Medicines / Molecules / Lithium Carbonate
Lithium CarbonateEvery pack, by price.
48 packs of Lithium Carbonate on NPPA's price list for July 2026: 25 brands from 24 companies, in 15 forms and strengths.
- Packs
- 48
- Brands
- 25
- Companies
- 24
- Forms and strengths
- 15
- Price-controlled packs
- 0 of 48
Packs, lowest price per unit first
Lithium Carbonate Tablet 300 mg
11 packs, ₹1.57 to ₹7.03 per tablet.
- ₹1.57/tabletLithex · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹15.70
- ₹1.64/tabletManicarb · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹16.35
- ₹1.65/tabletT Lith · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹16.46
- ₹1.71/tabletIntalith · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹17.07
- ₹1.80/tabletMonolith · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹18.00
- ₹1.81/tabletLithocent · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹18.14
- ₹1.81/tabletTricab · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹18.10
- ₹2.60/tabletLicab · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹26.03
- ₹2.63/tabletLithosun · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹26.30
- ₹2.79/tabletLitca · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹27.88
- ₹7.03/tabletT Lith CR · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹70.31
Lithium Carbonate Tablet SR 400 mg
10 packs, ₹4.18 to ₹9.38 per tablet.
- ₹4.18/tabletLithium · 10 tablet srMicro Labs · MRP ₹41.76
- ₹5.58/tabletLithex · 10 tablet srShine Pharmaceuticals · MRP ₹55.78
- ₹5.60/tabletLithic · 10 tablet srIcon Lifesciences · MRP ₹56.00
- ₹6.00/tabletManicarb · 10 tablet srPsychotropics India · MRP ₹60.00
- ₹6.20/tabletMonolith · 15 tablet srConsern Pharma · MRP ₹93.00
- ₹7.85/tabletLitholent · 10 tablet srTalent India · MRP ₹78.48
- ₹8.40/tabletLithosun · 10 tablet srSun Pharma Laboratories · MRP ₹84.00
- ₹8.56/tabletLI · 15 tablet srAlteus Biogenics · MRP ₹128.44
- ₹9.30/tabletMonolith · 10 tablet srConsern Pharma · MRP ₹93.00
- ₹9.38/tabletLithoril · 10 tablet srReliance Formulation · MRP ₹93.75
Lithium Carbonate Tablet SR 450 mg
7 packs, ₹4.24 to ₹13.90 per tablet.
- ₹4.24/tabletLI · 10 tablet srAlteus Biogenics · MRP ₹42.35
- ₹5.30/tabletCarbolith · 10 tablet srPsycormedies · MRP ₹53.00
- ₹6.00/tabletLithic · 10 tablet srIcon Lifesciences · MRP ₹60.00
- ₹6.20/tabletLitca · 10 tablet srD D Pharmaceuticals · MRP ₹62.01
- ₹8.00/tabletManicarb · 10 tablet srPsychotropics India · MRP ₹80.00
- ₹8.30/tabletMonolith · 10 tablet srConsern Pharma · MRP ₹83.00
- ₹13.90/tabletLithorest · 10 tablet srMatteo Healthcare · MRP ₹139.00
Lithium Carbonate Tablet 450 mg
5 packs, ₹3.00 to ₹7.13 per tablet.
- ₹3.00/tabletLithocent · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹30.00
- ₹3.40/tabletLitox · 10 tabletAgm Biotec · MRP ₹34.00
- ₹4.89/tabletIntalith · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹48.90
- ₹6.30/tabletBstable · 10 tabletBios Lab · MRP ₹63.00
- ₹7.13/tabletOlith · 10 tabletOxford Pharmaceuticals · MRP ₹71.25
Lithium Carbonate Tablet SR 300 mg
3 packs, ₹5.50 to ₹8.47 per tablet.
- ₹5.50/tabletManicarb · 10 tablet srPsychotropics India · MRP ₹55.00
- ₹5.63/tabletMonolith · 10 tablet srConsern Pharma · MRP ₹56.30
- ₹8.47/tabletLI · 15 tablet srAlteus Biogenics · MRP ₹127.05
Lithium Carbonate Tablet CR 450 mg
2 packs, ₹9.90 to ₹11.25 per tablet.
- ₹9.90/tabletT Lith CR · 10 tablet crTripada Biotec · MRP ₹99.00
- ₹11.25/tabletLidowel · 10 tablet crSigmund Promedica · MRP ₹112.50
Lithium Carbonate Tablet 400 mg
2 packs, ₹6.80 to ₹8.44 per tablet.
- ₹6.80/tabletLithocent · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹68.03
- ₹8.44/tabletT Lith CR · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹84.38
Lithium Carbonate Tablet 150 mg
1 pack, ₹4.61 per tablet.
- ₹4.61/tabletLI · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹69.20
Lithium Carbonate Tablet XL 400 mg
1 pack, ₹7.93 per tablet.
- ₹7.93/tabletLicab · 10 tablet xlTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹79.31
Lithium Carbonate Tablet SR
1 pack, ₹2.39 per tablet.
- ₹2.39/tabletLithopik · 10 tablet srAarpik Remedies · MRP ₹23.90
Lithium Carbonate Tablet 250 mg
1 pack, ₹15.25 per tablet.
- ₹15.25/tabletLithosun · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹152.50
Lithium Carbonate Tablet ER 450 mg
1 pack, ₹7.59 per tablet.
- ₹7.59/tabletTricab · 10 tablet erTriko Pharmaceuticals · MRP ₹75.90
Lithium Carbonate Injection 150 mg
1 pack, ₹94.27 per ml.
- ₹94.27/mlUnicarb · 15 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹1,414
Lithium Carbonate Injection 450 mg
1 pack, ₹84.33 per ml.
- ₹84.33/mlUnicarb · 45 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹3,795
Lithium Carbonate Tablet XR 400 mg
1 pack, ₹7.92 per tablet.
- ₹7.92/tabletYalithium · 10 tablet xrLa Pharmaceuticals · MRP ₹79.22
Companies marketing it
- Consern Pharma5 packs
- Alteus Biogenics4 packs
- Psychotropics India4 packs
- Tripada4 packs
- Crescent Formulations3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Intas2 packs
- Torrent Pharmaceuticals2 packs
- D D Pharmaceuticals2 packs
- Shine Pharmaceuticals2 packs
- Icon Lifesciences2 packs
- Triko Pharmaceuticals2 packs
- United Biotech2 packs
- Bios Lab1 pack
- Psycormedies1 pack
- Sigmund Promedica1 pack
- Micro Labs1 pack
- Talent India1 pack
- Aarpik Remedies1 pack
- Matteo Healthcare1 pack
- Reliance Formulation1 pack
- Agm Biotec1 pack
- Oxford Pharmaceuticals1 pack
- La Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.