Medicines / Molecules / Liquid Paraffin
Liquid ParaffinEvery pack, by price.
8 packs of Liquid Paraffin on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 7 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 8
- Brands
- 7
- Companies
- 7
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 8
Packs, lowest price per unit first
Liquid Paraffin Soap
2 packs, ₹1.60 to ₹2.12 per g.
- ₹1.60/gDermoys · 100 gm soapPercos India · MRP ₹160.17
- ₹2.12/gEnlle · 75 gm soapAtopic Laboratories · MRP ₹159.27
Liquid Paraffin Soap 7.5 %
2 packs, ₹2.38 to ₹3.04 per g.
- ₹2.38/gOilatum (Glaxo) · 100 gm soapGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹237.85
- ₹3.04/gOilatum (Glaxo) · 50 gm soapGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹151.90
Liquid Paraffin Lotion
1 pack, ₹2.05 per ml.
- ₹2.05/mlCelidac LP · 150 ml lotionIndchemie Health Specialities · MRP ₹307.50
Liquid Paraffin Cream
1 pack, ₹0.74 per g.
- ₹0.74/gEcodax · 300 gm creamJB Chemicals · MRP ₹220.88
Liquid Paraffin Liquid
1 pack, ₹1.99 per ml.
- ₹1.99/mlEnsi · 100 ml liquidDermo Care Laboratories · MRP ₹199.00
Liquid Paraffin Oral Liquid 63.4 %
1 pack, ₹1.73 per ml.
- ₹1.73/mlMoyzen · 100 ml oral liquidIcpa Health Products · MRP ₹172.50
Companies marketing it
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals2 packs
- Alkem1 pack
- Percos India1 pack
- JB Chemicals1 pack
- Atopic Laboratories1 pack
- Dermo Care Laboratories1 pack
- Icpa Health Products1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.