Medicines / Molecules / Lacosamide

LacosamideEvery pack, by price.

95 packs of Lacosamide on NPPA's price list for July 2026: 23 brands from 20 companies, in 11 forms and strengths.

Packs
95
Brands
23
Companies
20
Forms and strengths
11
Price-controlled packs
0 of 95

Packs, lowest price per unit first

Lacosamide Tablet 50 mg

24 packs, ₹6.37 to ₹17.90 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹6.37/tabletLacosure · 10 tabletStrides Shasun · MRP ₹63.70
  2. ₹6.59/tabletCoslo · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹65.93
  3. ₹7.21/tabletLacoron · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹72.10
  4. ₹7.23/tabletLaconext · 10 tabletLupin · MRP ₹72.30
  5. ₹7.45/tabletSeizamide · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹74.53
  6. ₹7.50/tabletJoseiz · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹74.99
  7. ₹7.50/tabletLacosid · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹75.00
  8. ₹7.50/tabletLicotar · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹75.00
  9. ₹7.86/tabletLacopsy · 10 tabletCipla · MRP ₹78.60
  10. ₹8.13/tabletLacove · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹81.25
  11. ₹8.44/tabletGladlac · 10 tabletGladstone Pharma India · MRP ₹84.38
  12. ₹8.61/tabletVersolac · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹86.09
The other 12 by price per tablet
  1. ₹8.64/tabletLacoxa · 10 tabletAbbott India · MRP ₹86.42
  2. ₹9.33/tabletLacotide · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹93.28
  3. ₹9.56/tabletLacoptal · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹95.60
  4. ₹9.80/tabletLacorate · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹98.00
  5. ₹9.91/tabletLaconext · 15 tabletLupin · MRP ₹148.70
  6. ₹10.26/tabletLacotide · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹153.90
  7. ₹10.50/tabletSeizlac · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹105.00
  8. ₹10.50/tabletSizlac · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹105.00
  9. ₹10.99/tabletLacosam · 15 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹164.85
  10. ₹11.10/tabletLacoset · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹111.00
  11. ₹15.18/tabletLacotab · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹151.75
  12. ₹17.90/tabletSeizgard · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹179.00

Lacosamide Tablet 100 mg

23 packs, ₹9.27 to ₹39.33 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹9.27/tabletCoslo · 60 tabletEris Lifesciences · MRP ₹556.36
  2. ₹10.89/tabletGladlac · 10 tabletGladstone Pharma India · MRP ₹108.93
  3. ₹12.09/tabletLicotar · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹120.90
  4. ₹13.38/tabletLacosure · 10 tabletStrides Shasun · MRP ₹133.80
  5. ₹13.80/tabletLaconext · 10 tabletLupin · MRP ₹138.00
  6. ₹14.06/tabletJoseiz · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹140.62
  7. ₹14.09/tabletSeizamide · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹140.85
  8. ₹15.21/tabletLacoxa · 10 tabletAbbott India · MRP ₹152.10
  9. ₹15.43/tabletLacobris · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹154.26
  10. ₹15.70/tabletLacove · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹157.00
  11. ₹17.15/tabletLacoptal · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹171.50
  12. ₹17.24/tabletLacopsy · 10 tabletCipla · MRP ₹172.44
The other 11 by price per tablet
  1. ₹17.63/tabletLacotide · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹176.25
  2. ₹17.98/tabletVersolac · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹179.80
  3. ₹18.92/tabletLaconext · 15 tabletLupin · MRP ₹283.85
  4. ₹19.39/tabletLacotide · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹290.80
  5. ₹19.69/tabletLacosid · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹196.88
  6. ₹19.88/tabletLacoset · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹198.75
  7. ₹20.16/tabletSeizlac · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹201.55
  8. ₹20.16/tabletSizlac · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹201.55
  9. ₹23.63/tabletLacosam · 15 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹354.42
  10. ₹27.18/tabletLacotab · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹271.77
  11. ₹39.33/tabletSeizgard · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹393.28

Lacosamide Tablet 200 mg

17 packs, ₹17.25 to ₹72.05 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹17.25/tabletLaconext · 10 tabletLupin · MRP ₹172.50
  2. ₹19.83/tabletCoslo · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹198.32
  3. ₹22.17/tabletSeizamide · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹221.71
  4. ₹22.49/tabletLacopsy · 10 tabletCipla · MRP ₹224.87
  5. ₹24.39/tabletVersolac · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹243.89
  6. ₹24.44/tabletLacoxa · 10 tabletAbbott India · MRP ₹244.38
  7. ₹24.58/tabletLacotab · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹368.73
  8. ₹25.59/tabletLacoptal · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹255.90
  9. ₹27.00/tabletLacobris · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹269.97
  10. ₹27.35/tabletLacove · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹273.45
  11. ₹29.13/tabletLacotide · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹291.33
  12. ₹31.86/tabletSizlac · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹318.60
The other 5 by price per tablet
  1. ₹32.05/tabletLacotide · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹480.70
  2. ₹33.75/tabletLacoset · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹337.50
  3. ₹34.49/tabletLaconext · 15 tabletLupin · MRP ₹517.35
  4. ₹36.54/tabletLacosam · 15 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹548.10
  5. ₹72.05/tabletSeizgard · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹720.47

Lacosamide Tablet 150 mg

12 packs, ₹9.13 to ₹54.00 per tablet.

  1. ₹9.13/tabletLaconext · 10 tabletLupin · MRP ₹91.25
  2. ₹17.10/tabletLacotab · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹171.00
  3. ₹19.28/tabletVersolac · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹192.84
  4. ₹19.34/tabletLacotab · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹290.12
  5. ₹21.19/tabletSizlac · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹211.85
  6. ₹21.80/tabletLacove · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹218.00
  7. ₹22.31/tabletLacoptal · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹223.10
  8. ₹22.97/tabletLacotide · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹229.69
  9. ₹25.51/tabletLaconext · 15 tabletLupin · MRP ₹382.70
  10. ₹26.80/tabletLacoset · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹268.00
  11. ₹27.20/tabletLacosam · 15 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹408.00
  12. ₹54.00/tabletSeizgard · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹540.00

Lacosamide Injection 10 mg

9 packs, ₹8.32 to ₹240.00 per ml.

  1. ₹8.32/mlLaconext · 20 ml injectionLupin · MRP ₹166.35
  2. ₹9.40/mlLacosam · 20 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹187.96
  3. ₹10.78/mlLacove · 20 ml injectionLinux Laboratories · MRP ₹215.50
  4. ₹14.40/mlLacotide · 20 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹287.90
  5. ₹15.09/mlSizlac · 20 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹301.85
  6. ₹15.10/mlLacoset · 20 ml injectionSun Pharma Laboratories · MRP ₹302.00
  7. ₹16.18/mlLacoxa · 20 ml injectionAbbott India · MRP ₹323.56
  8. ₹199.00/injectionLacotab · 1 injectionAlteus Biogenics · MRP ₹199.00
  9. ₹240.00/mlLacoptal · 1 ml injectionIcon Lifesciences · MRP ₹240.00

Lacosamide Syrup 15 mg

4 packs, ₹2.43 to ₹3.30 per ml.

  1. ₹2.43/mlLacotab · 200 ml syrupAlteus Biogenics · MRP ₹485.63
  2. ₹2.53/mlLacoxa · 100 ml syrupAbbott India · MRP ₹252.89
  3. ₹2.58/mlLacoptal · 200 ml syrupIcon Lifesciences · MRP ₹515.60
  4. ₹3.30/mlLacosam · 200 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹660.09

Lacosamide Injection 200 mg

2 packs, ₹8.66 to ₹15.10 per ml.

  1. ₹8.66/mlLacopsy · 20 ml injectionCipla · MRP ₹173.15
  2. ₹15.10/mlLacoset · 20 ml injectionSun Pharma Laboratories · MRP ₹302.00

Lacosamide Tablet XR 100 mg

1 pack, ₹40.00 per tablet.

  1. ₹40.00/tabletCoslo · 10 tablet xrEris Lifesciences · MRP ₹400.00

Lacosamide Tablet XR 200 mg

1 pack, ₹40.00 per tablet.

  1. ₹40.00/tabletCoslo · 10 tablet xrEris Lifesciences · MRP ₹400.00

Lacosamide Syrup 10 mg

1 pack, ₹2.94 per ml.

  1. ₹2.94/mlLacotide · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹587.50

Lacosamide Syrup

1 pack, ₹5.24 per ml.

  1. ₹5.24/mlLacove · 100 ml syrupLinux Laboratories · MRP ₹523.81

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.