Medicines / Molecules / Levocloperastine
LevocloperastineEvery pack, by price.
17 packs of Levocloperastine on NPPA's price list for July 2026: 13 brands from 13 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 17
- Brands
- 13
- Companies
- 13
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 17
Packs, lowest price per unit first
Levocloperastine Suspension 20 mg
6 packs, ₹1.09 to ₹1.61 per ml.
- ₹1.09/mlZydril LP · 100 ml suspensionZydus Healthcare · MRP ₹108.90
- ₹1.45/mlFreecof l · 100 ml suspensionHBC Pharmaceuticals · MRP ₹145.31
- ₹1.55/mlAlex l · 100 ml suspensionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹154.69
- ₹1.55/mlAlex l · 100 ml suspensionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹154.69
- ₹1.60/mlPhensedyl LR · 100 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹159.58
- ₹1.61/mlGrilinctus l · 100 ml suspensionFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹160.70
Levocloperastine Syrup 20 mg
6 packs, ₹1.26 to ₹1.83 per ml.
- ₹1.26/mlDolotuss SF · 100 ml syrupMicro Labs · MRP ₹125.60
- ₹1.32/mlZerotuss · 100 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹132.18
- ₹1.41/mlZerotuss · 60 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹84.37
- ₹1.72/mlSoventus DC · 100 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹172.30
- ₹1.79/mlLupituss · 100 ml syrupLupin · MRP ₹179.45
- ₹1.83/mlLupituss · 100 ml syrupLupin · MRP ₹182.60
Levocloperastine Suspension
2 packs, ₹0.43 to ₹1.84 per ml.
- ₹0.43/mlTusston l · 100 ml suspensionUniventis Medicare · MRP ₹42.50
- ₹1.84/mlFilistin LC · 100 ml suspensionFourrts India Laboratories · MRP ₹184.00
Levocloperastine Oral Suspension 35.4 mg
1 pack, ₹1.61 per ml.
- ₹1.61/mlAsthakind Pro · 100 ml oral suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹161.07
Levocloperastine Syrup
1 pack, ₹1.47 per ml.
- ₹1.47/mlCoscogen · 100 ml syrupBiological E · MRP ₹147.47
Levocloperastine Oral Suspension 20 mg
1 pack, ₹1.38 per ml.
- ₹1.38/mlFreecof l · 60 ml oral suspensionHBC Pharmaceuticals · MRP ₹82.50
Companies marketing it
- Glenmark Pharmaceuticals2 packs
- HBC2 packs
- Lupin2 packs
- Aristo2 packs
- Mankind1 pack
- Biological E1 pack
- Micro Labs1 pack
- Fourrts India Laboratories1 pack
- Franco Indian Pharmaceuticals1 pack
- Abbott1 pack
- Emcure1 pack
- Univentis Medicare1 pack
- Zydus1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.