Medicines / Molecules / L-Lysine

L-LysineEvery pack, by price.

5 packs of L-Lysine on NPPA's price list for July 2026: 4 brands from 3 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
5
Brands
4
Companies
3
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 5

Packs, lowest price per unit first

L-Lysine Syrup

2 packs, ₹1.13 per ml.

  1. ₹1.13/mlHold · 200 ml syrupBueno Salud Care India · MRP ₹225.00
  2. ₹1.13/mlHold l · 100 ml syrupBueno Salud Care India · MRP ₹113.00

L-Lysine Cream 15 %

1 pack, ₹7.00 per g.

  1. ₹7.00/gl 15 · 15 gm creamTablets India · MRP ₹105.00

L-Lysine Gel

1 pack, ₹3.67 per g.

  1. ₹3.67/gNobact (DE) · 30 gm gelDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹110.00

L-Lysine Soap

1 pack, ₹1.27 per g.

  1. ₹1.27/gNobact (DE) · 75 gm soapDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹95.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.