Medicines / Molecules / Lactitol + Ispaghula

Lactitol + IspaghulaEvery pack, by price.

63 packs of Lactitol + Ispaghula on NPPA's price list for July 2026: 38 brands from 33 companies, in 10 forms and strengths.

Packs
63
Brands
38
Companies
33
Forms and strengths
10
Price-controlled packs
0 of 63

Packs, lowest price per unit first

Lactitol + Ispaghula Oral Powder 10/3.5 gm

33 packs, ₹2.04 to ₹4.26 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹2.04/gEvaq · 375 gm oral powderMedley Pharmaceuticals · MRP ₹765.00
  2. ₹2.14/gLactilax · 90 gm oral powderAvis Life Care · MRP ₹193.00
  3. ₹2.19/gSamfibre · 180 gm oral powderSamarth Life Sciences · MRP ₹393.41
  4. ₹2.26/gLaxiza · 90 gm oral powderTas Med (India) · MRP ₹203.44
  5. ₹2.28/gLaxapot · 90 gm oral powderKepler Health Care · MRP ₹205.36
  6. ₹2.38/gFibril-Xl · 90 gm oral powderLupin · MRP ₹214.40
  7. ₹2.46/gLactifiber · 210 gm oral powderSun Pharma Laboratories · MRP ₹515.63
  8. ₹2.52/gSmuth · 105 gm oral powderAristo Pharmaceuticals · MRP ₹264.37
  9. ₹2.62/gLactigol · 90 gm oral powderLupin · MRP ₹235.70
  10. ₹2.62/gLactinova · 90 gm oral powderSignova Pharma · MRP ₹236.00
  11. ₹2.62/gSamfibre · 90 gm oral powderSamarth Life Sciences · MRP ₹236.05
  12. ₹2.69/gDigifiber · 180 gm oral powderAlniche Life Sciences · MRP ₹484.51
The other 21 by price per g
  1. ₹2.70/gFibrella · 180 gm oral powderAstrella Pharmaceutical · MRP ₹486.65
  2. ₹2.71/gSofitol IG · 180 gm oral powderZorvia Healthcare · MRP ₹487.00
  3. ₹2.74/gDownload · 180 gm oral powderTablets India · MRP ₹493.12
  4. ₹2.76/gLactihusk · 180 gm oral powderMeyer Organics · MRP ₹496.88
  5. ₹2.84/gLactigol · 180 gm oral powderLupin · MRP ₹511.15
  6. ₹2.85/gFreego · 150 gm oral powderAlembic · MRP ₹427.36
  7. ₹2.86/gIsadiet Plus · 90 gm oral powderMarc Laboratories · MRP ₹257.81
  8. ₹2.87/gOptifiber · 90 gm oral powderPrecia Pharma · MRP ₹258.05
  9. ₹2.96/gGutclear IG · 180 gm oral powderZuventus Healthcare · MRP ₹533.55
  10. ₹3.01/gFiberlact · 90 gm oral powderSun Pharma Laboratories · MRP ₹271.00
  11. ₹3.08/gFibrella · 90 gm oral powderAstrella Pharmaceutical · MRP ₹277.40
  12. ₹3.12/gEvaq · 100 gm oral powderMedley Pharmaceuticals · MRP ₹312.19
  13. ₹3.17/gLactinova · 180 gm oral powderSignova Pharma · MRP ₹570.00
  14. ₹3.22/gKiofiber · 90 gm oral powderCorona · MRP ₹289.85
  15. ₹3.24/gLactifiber · 120 gm oral powderSun Pharma Laboratories · MRP ₹389.00
  16. ₹3.26/gTorbulk · 180 gm oral powderTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹587.67
  17. ₹3.43/gLaxitol Husk · 90 gm oral powderMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹308.53
  18. ₹3.61/gConstichek · 108 gm oral powderLa Renon Healthcare · MRP ₹389.75
  19. ₹3.76/gTorbulk · 90 gm oral powderTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹338.40
  20. ₹4.26/gCremadiet-Duo · 150 gm oral powderAbbott Healthcare · MRP ₹639.40
  21. ₹4.26/gCremadiet-Duo · 150 gm oral powderAbbott Healthcare · MRP ₹639.40

Lactitol + Ispaghula Granules 10/3.5 gm

16 packs, ₹1.58 to ₹4.06 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹1.58/gSofolyte · 180 gm granulesSamarth Life Sciences · MRP ₹284.08
  2. ₹1.67/gHuskitol · 180 gm granulesBennet Pharmaceuticals · MRP ₹300.90
  3. ₹1.88/gHuskitol · 15 gm granulesBennet Pharmaceuticals · MRP ₹28.13
  4. ₹1.89/gSofolyte · 90 gm granulesSamarth Life Sciences · MRP ₹170.45
  5. ₹2.22/gGudlax NF · 90 gm granulesMankind Pharmaceuticals · MRP ₹200.00
  6. ₹2.51/gFiberlact · 180 gm granulesSun Pharma Laboratories · MRP ₹451.88
  7. ₹2.60/gFibtius · 180 gm granulesSinsan Pharmaceuticals · MRP ₹467.81
  8. ₹2.62/gItworks- XL · 90 gm granulesIntas Pharmaceuticals · MRP ₹236.00
  9. ₹2.68/gLactifiber · 180 gm granulesSun Pharma Laboratories · MRP ₹482.00
  10. ₹2.76/gLactihusk · 90 gm granulesMeyer Organics · MRP ₹248.00
  11. ₹2.78/gGutfeel · 90 gm granulesDr. Reddys Laboratories · MRP ₹249.75
  12. ₹3.23/gFreego · 90 gm granulesAlembic · MRP ₹291.09
The other 4 by price per g
  1. ₹3.33/gLoozfibre · 180 gm granulesIntas Pharmaceuticals · MRP ₹599.53
  2. ₹3.50/gCadilose · 15 gm granulesCadila Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
  3. ₹4.02/gLactifiber · 90 gm granulesSun Pharma Laboratories · MRP ₹361.88
  4. ₹4.06/gLoozfibre · 90 gm granulesIntas Pharmaceuticals · MRP ₹365.63

Lactitol + Ispaghula Oral Powder

5 packs, ₹2.63 to ₹35.59 per g.

  1. ₹2.63/gFibapure LC · 190 gm oral powderNutragenix Healthcare · MRP ₹499.00
  2. ₹2.65/gClearhusk · 90 gm oral powderArdent Life Sciences · MRP ₹238.22
  3. ₹2.92/gVilcolax · 90 gm oral powderVilco Laboratories · MRP ₹263.00
  4. ₹3.24/gFibapure LC · 90 gm oral powderNutragenix Healthcare · MRP ₹292.00
  5. ₹35.59/gLacticheck Plus · 10 gm oral powderMeghmani Lifesciences · MRP ₹355.93

Lactitol + Ispaghula Syrup 10/3.5 gm

2 packs, ₹2.23 to ₹2.71 per ml.

  1. ₹2.23/mlLactifiber · 180 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹401.00
  2. ₹2.71/mlFiberlact · 100 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹271.00

Lactitol + Ispaghula Granules 10/3.5 mg

2 packs, ₹2.46 to ₹3.02 per g.

  1. ₹2.46/gFiberlact · 210 gm granulesSun Pharma Laboratories · MRP ₹515.63
  2. ₹3.02/gFiberlact · 120 gm granulesSun Pharma Laboratories · MRP ₹361.88

Lactitol + Ispaghula Sachet

1 pack, ₹3.95 per g.

  1. ₹3.95/gConstichek · 17.5 gm sachetLa Renon Healthcare · MRP ₹71.18

Lactitol + Ispaghula Syrup 1000 mg

1 pack, ₹2.12 per ml.

  1. ₹2.12/mlFiberlact · 180 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹381.56

Lactitol + Ispaghula Syrup

1 pack, ₹1.44 per ml.

  1. ₹1.44/mlFreego · 250 ml syrupAlembic · MRP ₹360.00

Lactitol + Ispaghula Oral Solution

1 pack, ₹1.73 per ml.

  1. ₹1.73/mlLaxapot Peg · 200 ml oral solutionKepler Health Care · MRP ₹345.00

Lactitol + Ispaghula Sachet 10/3.5 gm

1 pack, ₹2.53 per g.

  1. ₹2.53/gLaxiza · 15 gm sachetTas Med (India) · MRP ₹37.97

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.