Medicines / Molecules / Lactulose

LactuloseEvery pack, by price.

134 packs of Lactulose on NPPA's price list for July 2026: 76 brands from 63 companies, in 24 forms and strengths.

Packs
134
Brands
76
Companies
63
Forms and strengths
24
Price-controlled packs
30 of 134

Packs, lowest price per unit first

Lactulose Syrup 10 gm

34 packs, ₹0.14 to ₹1.95 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.14/mlLactomed Plus · 100 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹13.50
  2. ₹0.60/mlCremapil · 170 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹102.31
  3. ₹0.84/mlEvalex · 200 ml syrupOlcare · MRP ₹168.75
  4. ₹1.11/mlBestoloos · 150 ml syrupBestochem Formulations · MRP ₹166.00
  5. ₹1.17/mlLivoluk · 200 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹234.05
  6. ₹1.23/mlEldoluc · 100 ml syrupElder Projects · MRP ₹123.20
  7. ₹1.28/mlLactulac · 200 ml syrupMarc Laboratories · MRP ₹256.00
  8. ₹1.28/mlUzupas · 200 ml syrupBiokindle Lifesciences · MRP ₹255.00
  9. ₹1.29/mlCadilose · 100 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹129.15
  10. ₹1.29/mlEvalex · 100 ml syrupOlcare · MRP ₹129.00
  11. ₹1.29/mlEvict · 100 ml syrupAlbert David · MRP ₹129.15
  12. ₹1.29/mlLaxoford · 200 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹258.00
The other 22 by price per ml
  1. ₹1.29/mlLaxose · 150 ml syrupIndi Pharma · MRP ₹193.75
  2. ₹1.29/mlLivoluk · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹128.70
  3. ₹1.29/mlLivoluk · 450 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹579.37
  4. ₹1.29/mlShinolax · 200 ml syrupShine Pharmaceuticals · MRP ₹258.00
  5. ₹1.31/mlEmty · 450 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹590.63
  6. ₹1.31/mlEvict · 150 ml syrupAlbert David · MRP ₹197.09
  7. ₹1.31/mlEvict · 450 ml syrupAlbert David · MRP ₹591.29
  8. ₹1.31/mlFreelac (Leeford) · 200 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹262.00
  9. ₹1.31/mlInluse · 200 ml syrupIndian Drug & Pharmaceuticals LTD (Idpl) · MRP ₹262.50
  10. ₹1.31/mlLactopil · 100 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹131.25
  11. ₹1.31/mlLaxiwal · 150 ml syrupWallace Pharmaceuticals · MRP ₹196.87
  12. ₹1.31/mlLaxoford · 100 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹131.00
  13. ₹1.31/mlOmez Lax l · 100 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹131.25
  14. ₹1.31/mlOmez Lax l · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹262.79
  15. ₹1.31/mlOsolac · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹131.25
  16. ₹1.31/mlSwiftolac · 150 ml syrupShreya Life Sciences · MRP ₹196.88
  17. ₹1.32/mlLactopil · 200 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹263.00
  18. ₹1.32/mlLactulac · 100 ml syrupMarc Laboratories · MRP ₹132.30
  19. ₹1.32/mlLivoluk Kid · 60 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹79.15
  20. ₹1.33/mlLactosan · 200 ml syrupSanatra Health Care · MRP ₹265.00
  21. ₹1.64/mlEvict · 200 ml syrupAlbert David · MRP ₹328.49
  22. ₹1.95/mlBestoloos · 60 ml syrupBestochem Formulations · MRP ₹116.95

Lactulose Oral Solution 10 gm

30 packs, ₹0.65 to ₹3.02 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.26 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.65/mlNulax (Nulife) · 450 ml oral solutionNulife Pharmaceuticals · MRP ₹293.48
  2. ₹0.84/mlLaxodoc · 200 ml oral solutionKhandelwal Laboratories · MRP ₹168.75
  3. ₹0.88/mlNulax (Nulife) · 150 ml oral solutionNulife Pharmaceuticals · MRP ₹132.30
  4. ₹0.97/mlCadilose · 200 ml oral solutionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹193.73
  5. ₹0.98/mlEmty · 200 ml oral solutionAlkem Laboratories · MRP ₹196.88
  6. ₹1.15/mlUnilax · 200 ml oral solutionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹230.00
  7. ₹1.28/mlLose IT · 100 ml oral solutionKanad Labs · MRP ₹128.00
  8. ₹1.29/mlCadilose · 450 ml oral solutionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹581.18
  9. ₹1.29/mlEmty · 100 ml oral solutionAlkem Laboratories · MRP ₹129.15
  10. ₹1.29/mlLooz · 210 ml oral solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹271.00
  11. ₹1.31/mlCaldob l · 180 ml oral solutionComed Chemicals · MRP ₹236.25
  12. ₹1.31/mlEasylax l · 100 ml oral solutionCipla · MRP ₹131.25
The other 18 by price per ml
  1. ₹1.31/mlEasylax l · 200 ml oral solutionCipla · MRP ₹262.50
  2. ₹1.31/mlEmty · 100 ml oral solutionAlkem Laboratories · MRP ₹131.25
  3. ₹1.31/mlEmty · 150 ml oral solutionAlkem Laboratories · MRP ₹196.88
  4. ₹1.31/mlEmty · 200 ml oral solutionAlkem Laboratories · MRP ₹262.50
  5. ₹1.31/mlFreelac (Leeford) · 100 ml oral solutionLeeford Healthcare · MRP ₹131.00
  6. ₹1.31/mlIbflux · 200 ml oral solutionLinux Laboratories · MRP ₹262.40
  7. ₹1.31/mlLaxan · 100 ml oral solutionJB Chemicals · MRP ₹131.25
  8. ₹1.31/mlLaxan · 200 ml oral solutionJB Chemicals · MRP ₹262.50
  9. ₹1.31/mlLaxiforce · 150 ml oral solutionPrimus Remedies · MRP ₹196.87
  10. ₹1.31/mlLooz · 150 ml oral solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹196.88
  11. ₹1.31/mlLose IT · 200 ml oral solutionKanad Labs · MRP ₹262.50
  12. ₹1.31/mlUnilax · 100 ml oral solutionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹131.17
  13. ₹1.32/mlCadilose · 250 ml oral solutionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹330.26
  14. ₹1.32/mlLooz · 240 ml oral solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹317.52
  15. ₹1.32/mlLooz · 500 ml oral solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹661.50
  16. ₹1.32/mlNulax (Nulife) · 200 ml oral solutionNulife Pharmaceuticals · MRP ₹264.60
  17. ₹1.36/mlLooz · 200 ml oral solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹271.00
  18. ₹3.02/mlDuphalac · 160 ml oral solutionAbbott India · MRP ₹483.52

Lactulose Syrup

17 packs, ₹0.64 to ₹2.32 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.64/mlLactolook · 200 ml syrupKnoll Healthcare · MRP ₹127.04
  2. ₹0.78/mlLactulooz (Ste) · 200 ml syrupSteris Healthcare · MRP ₹155.00
  3. ₹0.88/mlZenlac · 100 ml syrupZen Labs India · MRP ₹88.00
  4. ₹0.98/mlTriolax · 200 ml syrupTripada Lifecare · MRP ₹195.24
  5. ₹1.14/mlLaczest · 100 ml syrupInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹113.92
  6. ₹1.15/mlLactoheal · 150 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹173.00
  7. ₹1.18/mlDarix · 200 ml syrupST Morrison · MRP ₹235.00
  8. ₹1.29/mlLactolook · 100 ml syrupKnoll Healthcare · MRP ₹129.00
  9. ₹1.29/mlRelyz · 200 ml syrupReserca Health Care · MRP ₹258.00
  10. ₹1.29/mlVialac · 150 ml syrupEysys Pharmaceutical · MRP ₹193.72
  11. ₹1.31/mlBiolac (United) · 200 ml syrupUnited Biotech · MRP ₹262.00
  12. ₹1.31/mlCurolax · 200 ml syrupCurosis Healthcare · MRP ₹262.50
The other 5 by price per ml
  1. ₹1.31/mlOsolac · 200 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹262.50
  2. ₹1.31/mlSetflow · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹262.50
  3. ₹1.50/mlDarix · 100 ml syrupST Morrison · MRP ₹149.90
  4. ₹1.52/mlDuphalac Rapid · 275 ml syrupAbbott India · MRP ₹419.26
  5. ₹2.32/mlGuthusk · 160 ml syrupZerico Lifesciences · MRP ₹371.94

Lactulose Oral Solution

9 packs, ₹1.10 to ₹1.32 per ml.

  1. ₹1.10/mlConcure · 100 ml oral solutionPatson Laboratories · MRP ₹110.00
  2. ₹1.10/mlConcure · 200 ml oral solutionPatson Laboratories · MRP ₹220.00
  3. ₹1.29/mlEsyflow · 100 ml oral solutionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹129.15
  4. ₹1.31/mlDupolex · 200 ml oral solutionBennet Pharmaceuticals · MRP ₹262.50
  5. ₹1.31/mlEvict · 250 ml oral solutionAlbert David · MRP ₹328.49
  6. ₹1.31/mlGutmove · 200 ml oral solutionElancer Pharmaceuticals · MRP ₹262.00
  7. ₹1.31/mlLactofight · 100 ml oral solutionSmart Laboratories · MRP ₹131.25
  8. ₹1.32/mlLactofight · 200 ml oral solutionSmart Laboratories · MRP ₹264.21
  9. ₹1.32/mlLatose · 200 ml oral solutionAurum Life Science · MRP ₹264.19

Lactulose Syrup 3.35 gm

9 packs, ₹1.26 to ₹1.32 per ml.

  1. ₹1.26/mlLaxopeg · 100 ml syrupFourrts India Laboratories · MRP ₹126.00
  2. ₹1.26/mlStulax · 200 ml syrupTas Med (India) · MRP ₹252.00
  3. ₹1.30/mlPurolac · 100 ml syrupNavil Laboratories · MRP ₹130.15
  4. ₹1.30/mlStulax · 100 ml syrupTas Med (India) · MRP ₹130.00
  5. ₹1.31/mlLaxday · 100 ml syrupOverseas Healthcare · MRP ₹131.25
  6. ₹1.31/mlLaxday · 200 ml syrupOverseas Healthcare · MRP ₹262.50
  7. ₹1.31/mlSmulac · 100 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹131.25
  8. ₹1.31/mlSmulac · 200 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹262.50
  9. ₹1.32/mlLaxoluz · 200 ml syrupFourrts India Laboratories · MRP ₹263.50

Lactulose Syrup 2.5 gm

5 packs, ₹1.00 to ₹2.33 per ml.

  1. ₹1.00/mlHeptulac · 100 ml syrupCipla · MRP ₹99.93
  2. ₹1.03/mlHeptulac · 200 ml syrupCipla · MRP ₹206.00
  3. ₹1.31/mlDuphalac · 200 ml syrupAbbott India · MRP ₹262.50
  4. ₹2.05/mlEvict XF · 180 ml syrupAlbert David · MRP ₹368.92
  5. ₹2.33/mlEvict XF · 90 ml syrupAlbert David · MRP ₹209.81

Lactulose Oral Solution 3.35 gm

5 packs, ₹1.05 to ₹1.31 per ml.

  1. ₹1.05/mlSoftee LC · 150 ml oral solutionLeo Life Science · MRP ₹157.50
  2. ₹1.12/mlMuvmend · 150 ml oral solutionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹168.52
  3. ₹1.12/mlMuvmend · 450 ml oral solutionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹505.57
  4. ₹1.31/mlLaxil · 100 ml oral solutionMapra Laboratories · MRP ₹131.25
  5. ₹1.31/mlLaxil · 200 ml oral solutionMapra Laboratories · MRP ₹262.50

Lactulose Syrup 3.335 gm

3 packs, ₹1.32 per ml.

  1. ₹1.32/mlDuphalac · 150 ml syrupAbbott India · MRP ₹198.14
  2. ₹1.32/mlDuphalac · 250 ml syrupAbbott India · MRP ₹330.25
  3. ₹1.32/mlDuphalac · 450 ml syrupAbbott India · MRP ₹594.45

Lactulose Oral Liquid 3.35 gm

3 packs, ₹0.77 to ₹1.52 per ml.

  1. ₹0.77/mlLaxil · 50 ml oral liquidMapra Laboratories · MRP ₹38.71
  2. ₹1.31/mlSmulax · 100 ml oral liquidAristo Pharmaceuticals · MRP ₹131.25
  3. ₹1.52/mlSmulax · 170 ml oral liquidAristo Pharmaceuticals · MRP ₹258.30

Lactulose Oral Liquid 200 mg

2 packs, ₹1.44 to ₹2.08 per ml.

  1. ₹1.44/mlCadilose · 250 ml oral liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹360.50
  2. ₹2.08/mlLooz Enema · 275 ml oral liquidIntas Pharmaceuticals · MRP ₹572.00

Lactulose Oral Solution 3.335 gm

2 packs, ₹1.28 to ₹1.31 per ml.

  1. ₹1.28/mlLaxodoc · 100 ml oral solutionKhandelwal Laboratories · MRP ₹128.00
  2. ₹1.31/mlDuphalac · 300 ml oral solutionAbbott India · MRP ₹393.75

Lactulose Syrup 3.325 gm

2 packs, ₹1.16 to ₹1.28 per ml.

  1. ₹1.16/mlLactunet · 200 ml syrupBurnet Pharmaceuticals · MRP ₹231.00
  2. ₹1.28/mlLactunet · 100 ml syrupBurnet Pharmaceuticals · MRP ₹128.10

Lactulose Oral Liquid 10 gm

2 packs, ₹1.28 to ₹1.32 per ml.

  1. ₹1.28/mlLoozylax · 200 ml oral liquidSkymax Laboratories · MRP ₹256.20
  2. ₹1.32/mlLooz Enema · 240 ml oral liquidIntas Pharmaceuticals · MRP ₹317.52

Lactulose Syrup 10/3.5/2.5/2.1 gm

1 pack, ₹2.32 per ml.

  1. ₹2.32/mlDulco Best · 160 ml syrupZerico Lifesciences · MRP ₹371.94

Lactulose Oral Powder 1.668 gm

1 pack, ₹136.75 per g.

  1. ₹136.75/gDuphalac · 1.668 gm oral powderAbbott India · MRP ₹273.50

Lactulose Tablet 3.335 gm

1 pack, ₹9.90 per tablet.

  1. ₹9.90/tabletDuphalac · 30 tabletAbbott India · MRP ₹297.00

Lactulose Oral Powder 10 gm

1 pack, ₹2.71 per g.

  1. ₹2.71/gLactifresh · 180 gm oral powderSanatra Health Care · MRP ₹487.50

Lactulose Suspension 10 gm

1 pack, ₹1.31 per ml.

  1. ₹1.31/mlLactomed · 100 ml suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹131.25

Lactulose Syrup 3.33 gm

1 pack, ₹0.40 per ml.

  1. ₹0.40/mlLactomen · 200 ml syrupMenarini India · MRP ₹80.00

Lactulose Suspension

1 pack, ₹0.80 per ml.

  1. ₹0.80/mlLaxe · 100 ml suspensionM D C Pharmaceuticals · MRP ₹80.00

Lactulose Tablet 150 mg

1 pack, ₹1.35 per tablet.

  1. ₹1.35/tabletLaxiwal · 10 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹13.50

Lactulose Syrup 200 mg

1 pack, ₹1.73 per ml.

  1. ₹1.73/mlLooz Enema · 100 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹172.50

Lactulose Oral Solution 10 mg

1 pack, ₹1.03 per ml.

  1. ₹1.03/mlLtson · 200 ml oral solutionUnison Pharmaceuticals · MRP ₹206.00

Lactulose Suspension 3.35 gm

1 pack, ₹0.82 per ml.

  1. ₹0.82/mlRapiduce · 100 ml suspensionFDC · MRP ₹82.20

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Oral Liquid 10 gm/ 15 ml · ceiling 1.26 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.