Medicines / Molecules / Lindane + Cetrimide

Lindane + CetrimideEvery pack, by price.

44 packs of Lindane + Cetrimide on NPPA's price list for July 2026: 29 brands from 25 companies, in 13 forms and strengths.

Packs
44
Brands
29
Companies
25
Forms and strengths
13
Price-controlled packs
0 of 44

Packs, lowest price per unit first

Lindane + Cetrimide Lotion 1/0.1 %

23 packs, ₹0.30 to ₹1.87 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.30/mlAlbertscab · 100 ml lotionAlbert David · MRP ₹30.00
  2. ₹0.32/mlScablab · 50 ml lotionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹16.00
  3. ₹0.60/mlScabozen · 100 ml lotionElder Projects · MRP ₹60.00
  4. ₹0.88/mlScarab · 100 ml lotionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹88.07
  5. ₹0.89/mlIntascab · 100 ml lotionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹88.50
  6. ₹0.90/mlBesto Scab · 100 ml lotionBestochem Formulations · MRP ₹89.78
  7. ₹0.90/mlMegascab · 100 ml lotionAnhox Healthcare · MRP ₹90.00
  8. ₹0.93/mlScabimide · 100 ml lotionGroup Pharmaceuticals · MRP ₹93.00
  9. ₹0.97/mlScabepil Plus · 100 ml lotionPsychotropics India · MRP ₹97.45
  10. ₹1.00/mlScabimide · 50 ml lotionGroup Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
  11. ₹1.05/mlLabscab · 100 ml lotionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹104.50
  12. ₹1.06/mlScabepil Plus · 50 ml lotionPsychotropics India · MRP ₹53.00
The other 11 by price per ml
  1. ₹1.08/mlLupiscab · 50 ml lotionLupin · MRP ₹54.05
  2. ₹1.11/mlScabigard · 100 ml lotionAbbott Healthcare · MRP ₹111.42
  3. ₹1.16/mlScaboma CT · 100 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹116.25
  4. ₹1.24/mlScabipic · 100 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹123.75
  5. ₹1.26/mlScabex · 100 ml lotionIndoco Remedies · MRP ₹125.50
  6. ₹1.30/mlScablab · 100 ml lotionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹130.00
  7. ₹1.40/mlScaben C · 100 ml lotionIntra Labs · MRP ₹140.00
  8. ₹1.44/mlBioscab · 100 ml lotionZydus Healthcare · MRP ₹144.18
  9. ₹1.72/mlScabex · 50 ml lotionIndoco Remedies · MRP ₹85.75
  10. ₹1.80/mlAscabiol · 60 ml lotionAbbott Healthcare · MRP ₹108.15
  11. ₹1.87/mlBioscab · 50 ml lotionZydus Healthcare · MRP ₹93.33

Lindane + Cetrimide Lotion 2/0.5 %

6 packs, ₹0.64 to ₹1.84 per ml.

  1. ₹0.64/mlDescab (Pasteur) · 100 ml lotionPasteur Laboratories · MRP ₹64.42
  2. ₹1.19/mlScabanca C · 100 ml lotionExeltis · MRP ₹118.52
  3. ₹1.25/mlScabiped · 100 ml lotionParker Robinson · MRP ₹125.00
  4. ₹1.38/mlGamamed · 100 ml lotionMed Manor Organics · MRP ₹138.00
  5. ₹1.56/mlScabiped · 50 ml lotionParker Robinson · MRP ₹78.00
  6. ₹1.84/mlDescab P · 60 ml lotionPasteur Laboratories · MRP ₹110.34

Lindane + Cetrimide Emulsion 1/0.1 %

3 packs, ₹1.50 to ₹2.16 per ml.

  1. ₹1.50/mlAscabiol · 120 ml emulsionAbbott Healthcare · MRP ₹179.80
  2. ₹1.80/mlAscabiol · 100 ml emulsionAbbott Healthcare · MRP ₹179.80
  3. ₹2.16/mlAscabiol · 50 ml emulsionAbbott Healthcare · MRP ₹108.15

Lindane + Cetrimide Lotion

3 packs, ₹0.37 to ₹1.50 per ml.

  1. ₹0.37/mlScabiped · 500 ml lotionParker Robinson · MRP ₹185.90
  2. ₹0.53/mlOlscab C · 100 ml lotionOlcare · MRP ₹53.00
  3. ₹1.50/mlAscabiol · 120 ml lotionAbbott Healthcare · MRP ₹179.80

Lindane + Cetrimide Soap

1 pack, ₹1.09 per g.

  1. ₹1.09/gEmscab · 75 gm soapTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹81.75

Lindane + Cetrimide Soap 2/0.5 %

1 pack, ₹1.23 per g.

  1. ₹1.23/gGamamed · 75 gm soapMed Manor Organics · MRP ₹92.00

Lindane + Cetrimide Lotion 25 %

1 pack, ₹0.20 per ml.

  1. ₹0.20/mlLabscab · 50 ml lotionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹10.00

Lindane + Cetrimide Lotion 1/1 %

1 pack, ₹1.22 per ml.

  1. ₹1.22/mlLeoscab · 100 ml lotionLeo Life Science · MRP ₹121.90

Lindane + Cetrimide Oral Solution 1/0.1 %

1 pack, ₹0.89 per ml.

  1. ₹0.89/mlLupiscab · 100 ml oral solutionLupin · MRP ₹89.00

Lindane + Cetrimide Ointment 1/0.1 %

1 pack, ₹2.89 per g.

  1. ₹2.89/gScabex-S · 20 gm ointmentIndoco Remedies · MRP ₹57.70

Lindane + Cetrimide Lotion 1/0.5 %

1 pack, ₹0.82 per ml.

  1. ₹0.82/mlScabifresh · 100 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹82.00

Lindane + Cetrimide Lotion 0.5/2 %

1 pack, ₹0.27 per ml.

  1. ₹0.27/mlScabine · 100 ml lotionStadmed · MRP ₹26.53

Lindane + Cetrimide Cream 2/0.5 %

1 pack, ₹1.31 per g.

  1. ₹1.31/gScarab · 25 gm creamAristo Pharmaceuticals · MRP ₹32.81

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.