Medicines / Molecules / Levocarnitine
LevocarnitineEvery pack, by price.
34 packs of Levocarnitine on NPPA's price list for July 2026: 26 brands from 23 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 34
- Brands
- 26
- Companies
- 23
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 0 of 34
Packs, lowest price per unit first
Levocarnitine Tablet 500 mg
10 packs, ₹21.10 to ₹48.14 per tablet.
- ₹21.10/tabletVernace · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹211.00
- ₹23.44/tabletCarnipil · 10 tabletGladstone Pharma India · MRP ₹234.38
- ₹24.23/tabletCarnimac · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹242.34
- ₹25.47/tabletLcarpro · 10 tabletAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹254.71
- ₹27.00/tabletLevocat · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹270.00
- ₹33.80/tabletCarniglo M · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹338.00
- ₹38.53/tabletCarnitor · 10 tabletWin-Medicare · MRP ₹385.30
- ₹40.30/tabletLevocarnil · 10 tabletModi Mundi Pharma · MRP ₹403.00
- ₹45.64/tabletNucarnit · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹456.35
- ₹48.14/tabletCarnisure · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹481.35
Levocarnitine Injection 1000 mg
5 packs, ₹26.78 to ₹64.38 per ml.
- ₹26.78/mlRP Carn · 5 ml injectionRPG Life Sciences · MRP ₹133.92
- ₹27.71/mlVocartine · 5 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹138.55
- ₹49.35/mlCarnisure · 5 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹246.75
- ₹53.30/mlRee · 5 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹266.50
- ₹64.38/mlNucarnit · 5 ml injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹321.90
Levocarnitine Tablet
4 packs, ₹23.44 to ₹52.50 per tablet.
- ₹23.44/tabletCarnisurge · 10 tabletGladstone Pharma India · MRP ₹234.38
- ₹24.75/tabletCarniglo M · 15 tabletLinux Laboratories · MRP ₹371.20
- ₹43.59/tabletWinzest · 10 tabletWin-Medicare · MRP ₹435.93
- ₹52.50/tabletLivcramp · 10 tabletDelvin Formulations · MRP ₹525.00
Levocarnitine Injection
2 packs, ₹27.19 to ₹68.75 per ml.
- ₹27.19/mlKanilev · 5 ml injectionConcord Biotech · MRP ₹135.94
- ₹68.75/injectionCarnifit · 1 injectionMicro Labs · MRP ₹68.75
Levocarnitine Injection 200 mg
2 packs, ₹29.80 to ₹40.04 per ml.
- ₹29.80/mlCarnijet · 5 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹149.00
- ₹40.04/mlLacarnit · 5 ml injectionLa Renon Healthcare · MRP ₹200.20
Levocarnitine Syrup 500 mg
2 packs, ₹2.23 to ₹10.20 per ml.
- ₹2.23/mlCarnikid · 150 ml syrupAstrum Healthcare · MRP ₹335.00
- ₹10.20/mlCarnisure · 30 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹306.00
Levocarnitine Syrup
2 packs, ₹1.78 to ₹4.18 per ml.
- ₹1.78/mlCarnimac · 100 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹178.00
- ₹4.18/mlCarnisurge · 100 ml syrupGladstone Pharma India · MRP ₹418.22
Levocarnitine Tablet 330 mg
2 packs, ₹22.79 to ₹45.64 per tablet.
- ₹22.79/tabletLacarnit · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹227.89
- ₹45.64/tabletNucarnit · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹456.35
Levocarnitine Tablet 5 mg
1 pack, ₹5.16 per tablet.
- ₹5.16/tabletDjlevo · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹51.56
Levocarnitine Injection 100 mg
1 pack, ₹18.05 per ml.
- ₹18.05/mlKramofit · 5 ml injectionSerum Institute of India · MRP ₹90.27
Levocarnitine Injection 1 gm
1 pack, ₹32.40 per ml.
- ₹32.40/mlLenitine · 5 ml injectionMediart Lifesciences · MRP ₹162.00
Levocarnitine Capsule 1000 mg
1 pack, ₹37.50 per capsule.
- ₹37.50/capsuleSpermotil · 10 capsuleMeryl Pharma · MRP ₹375.00
Levocarnitine Syrup 100 mg
1 pack, ₹4.36 per ml.
- ₹4.36/mlSureiq · 200 ml syrupEskag Pharma · MRP ₹871.00
Companies marketing it
- Emcure4 packs
- Gladstone Pharma India3 packs
- Torrent Pharmaceuticals3 packs
- Linux Laboratories2 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Win-Medicare2 packs
- La Renon Healthcare2 packs
- Micro Labs1 pack
- Alniche Life Sciences1 pack
- Astrum Healthcare1 pack
- Ronyd Health Care1 pack
- Concord Biotech1 pack
- Serum Institute of India1 pack
- Alvio Pharmaceuticals1 pack
- Mediart Lifesciences1 pack
- Modi Mundi Pharma1 pack
- Knoll Healthcare1 pack
- Delvin Formulations1 pack
- RPG Life Sciences1 pack
- Meryl Pharma1 pack
- Eskag Pharma1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Samarth Life Sciences1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.