Medicines / Molecules / Levofloxacin

LevofloxacinEvery pack, by price.

239 packs of Levofloxacin on NPPA's price list for July 2026: 147 brands from 108 companies, in 21 forms and strengths.

Packs
239
Brands
147
Companies
108
Forms and strengths
21
Price-controlled packs
199 of 239

Packs, lowest price per unit first

Levofloxacin Tablet 500 mg

122 packs, ₹2.70 to ₹43.75 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹9.21 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹2.70/tabletLevolong · 10 tabletM D C Pharmaceuticals · MRP ₹27.00
  2. ₹3.19/tabletLoxaquin · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹31.90
  3. ₹3.68/tabletLivovis · 10 tabletElder Projects · MRP ₹36.83
  4. ₹4.33/tabletLevogen · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹43.30
  5. ₹4.38/tabletLevoneon · 10 tabletNeon Laboratories · MRP ₹43.75
  6. ₹4.40/tabletLorvox · 10 tabletLorance Pharma · MRP ₹43.98
  7. ₹4.45/tabletLevochem · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹44.51
  8. ₹4.50/tabletLzen · 10 tabletST Morrison · MRP ₹45.00
  9. ₹4.53/tabletVoxaflo · 5 tabletNovartis India · MRP ₹22.66
  10. ₹4.56/tabletAlvoflox · 5 tabletAustro Lab · MRP ₹22.80
  11. ₹4.78/tabletCuflox · 10 tabletCubit Healthcare · MRP ₹47.81
  12. ₹4.93/tabletMulbactin · 10 tabletSurge Biotech · MRP ₹49.28
The next 48 by price per tablet
  1. ₹5.00/tabletL-Oxo · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹50.00
  2. ₹5.00/tabletLevox · 10 tabletClaris Lifesciences · MRP ₹50.00
  3. ₹6.00/tabletLeflox (Orison) · 10 tabletOrison Pharmaceuticals · MRP ₹60.00
  4. ₹6.00/tabletLevostal · 10 tabletStallion Laboratories · MRP ₹60.00
  5. ₹6.00/tabletUvex · 5 tabletMeyer Organics · MRP ₹30.00
  6. ₹6.54/tabletLevobiotic · 5 tabletCanvarzys Healthcare · MRP ₹32.70
  7. ₹6.80/tabletLevocron · 10 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹68.00
  8. ₹6.98/tabletLevotech · 10 tabletProtech Biosystems · MRP ₹69.80
  9. ₹6.98/tabletLovifox · 10 tabletLupin · MRP ₹69.80
  10. ₹7.05/tabletLevosure · 5 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹35.25
  11. ₹7.07/tabletMultivox · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹70.70
  12. ₹7.11/tabletBlemixon · 5 tabletNovartis India · MRP ₹35.55
  13. ₹7.14/tabletLevoba 500 mg · 10 tabletAlbatross Health Care · MRP ₹71.40
  14. ₹7.20/tabletTelevo · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹72.00
  15. ₹7.38/tabletElone (Waves) · 10 tabletWaves Biotech · MRP ₹73.82
  16. ₹7.44/tabletRealy · 10 tabletRitz Pharma · MRP ₹74.37
  17. ₹7.46/tabletLoson · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹74.60
  18. ₹7.49/tabletLivbest · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹74.88
  19. ₹7.50/tabletAzoflox · 10 tabletStadchem of India · MRP ₹75.00
  20. ₹7.56/tabletLivox (Zee) · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹75.62
  21. ₹7.90/tabletLbakterie · 10 tabletHegde & Hegde · MRP ₹79.00
  22. ₹7.90/tabletQulef · 5 tabletHetero Healthcare · MRP ₹39.50
  23. ₹7.98/tabletLotor · 5 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹39.88
  24. ₹8.10/tabletLevogra · 10 tabletGraf Laboratories · MRP ₹80.95
  25. ₹8.16/tabletLevotec · 10 tabletUnited Biotech · MRP ₹81.56
  26. ₹8.24/tabletTekflox · 10 tabletMedinza Biotech · MRP ₹82.41
  27. ₹8.27/tabletL500 · 5 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹41.37
  28. ₹8.30/tabletVologard · 5 tabletBiomax Biotechnics · MRP ₹41.50
  29. ₹8.40/tabletLivomac · 5 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹42.00
  30. ₹8.47/tabletZorika · 10 tabletST Morrison · MRP ₹84.70
  31. ₹8.50/tabletLevocin (East West) · 6 tabletEast West Pharma · MRP ₹51.00
  32. ₹8.52/tabletSovaxin · 5 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹42.61
  33. ₹8.71/tabletLevoff · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹87.08
  34. ₹8.81/tabletEvocin (Meditia) · 10 tabletMeditia Labs · MRP ₹88.13
  35. ₹8.84/tabletLefovio · 10 tabletAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹88.35
  36. ₹8.84/tabletLevocide · 5 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹44.18
  37. ₹8.84/tabletLevolve · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹88.40
  38. ₹8.88/tabletBenlevo · 10 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹88.80
  39. ₹8.90/tabletOlevo · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹88.97
  40. ₹8.91/tabletFynal · 5 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹44.53
  41. ₹8.91/tabletHileflox · 5 tabletHiglance Laboratories · MRP ₹44.53
  42. ₹9.00/tabletLevelfox · 5 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹45.00
  43. ₹9.00/tabletLevolarge · 5 tabletVotary Laboratories · MRP ₹45.00
  44. ₹9.00/tabletLF · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
  45. ₹9.05/tabletLevopil · 5 tabletPsychotropics India · MRP ₹45.24
  46. ₹9.09/tabletZentor · 5 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹45.45
  47. ₹9.19/tabletLevoct · 10 tabletOctane Biotech · MRP ₹91.88
  48. ₹9.19/tabletLtr · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹91.88

Levofloxacin Tablet 250 mg

50 packs, ₹2.00 to ₹47.55 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹4.93 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹2.00/tabletLoxaquin · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹20.00
  2. ₹2.34/tabletLevoct · 10 tabletOctane Biotech · MRP ₹23.44
  3. ₹3.23/tabletEslevo · 21 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹67.73
  4. ₹4.10/tabletLevomed(medico) · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹41.00
  5. ₹4.14/tabletFlevo · 10 tabletAcme Pharmaceuticals · MRP ₹41.40
  6. ₹4.30/tabletLevotroy · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹43.00
  7. ₹4.46/tabletMegalevo · 10 tabletUnistar Biotech · MRP ₹44.63
  8. ₹4.50/tabletLevorite · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹45.00
  9. ₹4.50/tabletLivomac · 5 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹22.50
  10. ₹4.52/tabletLoson · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹45.20
  11. ₹4.60/tabletLevocron · 10 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹46.00
  12. ₹4.63/tabletLevocide · 5 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹23.17
The other 38 by price per tablet
  1. ₹4.63/tabletQure · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹46.31
  2. ₹4.64/tabletLevocin (East West) · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹46.37
  3. ₹4.70/tabletQulef · 5 tabletHetero Healthcare · MRP ₹23.50
  4. ₹4.79/tabletSovaxin · 5 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹23.95
  5. ₹4.83/tabletGlevo · 10 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹48.31
  6. ₹4.91/tabletBenlevo · 10 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹49.10
  7. ₹4.97/tabletLevotec · 10 tabletUnited Biotech · MRP ₹49.69
  8. ₹4.97/tabletLfx · 10 tabletSkymax Laboratories · MRP ₹49.69
  9. ₹5.00/tabletLevelfox · 5 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹25.00
  10. ₹5.00/tabletLevorac · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹49.97
  11. ₹5.00/tabletLtr · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹50.00
  12. ₹5.06/tabletAlevo · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹50.61
  13. ₹5.06/tabletLevoquin · 5 tabletCipla · MRP ₹25.30
  14. ₹5.06/tabletUltramycin · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹50.61
  15. ₹5.08/tabletLeon · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹50.83
  16. ₹5.09/tabletOlevo · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹50.85
  17. ₹5.09/tabletOlvo · 10 tabletOlcare · MRP ₹50.90
  18. ₹5.10/tabletLevostand · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹51.01
  19. ₹5.12/tabletLevof · 10 tabletOrison Pharmaceuticals · MRP ₹51.19
  20. ₹5.14/tabletL-Cin · 10 tabletLupin · MRP ₹51.40
  21. ₹5.14/tabletLevobact · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹51.40
  22. ₹5.14/tabletLevoday · 5 tabletZydus Healthcare · MRP ₹25.72
  23. ₹5.15/tabletFynal · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹51.45
  24. ₹5.15/tabletLevoflox · 10 tabletCipla · MRP ₹51.45
  25. ₹5.15/tabletLevomac · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹51.45
  26. ₹5.15/tabletLevonij · 5 tabletSunij Pharma · MRP ₹25.73
  27. ₹5.15/tabletLovolkem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹51.45
  28. ₹5.15/tabletLoxof · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹51.45
  29. ₹5.15/tabletLquin · 10 tabletCipla · MRP ₹51.45
  30. ₹5.15/tabletR Flox (Reliance) · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹51.45
  31. ₹5.15/tabletUribact · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹51.45
  32. ₹5.18/tabletAlbactin(meridian) · 10 tabletMeridian Medicare · MRP ₹51.76
  33. ₹5.20/tabletLF · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹52.00
  34. ₹5.40/tabletLevoson · 10 tabletPatson Laboratories · MRP ₹54.00
  35. ₹9.63/tabletLevoman · 5 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹48.16
  36. ₹10.29/tabletLevofresh · 5 tabletSmart Laboratories · MRP ₹51.45
  37. ₹18.90/tabletMulbactin · 10 tabletSurge Biotech · MRP ₹189.00
  38. ₹47.55/tabletLevochem · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹475.50

Levofloxacin Tablet 750 mg

27 packs, ₹6.65 to ₹13.93 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹12.75 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹6.65/tabletLquin · 10 tabletCipla · MRP ₹66.52
  2. ₹8.57/tabletR Flox (Reliance) · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹85.71
  3. ₹10.42/tabletLevostat · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹104.16
  4. ₹11.40/tabletHileflox · 5 tabletHiglance Laboratories · MRP ₹57.00
  5. ₹11.40/tabletLevotec · 5 tabletUnited Biotech · MRP ₹57.00
  6. ₹11.98/tabletQure · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹119.78
  7. ₹12.00/tabletLevomed(medico) · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹120.00
  8. ₹12.10/tabletLF · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹121.00
  9. ₹12.11/tabletLeon · 5 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹60.55
  10. ₹12.71/tabletLevorac · 5 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹63.56
  11. ₹13.03/tabletBexcin · 10 tabletIntel Pharmaceuticals · MRP ₹130.31
  12. ₹13.06/tabletEmcare · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹130.59
The other 15 by price per tablet
  1. ₹13.07/tabletAlevo · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹130.67
  2. ₹13.07/tabletMegalevo · 10 tabletUnistar Biotech · MRP ₹130.73
  3. ₹13.29/tabletGlevo · 10 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹132.89
  4. ₹13.29/tabletL-Cin · 10 tabletLupin · MRP ₹132.90
  5. ₹13.29/tabletLevogrand · 10 tabletGrandcure Healthcare · MRP ₹132.89
  6. ₹13.29/tabletLevomac · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹132.94
  7. ₹13.30/tabletLevobact · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹133.00
  8. ₹13.30/tabletLevokem (Hiquem) · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹133.03
  9. ₹13.30/tabletLquin · 5 tabletCipla · MRP ₹66.51
  10. ₹13.30/tabletUltramycin · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹133.03
  11. ₹13.30/tabletUribact · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹133.03
  12. ₹13.37/tabletLoxof · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹133.74
  13. ₹13.38/tabletOlvo · 10 tabletOlcare · MRP ₹133.75
  14. ₹13.39/tabletLevoflox · 5 tabletCipla · MRP ₹66.93
  15. ₹13.93/tabletLevolve · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹139.28

Levofloxacin Infusion 500 mg

14 packs, ₹0.40 to ₹2.85 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.40/mlLevox · 100 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹39.86
  2. ₹0.86/mlOlvo · 100 ml infusionOlcare · MRP ₹85.71
  3. ₹1.18/mlL-Flox · 100 ml infusionLupin · MRP ₹118.13
  4. ₹1.22/mlLevobact · 100 ml infusionMicro Labs · MRP ₹121.88
  5. ₹1.43/mlLoxof · 100 ml infusionRanbaxy Laboratories · MRP ₹142.50
  6. ₹1.52/mlLovoxin · 100 ml infusionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹152.02
  7. ₹1.69/mlQure · 100 ml infusionAristo Laboratories · MRP ₹168.50
  8. ₹2.04/mlGlevo · 100 ml infusionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹204.00
  9. ₹2.10/mlLevomac · 100 ml infusionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹209.86
  10. ₹2.34/mlLovolkem · 100 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹234.37
  11. ₹2.35/mlLevotas · 100 ml infusionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹234.84
  12. ₹2.51/mlLevofloxacin (Pdpl) · 100 ml infusionParenteral Drugs (India) · MRP ₹251.22
The other 2 by price per ml
  1. ₹2.61/mlL-Cin · 100 ml infusionLupin · MRP ₹260.55
  2. ₹2.85/mlLevoflox · 100 ml infusionCipla · MRP ₹284.96

Levofloxacin Injection 500 mg

5 packs, ₹0.21 to ₹185.00 per ml.

  1. ₹0.21/mlLevochem · 100 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹21.25
  2. ₹2.11/mlLevofuxin · 100 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹211.00
  3. ₹2.53/mlSuperquin · 100 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹252.92
  4. ₹17.42/injectionLevoff · 5 injectionZydus Healthcare · MRP ₹87.08
  5. ₹185.00/injectionLevoglan · 1 injectionGland Pharma · MRP ₹185.00

Levofloxacin Eye Drops 0.5 %

3 packs, ₹13.13 to ₹20.80 per ml.

  1. ₹13.13/mlLevotak · 5 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹65.63
  2. ₹13.39/mlLV Flox · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹66.96
  3. ₹20.80/mlLevobact Drops · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹104.00

Levofloxacin Infusion

2 packs, ₹0.15 to ₹2.84 per ml.

  1. ₹0.15/mlAlkems Levofloxacin · 100 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹15.44
  2. ₹2.84/mlAkulevo · 100 ml infusionAkumentis Healthcare · MRP ₹284.06

Levofloxacin Tablet

2 packs, ₹9.19 to ₹11.20 per tablet.

  1. ₹9.19/tabletUslevo · 10 tabletUniserve Health Care · MRP ₹91.87
  2. ₹11.20/tabletFlovel · 10 tabletMeditrex Pharma · MRP ₹112.00

Levofloxacin Syrup 125 mg

2 packs, ₹1.42 to ₹2.29 per ml.

  1. ₹1.42/mlLevelfox · 60 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹85.00
  2. ₹2.29/mlL-Cin · 60 ml syrupLupin · MRP ₹137.30

Levofloxacin Infusion 750 mg

1 pack, ₹2.16 per ml.

  1. ₹2.16/mlAlevo · 100 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹215.63

Levofloxacin Infusion 0.5 %

1 pack, ₹1.13 per ml.

  1. ₹1.13/mlLevobet · 100 ml infusionLeeford Healthcare · MRP ₹112.50

Levofloxacin Eye Drops 1.5 %

1 pack, ₹28.88 per ml.

  1. ₹28.88/mlLevodrop · 5 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹144.38

Levofloxacin Oral Suspension 125 mg

1 pack, ₹1.99 per ml.

  1. ₹1.99/mlLevomac · 60 ml oral suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹119.36

Levofloxacin Eye Drops

1 pack, ₹45.00 per ml.

  1. ₹45.00/mlLevoo · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹225.00

Levofloxacin Injection

1 pack, ₹2.11 per ml.

  1. ₹2.11/mlLevorac · 100 ml injectionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹211.40

Levofloxacin Syrup

1 pack, ₹1.72 per ml.

  1. ₹1.72/mlLevosal · 60 ml syrupBueno Salud Care India · MRP ₹103.00

Levofloxacin Injection 1.5 %

1 pack, ₹16.00 per ml.

  1. ₹16.00/mlLevo(synovia) · 5 ml injectionSynovia Life Sciences · MRP ₹80.00

Levofloxacin Capsule 250 mg

1 pack, ₹8.90 per capsule.

  1. ₹8.90/capsuleLivosin · 20 capsuleJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹178.00

Levofloxacin Ear Drops 0.5 %

1 pack, ₹21.19 per ml.

  1. ₹21.19/mlOtolev · 5 ml ear dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹105.94

Levofloxacin Syrup 500 mg

1 pack, ₹1.64 per ml.

  1. ₹1.64/mlOvel (Shrinivas) · 60 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹98.44

Levofloxacin Tablet 50 mg

1 pack, ₹20.72 per tablet.

  1. ₹20.72/tabletZovox · 10 tabletWander Medicare · MRP ₹207.19

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Tablet 250 mg · ceiling 4.93 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Tablet 500 mg · ceiling 9.21 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Tablet 750 mg · ceiling 12.75 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.