Medicines / Molecules / Loteprednol
LoteprednolEvery pack, by price.
38 packs of Loteprednol on NPPA's price list for July 2026: 32 brands from 25 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 38
- Brands
- 32
- Companies
- 25
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 0 of 38
Packs, lowest price per unit first
Loteprednol Eye Drops 0.5 %
13 packs, ₹15.24 to ₹51.36 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹15.24/mlLotered · 5 ml eye dropsJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹76.18
- ₹18.56/mlEdnol · 5 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹92.81
- ₹20.25/mlLotesol · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹101.25
- ₹21.45/mlLowpred · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹107.25
- ₹29.06/mlEtapred · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹145.31
- ₹31.73/mlLotesurge · 5 ml eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹158.67
- ₹33.71/mlLoteflam · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹168.54
- ₹34.00/mlLoteplain · 5 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹170.01
- ₹38.00/mlErpetol · 5 ml eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹190.00
- ₹38.50/mlLotechek · 5 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹192.50
- ₹40.50/mlLotefast · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹202.50
- ₹44.00/mlLotepred · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹220.00
The other 1 by price per ml
- ₹51.36/mlLpred · 5 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹256.81
Loteprednol Eye Drops
5 packs, ₹28.00 to ₹44.00 per ml.
- ₹28.00/mlLotenix · 5 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹140.00
- ₹31.13/mlIelot · 5 ml eye dropsLavue Pharmaceuticals · MRP ₹155.63
- ₹34.20/mlLotiviz · 5 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹171.00
- ₹37.00/mlLotevail · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹185.00
- ₹44.00/mlLotesooth · 5 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹220.00
Loteprednol Eye Drops 0.2 %
5 packs, ₹24.60 to ₹33.56 per ml.
- ₹24.60/mlPidone · 5 ml eye dropsSapient · MRP ₹123.00
- ₹28.43/mlLotechek · 5 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹142.13
- ₹30.94/mlLotedrop LS · 5 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹154.69
- ₹31.88/mlLotepred LS · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹159.38
- ₹33.56/mlLorinol · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹167.80
Loteprednol Eye Drops 5 mg
3 packs, ₹32.44 to ₹38.25 per ml.
- ₹32.44/mlLotemed · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹162.18
- ₹33.74/mlLorinol HS · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹168.70
- ₹38.25/mlLot (Entod) · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹191.25
Loteprednol Eye Ointment 0.5 %
3 packs, ₹31.80 to ₹43.40 per g.
- ₹31.80/gLotegold · 5 gm eye ointmentSynovia Life Sciences · MRP ₹159.00
- ₹32.63/gLot (Entod) · 5 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹163.13
- ₹43.40/gLotel · 5 gm eye ointmentAjanta Pharma · MRP ₹217.00
Loteprednol Eye Drops 1 %
2 packs, ₹57.19 to ₹62.44 per ml.
- ₹57.19/mlLotepred · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹285.94
- ₹62.44/mlLoteris · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹312.19
Loteprednol Gel Eye Drops 0.5 %
1 pack, ₹43.50 per ml.
- ₹43.50/mlLotel · 5 ml gel eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹217.50
Loteprednol Gel Eye Drops 0.2 %
1 pack, ₹34.78 per ml.
- ₹34.78/mlLotel LS · 5 ml gel eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹173.91
Loteprednol Eye Drops 2 mg
1 pack, ₹27.21 per ml.
- ₹27.21/mlLotesurge · 5 ml eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹136.03
Loteprednol Injection
1 pack, ₹34.20 per ml.
- ₹34.20/mlLotiviz · 5 ml injectionZivira Labs · MRP ₹171.00
Loteprednol Drops 2 mg
1 pack, ₹28.20 per ml.
- ₹28.20/mlLot LS · 5 ml dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹141.00
Loteprednol Eye Drops 0.25 %
1 pack, ₹25.13 per ml.
- ₹25.13/mlPrednol LS · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹125.63
Loteprednol Oral Solution 0.3 %
1 pack, ₹10.74 per ml.
- ₹10.74/mlSalvus · 5 ml oral solutionVarroc Lifesciences · MRP ₹53.70
Companies marketing it
- Ajanta Pharma4 packs
- Entod Pharmaceuticals3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Micro Labs2 packs
- Indoco Remedies2 packs
- Synovia Life Sciences2 packs
- Ipca Laboratories2 packs
- Zivira Labs2 packs
- Optho Remedies2 packs
- Pharmtak1 pack
- His Eyeness Opthalmics1 pack
- Sunways (India)1 pack
- Lavue Pharmaceuticals1 pack
- Intas1 pack
- Cipla1 pack
- Raymed Pharmaceuticals1 pack
- Phoenix Lifesciences1 pack
- Centaur Pharmaceuticals1 pack
- Jagsonpal Pharmaceuticals1 pack
- Nri Vision Care1 pack
- Alkem1 pack
- Neomedix Healthcare India1 pack
- Allergan India1 pack
- Sapient1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.