Medicines / Molecules / Lactitol

LactitolEvery pack, by price.

33 packs of Lactitol on NPPA's price list for July 2026: 24 brands from 24 companies, in 11 forms and strengths.

Packs
33
Brands
24
Companies
24
Forms and strengths
11
Price-controlled packs
0 of 33

Packs, lowest price per unit first

Lactitol Syrup 10 gm

20 packs, ₹1.08 to ₹2.13 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.08/mlCremahep · 200 ml syrupAbbott India · MRP ₹216.50
  2. ₹1.16/mlEvaq · 450 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹520.31
  3. ₹1.19/mlTorrelax · 200 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹237.90
  4. ₹1.30/mlLacsyp · 100 ml syrupCipla · MRP ₹130.05
  5. ₹1.32/mlLactihep · 450 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹595.00
  6. ₹1.32/mlLactihep · 450 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹595.00
  7. ₹1.39/mlWelmorning · 100 ml syrupOrganic Laboratories · MRP ₹139.00
  8. ₹1.40/mlLaxitol · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹280.49
  9. ₹1.49/mlLacsyp · 200 ml syrupCipla · MRP ₹298.72
  10. ₹1.54/mlGutwil · 200 ml syrupWilshire Health Care · MRP ₹307.00
  11. ₹1.61/mlLaxip · 200 ml syrupSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹321.75
  12. ₹1.64/mlLactihep · 200 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹328.00
The other 8 by price per ml
  1. ₹1.64/mlLactihep · 200 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹328.00
  2. ₹1.70/mlTotalax NF · 200 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹339.17
  3. ₹1.77/mlGutclear · 200 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹354.55
  4. ₹1.78/mlEvaq · 200 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹355.00
  5. ₹1.82/mlOsmitol · 200 ml syrupMicro Labs · MRP ₹364.60
  6. ₹1.83/mlSmuth l · 150 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹275.00
  7. ₹1.95/mlGutclear · 100 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹194.60
  8. ₹2.13/mlWelmorning · 150 ml syrupOrganic Laboratories · MRP ₹320.00

Lactitol Syrup

3 packs, ₹0.83 to ₹1.42 per ml.

  1. ₹0.83/mlLacitron · 100 ml syrupLesanto Laboratories · MRP ₹83.05
  2. ₹1.08/mlNew Fostitol · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹108.00
  3. ₹1.42/mlPiolax · 200 ml syrupAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹283.59

Lactitol Syrup 66.67 mg

2 packs, ₹1.31 to ₹1.63 per ml.

  1. ₹1.31/mlDefelax · 150 ml syrupAkumentis Healthcare · MRP ₹196.00
  2. ₹1.63/mlToltol · 200 ml syrupVasu Organics · MRP ₹325.67

Lactitol Oral Powder 10 gm

1 pack, ₹2.06 per g.

  1. ₹2.06/gConstez · 10 gm oral powderLa Renon Healthcare · MRP ₹20.62

Lactitol Syrup 3.33 gm

1 pack, ₹1.92 per ml.

  1. ₹1.92/mlEvaq · 100 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹192.00

Lactitol Syrup 66.67 %

1 pack, ₹1.56 per ml.

  1. ₹1.56/mlHapilac · 200 ml syrupSignova Pharma · MRP ₹311.25

Lactitol Oral Powder

1 pack, ₹0.13 per g.

  1. ₹0.13/gMinchat Mineral Block · 2000 gm oral powderZydus Healthcare · MRP ₹264.00

Lactitol Syrup 10 mg

1 pack, ₹2.09 per ml.

  1. ₹2.09/mlNulactol · 200 ml syrupNulife Pharmaceuticals · MRP ₹417.00

Lactitol Oral Solution 10 gm

1 pack, ₹1.45 per ml.

  1. ₹1.45/mlNutalact · 200 ml oral solutionRonyd Health Care · MRP ₹289.00

Lactitol Oral Solution

1 pack, ₹1.69 per ml.

  1. ₹1.69/mlPiolax · 100 ml oral solutionAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹169.00

Lactitol Oral Liquid 66.67 %

1 pack, ₹1.60 per ml.

  1. ₹1.60/mlSofitol · 200 ml oral liquidZorvia Healthcare · MRP ₹320.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.