MRP ₹108.00
- ₹18.06/tabletEyetamin · 10 tabletEntod Pharmaceuticals · MRP ₹180.64
- ₹18.33/tabletImmunace Forte · 6 tabletMeyer Organics · MRP ₹110.00
- ₹19.13/tabletOvugam F · 10 tabletGrace Derma Healthcare · MRP ₹191.30
- ₹21.06/tabletFertipink · 15 tabletAkesiss Pharma · MRP ₹315.89
- ₹23.75/tabletUbipenel · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹237.50
- ₹25.92/tabletArgilive · 10 tabletLiveon Healthcare Pharma · MRP ₹259.24
- ₹39.75/tabletWinzest F · 10 tabletWin-Medicare · MRP ₹397.50
- ₹39.90/tabletM-Fert · 10 tabletSuremed Lifecare · MRP ₹399.00
- ₹47.75/tabletNE Forte · 10 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹477.50
- ₹61.75/tabletConceva Gold · 10 tabletVivo Life Science · MRP ₹617.50
- ₹62.20/tabletTestact Duo · 10 tabletJ S Labortories · MRP ₹621.99
- ₹64.03/tabletFerpill- M · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹640.31
- ₹67.50/tabletTocomore M · 10 tabletHealthon Life Sciences · MRP ₹675.00
- ₹70.43/tabletPopson · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹704.30
Lycopene Combination Capsule
23 packs, ₹5.36 to ₹53.10 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.
- ₹5.36/capsuleRefit · 10 capsuleIntra Labs · MRP ₹53.59
- ₹7.23/capsuleLycoage · 10 capsuleAllenge India · MRP ₹72.27
- ₹7.50/capsuleLycobite · 10 capsuleStadchem of India · MRP ₹75.00
- ₹8.00/capsuleLycofirst · 10 capsuleInvision Medi Sciences · MRP ₹80.00
- ₹8.11/capsuleLyco Big · 10 capsuleBestochem Formulations · MRP ₹81.06
- ₹8.50/capsuleAddlife l · 10 capsuleGerrysun Pharmaceuticals · MRP ₹85.00
- ₹8.90/capsuleLycotas · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹89.00
- ₹8.90/capsuleTycovit · 10 capsuleTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹89.00
- ₹9.80/capsuleLyvira · 10 capsuleMeridian Medicare · MRP ₹98.00
- ₹9.90/capsuleOxymor · 10 capsuleSkymax Laboratories · MRP ₹99.00
- ₹10.30/capsuleEmcopene · 10 capsuleApex Laboratories · MRP ₹103.00
- ₹10.59/capsuleLycobion (Intra) · 10 capsuleIntra Labs · MRP ₹105.91
The other 11 by price per capsule
- ₹10.63/capsuleLycotek Plus · 10 capsuleZee Laboratories · MRP ₹106.26
- ₹12.29/capsuleVitalmat · 10 capsuleMatteo Healthcare · MRP ₹122.89
- ₹12.50/capsuleLyred Plus · 10 capsuleTorque Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
- ₹12.90/capsuleAblixo · 10 capsuleAvancer Lab · MRP ₹129.02
- ₹13.60/capsuleLycol · 10 capsuleOlcare · MRP ₹136.00
- ₹16.00/capsuleLyber SG · 30 capsuleAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹480.00
- ₹18.00/capsuleLycofol Red · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹180.00
- ₹18.56/capsuleSabevit · 10 capsuleUnistar Biotech · MRP ₹185.63
- ₹23.67/capsuleTurmee Forte · 15 capsuleAvis Life Care · MRP ₹355.00
- ₹51.88/capsuleNU Bph · 10 capsuleJB Chemicals · MRP ₹518.82
- ₹53.10/capsuleHyjoy · 10 capsuleHygen Healthcare · MRP ₹531.00
Lycopene Combination Softgel Capsule
22 packs, ₹1.51 to ₹62.10 per unit. The 12 lowest per unit come first.
- ₹1.51/unitLycost SG · 10 softgel capsuleAustro Lab · MRP ₹15.13
- ₹9.10/unitLycol · 15 softgel capsuleOlcare · MRP ₹136.50
- ₹9.50/unitLycoz · 10 softgel capsuleZen Labs India · MRP ₹95.00
- ₹9.50/unitLycozon SG · 10 softgel capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹95.00
- ₹9.90/unitGoldmune · 10 softgel capsuleElement Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
- ₹11.06/unitBestone l · 10 softgel capsuleSignova Pharma · MRP ₹110.63
- ₹13.17/unitOragold · 10 softgel capsuleMCW Healthcare · MRP ₹131.69
- ₹13.34/unitVaio 24 · 10 softgel capsuleRonyd Health Care · MRP ₹133.39
- ₹13.70/unitCrotec EC · 15 softgel capsuleUnimarck Healthcare · MRP ₹205.55
- ₹14.10/unitLyconol Plus · 10 softgel capsuleKnoll Healthcare · MRP ₹141.00
- ₹14.50/unitLycosyn · 10 softgel capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹145.00
- ₹15.00/unitVegito l · 10 softgel capsuleBiomax Biotechnics · MRP ₹150.00
The other 10 by price per unit
- ₹15.70/unitEyetamin · 10 softgel capsuleEntod Pharmaceuticals · MRP ₹157.00
- ₹17.09/unitLycolyfe · 10 softgel capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹170.88
- ₹18.00/unitOlfital · 10 softgel capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
- ₹18.99/unitLycogard · 10 softgel capsuleCipla · MRP ₹189.88
- ₹19.39/unitMelcovit Gold · 10 softgel capsuleMicro Labs · MRP ₹193.90
- ₹22.60/unitSurbex Gold · 15 softgel capsuleAbbott India · MRP ₹338.97
- ₹23.00/unitLycogold · 10 softgel capsulePharmed · MRP ₹230.00
- ₹24.75/unitLycorift SG · 10 softgel capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹247.50
- ₹27.40/unitLycored Plus · 10 softgel capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹274.00
- ₹62.10/unitFertacare · 10 softgel capsuleUni Labs · MRP ₹621.00
Lycopene Combination Sachet
2 packs, ₹3.31 to ₹6.65 per g.
- ₹3.31/gSvarn Saathi (Best) · 4 gm sachetBestochem Formulations · MRP ₹13.25
- ₹6.65/gFetlar · 10 gm sachetAr-Ex Laboratories · MRP ₹66.50
Lycopene Combination Suspension
2 packs, ₹0.67 to ₹0.89 per ml.
- ₹0.67/mlGoldmune · 200 ml suspensionElement Pharmaceuticals · MRP ₹133.47
- ₹0.89/mlLycorol · 200 ml suspensionCubit Healthcare · MRP ₹177.00
Lycopene Combination Softgel Capsule 2000/35 Mcg/7.5 mg
2 packs, ₹13.70 to ₹20.55 per unit.
- ₹13.70/unitLycored · 15 softgel capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹205.50
- ₹20.55/unitLycored · 10 softgel capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹205.50
Lycopene Combination Softgel
2 packs, ₹8.00 to ₹8.72 per unit.
- ₹8.00/unitOxypene · 10 softgelSyncom Formulations · MRP ₹80.00
- ₹8.72/unitOxycrat · 10 softgelSyncom Formulations · MRP ₹87.19
Lycopene Combination Oral Powder
2 packs, ₹1.04 to ₹1.22 per g.
- ₹1.04/gRelish · 75 gm oral powderVirchow Biotech · MRP ₹78.00
- ₹1.22/gVaio · 200 gm oral powderRonyd Health Care · MRP ₹244.70
Lycopene Combination Sachet 3 gm
1 pack, ₹8.69 per g.
- ₹8.69/gArgeva l · 7 gm sachetVivo Life Science · MRP ₹60.84
Lycopene Combination Oral Liquid
1 pack, ₹1.30 per ml.
- ₹1.30/mlComplipro · 150 ml oral liquidAlniche Life Sciences · MRP ₹195.00
Lycopene Combination Syrup 5 mg
1 pack, ₹0.58 per ml.
- ₹0.58/mlVegito l · 200 ml syrupBiomax Biotechnics · MRP ₹115.00
Companies marketing it
- Intas4 packs
- Alkem4 packs
- Jagsonpal Pharmaceuticals4 packs
- Ronyd Health Care4 packs
- Gerrysun Pharmaceuticals3 packs
- Lincoln Pharmaceuticals3 packs
- Intra Labs3 packs
- Olcare3 packs
- Leeford Healthcare3 packs
- Syncom Formulations3 packs
- Tycoon Pharmaceuticals3 packs
- Avancer Lab2 packs
- Vivo Life Science2 packs
- Signova Pharma2 packs
- Unimarck Healthcare2 packs
- Entod Pharmaceuticals2 packs
- Element Pharmaceuticals2 packs
- Erinyle Pharma2 packs
- Allenge India2 packs
- Bestochem Formulations2 packs
- Stadchem of India2 packs
- Cubit Healthcare2 packs
- Zen Labs India2 packs
- Torque Pharmaceuticals2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.