Medicines / Molecules / Lactic Acid
Lactic AcidEvery pack, by price.
15 packs of Lactic Acid on NPPA's price list for July 2026: 13 brands from 11 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 15
- Brands
- 13
- Companies
- 11
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 15
Packs, lowest price per unit first
Lactic Acid Liquid 1.2 %
3 packs, ₹1.90 to ₹2.20 per ml.
- ₹1.90/mlZerocan V · 100 ml liquidOrganic Laboratories · MRP ₹190.00
- ₹2.02/mlEvaklin · 100 ml liquidKLM Laboratories · MRP ₹201.56
- ₹2.20/mlCombinorm · 100 ml liquidAbbott India · MRP ₹220.00
Lactic Acid Lotion
2 packs, ₹2.80 to ₹3.33 per ml.
- ₹2.80/mlSapat Plus · 25 ml lotionSapat & Co (Bombay) · MRP ₹70.00
- ₹3.33/mlSapat Plus · 12 ml lotionSapat & Co (Bombay) · MRP ₹40.00
Lactic Acid Oil
1 pack, ₹1.39 per ml.
- ₹1.39/mlClimatin · 100 ml oilSamarth Life Sciences · MRP ₹138.98
Lactic Acid Gel
1 pack, ₹4.14 per g.
- ₹4.14/gCutiwash · 100 gm gelMicro Labs · MRP ₹414.00
Lactic Acid Facewash 5 %
1 pack, ₹6.98 per ml.
- ₹6.98/mlCutiwash Soft · 60 ml facewashMicro Labs · MRP ₹419.00
Lactic Acid Tablet 500 mg
1 pack, ₹54.90 per tablet.
- ₹54.90/tabletFidroxime · 10 tabletFidelity Lifescience · MRP ₹549.00
Lactic Acid Tablet 120 miu
1 pack, ₹4.00 per tablet.
- ₹4.00/tabletLabspor · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹40.00
Lactic Acid Cream 12 %
1 pack, ₹4.91 per g.
- ₹4.91/gLacsoft · 50 gm creamIpca Laboratories · MRP ₹245.39
Lactic Acid Lotion 12 %
1 pack, ₹4.44 per ml.
- ₹4.44/mlLacsoft · 50 ml lotionIpca Laboratories · MRP ₹221.86
Lactic Acid Liquid
1 pack, ₹1.80 per ml.
- ₹1.80/mlLactifem Ultra · 100 ml liquidApple Therapeutics · MRP ₹180.00
Lactic Acid Tablet
1 pack, ₹3.29 per tablet.
- ₹3.29/tabletMicrospor · 15 tabletMicro Labs · MRP ₹49.30
Lactic Acid Gel 5 %
1 pack, ₹10.17 per g.
- ₹10.17/gUT Fresh · 5 gm gelGufic Bioscience · MRP ₹50.85
Companies marketing it
- Micro Labs3 packs
- Ipca Laboratories2 packs
- Sapat & Co (Bombay)2 packs
- Samarth Life Sciences1 pack
- Abbott1 pack
- KLM Laboratories1 pack
- Fidelity Lifescience1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Apple Therapeutics1 pack
- Gufic Bioscience1 pack
- Organic Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.