Medicines / Molecules / Lactobacillus Acidophilus
Lactobacillus AcidophilusEvery pack, by price.
27 packs of Lactobacillus Acidophilus on NPPA's price list for July 2026: 22 brands from 19 companies, in 21 forms and strengths.
- Packs
- 27
- Brands
- 22
- Companies
- 19
- Forms and strengths
- 21
- Price-controlled packs
- 0 of 27
Packs, lowest price per unit first
Lactobacillus Acidophilus Sachet
3 packs, ₹40.00 to ₹240.42 per g.
- ₹40.00/gFlora · 1 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹40.00
- ₹66.74/gRespistrong · 1 gm sachetCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹66.74
- ₹240.42/sachetLactogenes · 1 sachetStrides Shasun · MRP ₹240.42
Lactobacillus Acidophilus Tablet 60 miu
3 packs, ₹1.10 to ₹3.55 per tablet.
- ₹1.10/tabletLacto · 10 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹11.00
- ₹3.26/tabletLB (Acron) · 10 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹32.60
- ₹3.55/tabletUnilac · 10 tabletSanzyme · MRP ₹35.53
Lactobacillus Acidophilus Syrup
2 packs, ₹1.02 to ₹1.40 per ml.
- ₹1.02/mlDialac · 100 ml syrupUnion Drug · MRP ₹102.00
- ₹1.40/mlDialac · 200 ml syrupUnion Drug · MRP ₹279.30
Lactobacillus Acidophilus Tablet 120 miu
2 packs, ₹5.84 to ₹7.50 per tablet.
- ₹5.84/tabletLactolus · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹87.66
- ₹7.50/tabletZoegut · 10 tabletOpsiscare Lifesciencse · MRP ₹75.00
Lactobacillus Acidophilus Capsule 50 miu
1 pack, ₹18.56 per capsule.
- ₹18.56/capsuleBecelac PB · 10 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹185.62
Lactobacillus Acidophilus Oral Powder
1 pack, ₹1.25 per g.
- ₹1.25/gBiojal · 10 gm oral powderJupiter Biolabs · MRP ₹12.46
Lactobacillus Acidophilus Tablet
1 pack, ₹1.00 per tablet.
- ₹1.00/tabletBiolac (Biochem) · 15 tabletZydus Healthcare · MRP ₹15.00
Lactobacillus Acidophilus Capsule 10 Biu
1 pack, ₹42.19 per capsule.
- ₹42.19/capsuleDarolac Ibs · 10 capsuleAristo Pharmaceuticals · MRP ₹421.87
Lactobacillus Acidophilus Oral Powder 1000 miu
1 pack, ₹11.72 per g.
- ₹11.72/gDarolac Z · 2 gm oral powderAristo Pharmaceuticals · MRP ₹23.43
Lactobacillus Acidophilus Sachet 1000 miu
1 pack, ₹23.43 per sachet.
- ₹23.43/sachetDarolac Z · 10 sachetAristo Pharmaceuticals · MRP ₹234.30
Lactobacillus Acidophilus Tablet 150 miu
1 pack, ₹3.10 per tablet.
- ₹3.10/tabletFlora l · 10 tabletMCW Healthcare · MRP ₹31.00
Lactobacillus Acidophilus Tablet 40 M
1 pack, ₹8.81 per tablet.
- ₹8.81/tabletFos LB · 10 tabletJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹88.09
Lactobacillus Acidophilus Capsule 0.48 Biu
1 pack, ₹14.80 per capsule.
- ₹14.80/capsuleIntebal · 10 capsuleMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹148.00
Lactobacillus Acidophilus Sachet 1 Biu
1 pack, ₹168.00 per sachet.
- ₹168.00/sachetLactiflora · 1 sachetDr. Reddys Laboratories · MRP ₹168.00
Lactobacillus Acidophilus Capsule 10 miu
1 pack, ₹12.00 per capsule.
- ₹12.00/capsuleLactobacil · 10 capsulePiramal Healthcare · MRP ₹120.00
Lactobacillus Acidophilus Capsule 40 M
1 pack, ₹6.56 per capsule.
- ₹6.56/capsuleLactobex · 10 capsuleShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹65.63
Lactobacillus Acidophilus Dry Syrup 40 M
1 pack, ₹1.13 per ml.
- ₹1.13/mlLactobex · 60 ml dry syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹67.50
Lactobacillus Acidophilus Tablet DT
1 pack, ₹1.36 per tablet.
- ₹1.36/tabletLactogenes · 10 tablet dtStrides Shasun · MRP ₹13.63
Lactobacillus Acidophilus Tablet 60 M
1 pack, ₹1.40 per tablet.
- ₹1.40/tabletLactopen · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹14.00
Lactobacillus Acidophilus Capsule
1 pack, ₹17.70 per capsule.
- ₹17.70/capsulePplac Ibs · 10 capsuleSanatra Health Care · MRP ₹177.00
Lactobacillus Acidophilus Sachet 750 mg
1 pack, ₹82.75 per g.
- ₹82.75/gRespistrong · 0.75 gm sachetCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹82.75
Companies marketing it
- Aristo3 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Union Drug2 packs
- Acron Pharmaceuticals2 packs
- Shrinivas Gujarat Laboratories2 packs
- Strides2 packs
- Centaur Pharmaceuticals2 packs
- Jupiter Biolabs1 pack
- Zydus1 pack
- MCW Healthcare1 pack
- Mankind1 pack
- Jupiter Pharmaceuticals1 pack
- Mackenzie Pharmaceuticals1 pack
- Piramal Healthcare1 pack
- Intas1 pack
- Morepen Laboratories1 pack
- Sanatra Health Care1 pack
- Sanzyme1 pack
- Opsiscare Lifesciencse1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.