Medicines / Molecules / Linezolid

LinezolidEvery pack, by price.

150 packs of Linezolid on NPPA's price list for July 2026: 98 brands from 74 companies, in 16 forms and strengths.

Packs
150
Brands
98
Companies
74
Forms and strengths
16
Price-controlled packs
89 of 150

Packs, lowest price per unit first

Linezolid Tablet 600 mg

88 packs, ₹1.30 to ₹95.86 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹36.53 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.30/tabletLinopik · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹13.00
  2. ₹11.50/tabletLinofit · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹115.00
  3. ₹12.50/tabletLindus · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹125.00
  4. ₹14.85/tabletAlbozolid · 10 tabletAlbert David · MRP ₹148.50
  5. ₹14.85/tabletLidomax · 4 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹59.40
  6. ₹16.65/tabletVenzolid · 4 tabletUniventis Medicare · MRP ₹66.60
  7. ₹20.63/tabletZyzolide · 4 tabletHealing Pharma India · MRP ₹82.50
  8. ₹27.29/tabletLinokem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹272.93
  9. ₹29.38/tabletGenforce · 10 tabletGenfo Bioceuticals · MRP ₹293.75
  10. ₹29.39/tabletLinzoking · 10 tabletAptus Pharma · MRP ₹293.90
  11. ₹32.00/tabletKezolid · 4 tabletOmni Life Sciences · MRP ₹128.00
  12. ₹32.50/tabletLinezol · 10 tabletElder Labs · MRP ₹325.00
The next 48 by price per tablet
  1. ₹32.50/tabletLinezone · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹325.00
  2. ₹32.51/tabletHospilid · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹325.06
  3. ₹33.19/tabletLinzorab · 10 tabletAbaris Healthcare · MRP ₹331.87
  4. ₹33.28/tabletLinzid · 4 tabletUnited Biotech · MRP ₹133.13
  5. ₹33.40/tabletLenzobact · 10 tabletAareen Healthcare · MRP ₹334.00
  6. ₹33.40/tabletPlenzolid · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹334.00
  7. ₹33.50/tabletAlinzo · 10 tabletAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹335.00
  8. ₹33.90/tabletLinoza · 10 tabletMedinza Biotech · MRP ₹339.00
  9. ₹34.73/tabletLizofly · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹347.31
  10. ₹35.49/tabletMapzolide · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹354.91
  11. ₹35.50/tabletAdaliz · 4 tabletWinsome Lab · MRP ₹142.00
  12. ₹35.50/tabletKomlinz · 4 tabletUnited Biotech · MRP ₹142.00
  13. ₹35.60/tabletLnd · 5 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹178.00
  14. ₹35.62/tabletLinzon · 6 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹213.71
  15. ₹35.63/tabletLizoforce · 4 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹142.50
  16. ₹35.66/tabletLizofit · 4 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹142.63
  17. ₹35.81/tabletMegazolid · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹358.09
  18. ₹36.40/tabletLinosept · 4 tabletMicro Labs · MRP ₹145.61
  19. ₹36.71/tabletZyzolide · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹367.13
  20. ₹36.74/tabletCefzolide · 10 tabletWill Care Life Sciences · MRP ₹367.40
  21. ₹36.79/tabletBlipolid · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹367.89
  22. ₹36.81/tabletLnz · 4 tabletLupin · MRP ₹147.23
  23. ₹36.89/tabletTroyzolid · 4 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹147.54
  24. ₹37.41/tabletEntavar · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹374.06
  25. ₹37.44/tabletGallini · 10 tabletGalpha Laboratories · MRP ₹374.43
  26. ₹37.44/tabletXolid · 6 tabletCorona · MRP ₹224.66
  27. ₹37.45/tabletLinomore · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹374.50
  28. ₹37.45/tabletLiven · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹374.53
  29. ₹37.50/tabletVoxylid · 4 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
  30. ₹38.00/tabletLinetic · 10 tabletNeon Laboratories · MRP ₹380.00
  31. ₹38.05/tabletLexilid · 4 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹152.20
  32. ₹38.05/tabletLinowin · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹380.50
  33. ₹38.05/tabletLizobact · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹380.53
  34. ₹38.05/tabletLizocom · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹380.53
  35. ₹38.09/tabletCalinolid · 10 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹380.94
  36. ₹38.09/tabletDilonez · 10 tabletDesun Pharma · MRP ₹380.94
  37. ₹38.09/tabletLin Plus VE · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹380.91
  38. ₹38.09/tabletLinwell · 4 tabletPrimus Remedies · MRP ₹152.37
  39. ₹38.09/tabletLizoforce · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹380.92
  40. ₹38.10/tabletBaxylinz · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹381.00
  41. ₹38.10/tabletInazide · 10 tabletThemis Medicare · MRP ₹380.96
  42. ₹38.10/tabletLenzomore · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹381.04
  43. ₹38.10/tabletLincef · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹381.00
  44. ₹38.10/tabletLinegold · 10 tabletGold Line · MRP ₹381.00
  45. ₹38.10/tabletLinosept · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹381.00
  46. ₹38.10/tabletLinospan · 10 tabletCipla · MRP ₹381.03
  47. ₹38.10/tabletLinzest · 10 tabletAlde Medi Impex · MRP ₹381.00
  48. ₹38.10/tabletLinzolup · 10 tabletLupin · MRP ₹381.00

Linezolid Infusion 600 mg

15 packs, ₹0.95 to ₹3.47 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.95/mlXolid · 300 ml infusionCorona · MRP ₹283.80
  2. ₹1.14/mlMaxolid · 300 ml infusionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹342.18
  3. ₹1.39/mlLinosept · 300 ml infusionMicro Labs · MRP ₹418.13
  4. ₹1.67/mlLizomac · 300 ml infusionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹500.97
  5. ₹1.77/mlCalinolid · 300 ml infusionCachet Pharmaceuticals · MRP ₹531.00
  6. ₹1.85/mlCapzolid · 300 ml infusionGland Pharma · MRP ₹556.00
  7. ₹2.07/mlHospilid · 300 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹620.00
  8. ₹2.19/mlLizolid · 300 ml infusionIntegrace Health · MRP ₹658.06
  9. ₹2.33/mlLinokem · 300 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹698.40
  10. ₹2.56/mlLinospan · 300 ml infusionCipla · MRP ₹768.94
  11. ₹2.73/mlLinox · 300 ml infusionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹818.67
  12. ₹2.79/mlLinid · 300 ml infusionZydus Healthcare · MRP ₹838.04
The other 3 by price per ml
  1. ₹2.80/mlAkulin · 300 ml infusionAkumentis Healthcare · MRP ₹840.94
  2. ₹2.82/mlLnz · 300 ml infusionLupin · MRP ₹845.55
  3. ₹3.47/mlLinoplus · 300 ml infusionAbbott Healthcare · MRP ₹1,040

Linezolid Dry Syrup 100 mg

8 packs, ₹3.75 to ₹5.61 per ml.

  1. ₹3.75/mlLexilid · 30 ml dry syrupLeeford Healthcare · MRP ₹112.50
  2. ₹4.64/mlLizofly · 30 ml dry syrupBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹139.17
  3. ₹5.16/mlLizomed · 30 ml dry syrupAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹154.69
  4. ₹5.28/mlLizomac · 30 ml dry syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹158.43
  5. ₹5.28/mlMaxolid · 30 ml dry syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹158.43
  6. ₹5.28/mlMegazolid · 30 ml dry syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹158.43
  7. ₹5.40/mlLenzomore · 30 ml dry syrupMorepen Laboratories · MRP ₹161.91
  8. ₹5.61/mlMapzolide · 30 ml dry syrupMapra Laboratories · MRP ₹168.30

Linezolid Dry Syrup

7 packs, ₹3.59 to ₹4.73 per ml.

  1. ₹3.59/mlLinoza · 30 ml dry syrupMedinza Biotech · MRP ₹107.81
  2. ₹4.00/mlVenzolid · 30 ml dry syrupUniventis Medicare · MRP ₹120.10
  3. ₹4.03/mlLinapt · 30 ml dry syrupCurosis Healthcare · MRP ₹120.94
  4. ₹4.32/mlPedizo · 30 ml dry syrupOlcare · MRP ₹129.46
  5. ₹4.62/mlLinzorab · 30 ml dry syrupAbaris Healthcare · MRP ₹138.70
  6. ₹4.69/mlLizolid · 30 ml dry syrupIntegrace Health · MRP ₹140.63
  7. ₹4.73/mlLizta · 30 ml dry syrupAcinta Pharmaceuticals · MRP ₹142.00

Linezolid Injection 200 mg

6 packs, ₹0.54 to ₹3.21 per ml.

  1. ₹0.54/mlKabizolid · 300 ml injectionFresenius Kabi India · MRP ₹162.50
  2. ₹0.99/mlLizolid · 100 ml injectionIntegrace Health · MRP ₹98.54
  3. ₹1.67/mlLineca · 300 ml injectionKoye Pharmaceuticals · MRP ₹500.00
  4. ₹2.05/mlMegazolid · 300 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹614.06
  5. ₹2.51/mlMegazolid · 100 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹251.25
  6. ₹3.21/mlLinetic · 100 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹320.60

Linezolid Infusion 200 mg

5 packs, ₹0.99 to ₹3.62 per ml.

  1. ₹0.99/mlLizomed · 300 ml infusionAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹296.25
  2. ₹1.22/mlNirzolid · 300 ml infusionNirlife Healthcare · MRP ₹366.03
  3. ₹1.60/mlCapzolid · 100 ml infusionGland Pharma · MRP ₹160.00
  4. ₹2.71/mlLizomac IV · 100 ml infusionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹270.94
  5. ₹3.62/mlLinospan · 100 ml infusionCipla · MRP ₹362.03

Linezolid Injection 600 mg

5 packs, ₹0.50 to ₹2.21 per ml.

  1. ₹0.50/mlLinzopoint · 300 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹148.93
  2. ₹1.76/mlEntavar · 300 ml injectionEris Lifesciences · MRP ₹527.24
  3. ₹2.18/mlLnd · 300 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹653.00
  4. ₹2.21/mlLin (Veritaz) · 300 ml injectionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹663.75
  5. ₹2.21/mlLinetic · 300 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹663.00

Linezolid Tablet

4 packs, ₹31.41 to ₹37.41 per tablet.

  1. ₹31.41/tabletBactoliz · 6 tabletPristine Pearl Pharma · MRP ₹188.44
  2. ₹33.38/tabletLidwell · 10 tabletQurewell Lifesciences · MRP ₹333.75
  3. ₹37.03/tabletWecan Lnz · 10 tabletCanvarzys Healthcare · MRP ₹370.31
  4. ₹37.41/tabletLinapt · 10 tabletCurosis Healthcare · MRP ₹374.06

Linezolid Tablet 1200 mg

3 packs, ₹73.00 to ₹97.97 per tablet.

  1. ₹73.00/tabletLinopik · 5 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹365.00
  2. ₹76.03/tabletLinox · 5 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹380.15
  3. ₹97.97/tabletLimo · 5 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹489.84

Linezolid Injection 2 mg

2 packs, ₹1.14 to ₹1.47 per ml.

  1. ₹1.14/mlGallini · 300 ml injectionGalpha Laboratories · MRP ₹342.07
  2. ₹1.47/mlTroyzolid · 300 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹440.00

Linezolid Tablet SR 1200 mg

2 packs, ₹82.49 to ₹104.71 per tablet.

  1. ₹82.49/tabletKezolid · 10 tablet srOmni Life Sciences · MRP ₹824.86
  2. ₹104.71/tabletOzolid · 5 tablet srZuventus Healthcare · MRP ₹523.55

Linezolid Injection

1 pack, ₹2.50 per ml.

  1. ₹2.50/mlBaxylinz IV · 300 ml injectionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹750.00

Linezolid Tablet DT 100 mg

1 pack, ₹38.10 per tablet.

  1. ₹38.10/tabletLinospan · 10 tablet dtCipla · MRP ₹381.03

Linezolid Tablet 300 mg

1 pack, ₹24.19 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹23.19 per tablet.

  1. ₹24.19/tabletLizomed · 10 tabletAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹241.86

Linezolid Syrup

1 pack, ₹4.86 per ml.

  1. ₹4.86/mlLizomed XL · 60 ml syrupAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹291.33

Linezolid Tablet 400 mg

1 pack, ₹19.69 per tablet.

  1. ₹19.69/tabletTroyzolid · 4 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹78.75

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Tablet 300 mg · ceiling 23.19 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Tablet 600 mg · ceiling 36.53 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.