Medicines / Molecules / Lidocaine
LidocaineEvery pack, by price.
64 packs of Lidocaine on NPPA's price list for July 2026: 49 brands from 30 companies, in 24 forms and strengths.
- Packs
- 64
- Brands
- 49
- Companies
- 30
- Forms and strengths
- 24
- Price-controlled packs
- 13 of 64
Packs, lowest price per unit first
Lidocaine Injection 2 %
12 packs, ₹0.41 to ₹1.23 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.98 per ml.
- ₹0.41/mlLignocaine (Neon) · 30 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹12.37
- ₹0.77/mlLignocaine (Cdl) · 30 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹23.03
- ₹0.89/mlBiocaine · 30 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹26.75
- ₹1.00/mlLignocip · 30 ml injectionCipla · MRP ₹29.96
- ₹1.07/mlXylox · 30 ml injectionThemis Medicare · MRP ₹32.00
- ₹1.11/mlLidfast · 30 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹33.27
- ₹1.11/mlLox (Neon) · 30 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹33.30
- ₹1.12/mlLidofix · 30 ml injectionVarenyam Healthcare · MRP ₹33.70
- ₹1.16/mlCignoken · 30 ml injectionCelon Labs · MRP ₹34.75
- ₹1.23/mlThemicaine · 30 ml injectionThemis Medicare · MRP ₹36.75
- ₹1.23/mlXylocaine · 30 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹36.76
- ₹1.23/mlXylocard · 30 ml injectionAstrazeneca Pharma India · MRP ₹36.76
Lidocaine Gel 2 %
10 packs, ₹0.96 to ₹10.27 per g.
- ₹0.96/gLignonir · 30 gm gelNirlife Healthcare · MRP ₹28.68
- ₹1.10/gAnas Dee · 30 gm gelLeeford Healthcare · MRP ₹33.00
- ₹1.11/gIntacaine · 30 gm gelIntas Pharmaceuticals · MRP ₹33.33
- ₹1.14/gXynova · 30 gm gelTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹34.31
- ₹1.15/gLidofix · 30 gm gelVarenyam Healthcare · MRP ₹34.60
- ₹1.15/gLox Jelly · 30 gm gelNeon Laboratories · MRP ₹34.58
- ₹1.16/gLignocad · 30 gm gelZydus Healthcare · MRP ₹34.83
- ₹1.16/gLignoheal · 30 gm gelHealing Pharma India · MRP ₹34.65
- ₹1.48/gLignox · 30 gm gelIndoco Remedies · MRP ₹44.53
- ₹10.27/gBiosore · 10 gm gelZydus Healthcare · MRP ₹102.65
Lidocaine Spray
7 packs, ₹0.90 to ₹15.27 per ml.
- ₹0.90/mlPlaygard Lido · 15 ml sprayAlkem Laboratories · MRP ₹13.50
- ₹2.88/gVigojoy · 20 gm sprayLaborate Pharmaceutical · MRP ₹57.50
- ₹3.15/gBurnosept · 55 gm sprayLeeford Healthcare · MRP ₹173.00
- ₹3.73/gCoolex · 75 gm sprayMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹280.00
- ₹8.40/gRidemax · 20 gm spraySmart Laboratories · MRP ₹168.00
- ₹11.67/g6XE · 20 gm sprayKoye Pharmaceuticals · MRP ₹233.44
- ₹15.27/gVigrock · 15 gm sprayAustro Lab · MRP ₹229.00
Lidocaine Jelly 2 %
7 packs, ₹1.13 to ₹1.30 per g.
- ₹1.13/gElligno · 30 gm jellyElder Projects · MRP ₹34.02
- ₹1.15/gLidfast · 30 gm jellySamarth Life Sciences · MRP ₹34.56
- ₹1.15/gXylocaine · 50 gm jellyZydus Healthcare · MRP ₹57.68
- ₹1.16/gLignofresh · 30 gm jellySmart Laboratories · MRP ₹34.65
- ₹1.16/gThemicaine · 30 gm jellyThemis Medicare · MRP ₹34.82
- ₹1.16/gXylocaine · 30 gm jellyZydus Healthcare · MRP ₹34.82
- ₹1.30/gCaligno · 30 gm jellyCachet Pharmaceuticals · MRP ₹38.93
Lidocaine Spray 10 %
6 packs, ₹8.75 to ₹18.92 per g.
- ₹8.75/gExygra · 20 gm sprayMorepen Laboratories · MRP ₹175.00
- ₹8.75/mlLong Drive · 20 ml sprayLeeford Healthcare · MRP ₹175.00
- ₹13.08/mlXylocaine · 50 ml sprayZydus Healthcare · MRP ₹654.07
- ₹13.61/gSuhagra Duralong · 20 gm sprayCipla · MRP ₹272.25
- ₹17.30/mlLox (Neon) · 50 ml sprayNeon Laboratories · MRP ₹865.00
- ₹18.92/mlLox (Neon) · 20 ml sprayNeon Laboratories · MRP ₹378.30
Lidocaine Ointment 5 %
3 packs, ₹1.16 to ₹4.24 per g.
- ₹1.16/gXylocaine · 50 gm ointmentZydus Healthcare · MRP ₹58.05
- ₹1.20/gLox (Neon) · 20 gm ointmentNeon Laboratories · MRP ₹23.90
- ₹4.24/gZylo · 20 gm ointmentLupin · MRP ₹84.87
Lidocaine Oral Solution 2 %
2 packs, ₹0.70 to ₹4.59 per ml.
- ₹0.70/mlLox Viscous · 100 ml oral solutionNeon Laboratories · MRP ₹70.40
- ₹4.59/mlSwirlz · 100 ml oral solutionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹459.00
Lidocaine Cream
1 pack, ₹5.00 per g.
- ₹5.00/gBurnosept · 10 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹50.00
Lidocaine Nasal Spray
1 pack, ₹11.00 per g.
- ₹11.00/gFundrive Max · 20 gm nasal spraySmartway Wellness · MRP ₹220.00
Lidocaine Oral Solution 4 %
1 pack, ₹0.35 per ml.
- ₹0.35/mlLignox · 30 ml oral solutionIndoco Remedies · MRP ₹10.50
Lidocaine Injection 5 %
1 pack, ₹3.75 per ml.
- ₹3.75/mlLox Heavy · 2 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹7.50
Lidocaine Infusion 2 %
1 pack, ₹1.11 per ml.
- ₹1.11/mlLoxicard · 50 ml infusionNeon Laboratories · MRP ₹55.48
Lidocaine Jelly
1 pack, ₹34.58 per g.
- ₹34.58/gLox · 1 gm jellyNeon Laboratories · MRP ₹34.58
Lidocaine Injection 4 %
1 pack, ₹1.15 per ml.
- ₹1.15/mlLox (Neon) · 30 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹34.58
Lidocaine Patch
1 pack, ₹280.32 per patch.
- ₹280.32/patchLuren · 2 patchIntas Pharmaceuticals · MRP ₹560.63
Lidocaine Spray 15 %
1 pack, ₹3.16 per g.
- ₹3.16/gNummit · 100 gm sprayIcpa Health Products · MRP ₹315.65
Lidocaine Injection 1 %
1 pack, ₹16.88 per ml. Price-controlled: ceiling ₹7.92 per ml.
- ₹16.88/mlOculan (Sunways) · 1 ml injectionSunways (India) · MRP ₹16.88
Lidocaine Ointment 0.7 %
1 pack, ₹3.70 per g.
- ₹3.70/gPilenil · 25 gm ointmentWest Coast Pharma Works · MRP ₹92.50
Lidocaine Gel
1 pack, ₹11.00 per g.
- ₹11.00/gRidemax · 10 gm gelSmart Laboratories · MRP ₹110.00
Lidocaine Eye Drops 0.2 %
1 pack, ₹11.29 per ml.
- ₹11.29/mlTivision · 10 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹112.92
Lidocaine Syrup 20 mg
1 pack, ₹0.95 per ml.
- ₹0.95/mlXylocaine Viscous (Zyd) · 200 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹190.97
Lidocaine Injection 200 mg
1 pack, ₹1.20 per ml.
- ₹1.20/mlXynova · 30 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹36.00
Lidocaine Lozenges 200 mg
1 pack, ₹129.00 per unit.
- ₹129.00/unitXynova Endo · 1 lozengesTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹129.00
Lidocaine Tablet 200 mg
1 pack, ₹71.30 per tablet.
- ₹71.30/tabletXynova Lonzenge · 1 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹71.30
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Injection 1 % · ceiling 9.08 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Topical Forms 2-5% · ceiling 1.11 ₹ (1 gm or 1 ml)( Pack)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 2 % · ceiling 1.17 ₹ (1 ML)( Pack)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 5 % With 7.5 % · ceiling 3.58 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Neon Laboratories11 packs
- Zydus9 packs
- Leeford Healthcare4 packs
- Troikaa Pharmaceuticals4 packs
- Smart Laboratories3 packs
- Themis Medicare3 packs
- Alkem2 packs
- Intas2 packs
- Samarth Life Sciences2 packs
- Varenyam Healthcare2 packs
- Cipla2 packs
- Indoco Remedies2 packs
- Koye Pharmaceuticals1 pack
- Celon Labs1 pack
- Midas Care Pharmaceuticals1 pack
- Elder Projects1 pack
- Morepen Laboratories1 pack
- Smartway Wellness1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Nirlife Healthcare1 pack
- Icpa Health Products1 pack
- Sunways (India)1 pack
- West Coast Pharma Works1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.