Medicines / Molecules / Lindane
LindaneEvery pack, by price.
21 packs of Lindane on NPPA's price list for July 2026: 14 brands from 13 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 21
- Brands
- 14
- Companies
- 13
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 21
Packs, lowest price per unit first
Lindane Lotion 1 %
13 packs, ₹0.21 to ₹2.10 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.21/mlScabinil · 100 ml lotionLark Laboratories · MRP ₹21.40
- ₹0.49/mlOlscab · 100 ml lotionOlcare · MRP ₹49.00
- ₹0.83/mlGbhc · 100 ml lotionMenarini India · MRP ₹83.44
- ₹0.87/mlScabcur · 100 ml lotionLeben Laboratories · MRP ₹87.19
- ₹0.88/mlScabcare · 125 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹110.00
- ₹1.10/mlGbhc · 50 ml lotionMenarini India · MRP ₹55.00
- ₹1.24/mlGamaderm · 100 ml lotionVilco Laboratories · MRP ₹123.66
- ₹1.33/mlHexab · 100 ml lotionTalent India · MRP ₹133.13
- ₹1.33/mlScaboma · 100 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹132.50
- ₹1.34/mlGamascab · 500 ml lotionNulife Pharmaceuticals · MRP ₹667.50
- ₹1.45/mlScabisin · 100 ml lotionTorque Pharmaceuticals · MRP ₹145.00
- ₹1.63/mlScaboma · 50 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹81.50
The other 1 by price per ml
- ₹2.10/mlGamascab · 100 ml lotionNulife Pharmaceuticals · MRP ₹210.00
Lindane Soap 1 %
3 packs, ₹0.72 to ₹1.16 per g.
- ₹0.72/gScabisin · 75 gm soapTorque Pharmaceuticals · MRP ₹54.00
- ₹1.03/gMegascab · 75 gm soapAnhox Healthcare · MRP ₹77.00
- ₹1.16/gGbhc · 50 gm soapMenarini India · MRP ₹57.84
Lindane Cream 1 %
2 packs, ₹0.64 to ₹8.20 per ml.
- ₹0.64/mlScaboma · 50 ml creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹32.10
- ₹8.20/gGamascab · 15 gm creamNulife Pharmaceuticals · MRP ₹123.00
Lindane Emulsion 1 %
1 pack, ₹0.99 per ml.
- ₹0.99/mlAlscab · 100 ml emulsionAlkem Laboratories · MRP ₹99.00
Lindane Lotion
1 pack, ₹0.60 per ml.
- ₹0.60/mlScabest Plus · 100 ml lotionPsychotropics India · MRP ₹60.00
Lindane Soap 2 %
1 pack, ₹1.16 per g.
- ₹1.16/gSkinsect G.b.h.c · 50 gm soapMenarini India · MRP ₹57.84
Companies marketing it
- Menarini India4 packs
- Nulife Pharmaceuticals3 packs
- Glenmark Pharmaceuticals3 packs
- Torque Pharmaceuticals2 packs
- Alkem1 pack
- Vilco Laboratories1 pack
- Talent India1 pack
- Anhox Healthcare1 pack
- Olcare1 pack
- Dermo Care Laboratories1 pack
- Leben Laboratories1 pack
- Psychotropics India1 pack
- Lark Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.