Medicines / Molecules / Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia
Liquid Paraffin + Milk OF MagnesiaEvery pack, by price.
44 packs of Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia on NPPA's price list for July 2026: 28 brands from 23 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 44
- Brands
- 28
- Companies
- 23
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 0 of 44
Packs, lowest price per unit first
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Syrup 3.75/11.25 mg
15 packs, ₹0.32 to ₹1.59 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.32/mlCremaffin · 400 ml syrupAbbott India · MRP ₹128.50
- ₹0.41/mlSoftee · 450 ml syrupLeo Life Science · MRP ₹185.63
- ₹0.66/mlCremag · 200 ml syrupMCW Healthcare · MRP ₹131.00
- ₹0.73/mlKremalex · 170 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹123.75
- ₹0.76/mlLaxikem · 170 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹128.40
- ₹0.81/mlFreelex · 170 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹138.00
- ₹0.85/mlCremaffin · 450 ml syrupAbbott India · MRP ₹383.63
- ₹0.93/mlSoftee Laxative · 200 ml syrupLeo Life Science · MRP ₹185.60
- ₹0.95/mlKinlax · 200 ml syrupSaffron Formulations · MRP ₹189.38
- ₹1.29/mlSoftee · 100 ml syrupLeo Life Science · MRP ₹129.40
- ₹1.29/mlSoftee · 100 ml syrupLeo Life Science · MRP ₹129.40
- ₹1.29/mlSoftee Laxative · 100 ml syrupLeo Life Science · MRP ₹129.38
The other 3 by price per ml
- ₹1.42/mlCremaffin · 225 ml syrupAbbott India · MRP ₹318.59
- ₹1.42/mlCremaffin · 225 ml syrupAbbott India · MRP ₹318.59
- ₹1.59/mlCremaffin · 200 ml syrupAbbott India · MRP ₹318.59
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Syrup 3.75/11.25 ml
5 packs, ₹0.29 to ₹0.95 per ml.
- ₹0.29/mlGentolax · 170 ml syrupElder Projects · MRP ₹50.00
- ₹0.55/mlSoftylax · 60 ml syrupSkymax Laboratories · MRP ₹32.80
- ₹0.68/mlCremaffin · 100 ml syrupAbbott India · MRP ₹67.50
- ₹0.94/mlCreamoforce · 225 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹210.94
- ₹0.95/mlKleangut · 200 ml syrupWallace Pharmaceuticals · MRP ₹190.31
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Syrup
5 packs, ₹0.15 to ₹0.98 per ml.
- ₹0.15/mlMilmaffin · 170 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹25.00
- ₹0.17/mlMilmaffin · 170 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹29.25
- ₹0.40/mlCremaforce · 225 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹90.00
- ₹0.43/mlLaxator · 200 ml syrupSymbiotic Drugs · MRP ₹85.00
- ₹0.98/mlRitenov · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹196.85
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Suspension 3.75/11.25 mg
4 packs, ₹0.18 to ₹1.58 per ml.
- ₹0.18/mlConstiban · 170 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹30.53
- ₹0.73/mlSoftner · 200 ml suspensionVotary Laboratories · MRP ₹145.00
- ₹1.05/mlLaxobig · 150 ml suspensionForgen Healthcare · MRP ₹157.56
- ₹1.58/mlLaxobig · 100 ml suspensionForgen Healthcare · MRP ₹157.56
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Oral Liquid 3.75/11.25 mg
4 packs, ₹0.29 to ₹1.55 per ml.
- ₹0.29/mlDuolaxin Laxative · 200 ml oral liquidGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹57.43
- ₹0.44/mlLaxsia · 200 ml oral liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹88.24
- ₹1.42/mlCremaffin · 225 ml oral liquidAbbott India · MRP ₹318.59
- ₹1.55/mlSoftylax Plus · 100 ml oral liquidSkymax Laboratories · MRP ₹154.69
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Suspension
2 packs, ₹0.35 to ₹1.08 per ml.
- ₹0.35/mlMagffin · 170 ml suspensionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹59.71
- ₹1.08/mlFlowmac · 170 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹182.81
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Oral Liquid 3.75/11.25 ml
2 packs, ₹0.29 to ₹0.64 per ml.
- ₹0.29/mlTrunk Call · 200 ml oral liquidInvision Medi Sciences · MRP ₹57.20
- ₹0.64/mlMaxaffin · 170 ml oral liquidPatson Laboratories · MRP ₹108.00
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Sachet 3.75/11.25 ml
1 pack, ₹0.94 per ml.
- ₹0.94/mlCremaffin · 15 ml sachetAbbott India · MRP ₹14.06
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Suspension 1.25/3.75 mg
1 pack, ₹0.94 per ml.
- ₹0.94/mlLaxaffin(alk) · 170 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹159.00
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Tablet
1 pack, ₹4.68 per tablet.
- ₹4.68/tabletLaxator · 10 tabletSymbiotic Drugs · MRP ₹46.80
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Suspension 3.75/11.25 ml
1 pack, ₹0.54 per ml.
- ₹0.54/mlLaxifree · 170 ml suspensionSmart Laboratories · MRP ₹92.00
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Oral Powder
1 pack, ₹2.25 per g.
- ₹2.25/gLaxifree · 100 gm oral powderSmart Laboratories · MRP ₹225.00
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Oral Liquid 11.25/3.75 ml
1 pack, ₹1.05 per ml.
- ₹1.05/mlRitenov · 120 ml oral liquidAlkem Laboratories · MRP ₹126.00
Liquid Paraffin + Milk OF Magnesia Syrup 1.25/3.75 ml
1 pack, ₹0.70 per ml.
- ₹0.70/mlSoftylax · 200 ml syrupSkymax Laboratories · MRP ₹139.00
Companies marketing it
- Abbott8 packs
- Leo Life Science5 packs
- Alkem4 packs
- Skymax Laboratories3 packs
- Healing Pharma India2 packs
- Symbiotic Drugs2 packs
- Smart Laboratories2 packs
- Forgen Healthcare2 packs
- Intas2 packs
- Sun Pharma1 pack
- MCW Healthcare1 pack
- Glenmark Pharmaceuticals1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Elder Projects1 pack
- Saffron Formulations1 pack
- Wallace Pharmaceuticals1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Troikaa Pharmaceuticals1 pack
- Patson Laboratories1 pack
- Votary Laboratories1 pack
- Invision Medi Sciences1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.