Medicines / Molecules / Lidocaine + Adrenaline
Lidocaine + AdrenalineEvery pack, by price.
10 packs of Lidocaine + Adrenaline on NPPA's price list for July 2026: 10 brands from 9 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 10
- Brands
- 10
- Companies
- 9
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 10
Packs, lowest price per unit first
Lidocaine + Adrenaline Injection
3 packs, ₹0.34 to ₹1.09 per ml.
- ₹0.34/mlZinocaine A · 30 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹10.31
- ₹0.79/mlElligno Adr · 30 ml injectionElder Projects · MRP ₹23.75
- ₹1.09/mlLocam A · 30 ml injectionHetero Healthcare · MRP ₹32.80
Lidocaine + Adrenaline Injection 2 %/0.005 mg
2 packs, ₹1.12 to ₹1.18 per ml.
- ₹1.12/mlLox Adrenaline · 30 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹33.60
- ₹1.18/mlCignoken Adr · 30 ml injectionCelon Labs · MRP ₹35.25
Lidocaine + Adrenaline Injection 2/0.005 %
1 pack, ₹0.88 per ml.
- ₹0.88/mlLignocad Adr · 30 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹26.37
Lidocaine + Adrenaline Injection 24.64/0.0125 mg
1 pack, ₹1.48 per ml.
- ₹1.48/mlLignox 2% A · 30 ml injectionIndoco Remedies · MRP ₹44.53
Lidocaine + Adrenaline Cartridge 2 %/0.005 mg
1 pack, ₹84.35 per ml.
- ₹84.35/mlLignox A · 1.8 ml cartridgeIndoco Remedies · MRP ₹168.70
Lidocaine + Adrenaline Injection 2 Mg/0.005 %
1 pack, ₹1.03 per ml.
- ₹1.03/mlThemicaine AD · 30 ml injectionThemis Medicare · MRP ₹30.83
Lidocaine + Adrenaline Injection 21.33/0.0225 mg
1 pack, ₹1.30 per ml.
- ₹1.30/mlXicaine · 30 ml injectionIcpa Health Products · MRP ₹39.08
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Injection 1% (A) + 1:200000 (5 Mcg/ml) (B) · ceiling 0.57 ₹ (1 ML)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 2%/0.005mg · ceiling 1.08 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Indoco Remedies2 packs
- Celon Labs1 pack
- Elder Projects1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Hetero1 pack
- Neon Laboratories1 pack
- Themis Medicare1 pack
- Icpa Health Products1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.