Medicines / Molecules / L-Glutamine
L-GlutamineEvery pack, by price.
17 packs of L-Glutamine on NPPA's price list for July 2026: 14 brands from 12 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 17
- Brands
- 14
- Companies
- 12
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 0 of 17
Packs, lowest price per unit first
L-Glutamine Sachet 10 gm
4 packs, ₹14.44 to ₹16.46 per g.
- ₹14.44/gGlutahenz · 15 gm sachetLa Renon Healthcare · MRP ₹216.56
- ₹14.44/gGlutahigh · 15 gm sachetLa Renon Healthcare · MRP ₹216.56
- ₹15.70/gGlutabest · 12 gm sachetAlniche Life Sciences · MRP ₹188.42
- ₹16.46/gGlutacon · 10 gm sachetEra Pharmaceuticals · MRP ₹164.62
L-Glutamine Sachet
3 packs, ₹6.33 to ₹16.68 per g.
- ₹6.33/gGlutarich · 15 gm sachetBritish Biological · MRP ₹94.91
- ₹13.92/gGlutaverge · 12 gm sachetConverge Biotech · MRP ₹167.00
- ₹16.68/sachetSteriglu Plus · 1 sachetLinux Laboratories · MRP ₹16.68
L-Glutamine Injection 20 %
2 packs, ₹0.25 to ₹39.88 per ml.
- ₹0.25/mlAlglutam · 50 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹12.50
- ₹39.88/mlGlutahigh IV · 50 ml injectionLa Renon Healthcare · MRP ₹1,994
L-Glutamine Injection 20 gm
2 packs, ₹31.78 to ₹42.15 per ml.
- ₹31.78/mlIB Gluta · 50 ml injectionFusion Healthcare · MRP ₹1,589
- ₹42.15/mlGlutabest · 50 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹2,108
L-Glutamine Oral Powder
1 pack, ₹12.19 per g.
- ₹12.19/gCeaa · 15 gm oral powderSeptalyst Lifesciences · MRP ₹182.81
L-Glutamine Oral Powder 10 gm
1 pack, ₹9.50 per g.
- ₹9.50/gConvales · 10.2 gm oral powderNouveau Medicament · MRP ₹95.00
L-Glutamine Tablet DT 1000 mg
1 pack, ₹36.09 per tablet.
- ₹36.09/tabletGlutahenz · 10 tablet dtLa Renon Healthcare · MRP ₹360.93
L-Glutamine Oral Solution 500 mg
1 pack, ₹2.29 per ml.
- ₹2.29/mlGlutasol · 500 ml oral solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹1,143
L-Glutamine Syrup 25 mg
1 pack, ₹2.40 per ml.
- ₹2.40/mlKrebsomag · 200 ml syrupKepler Health Care · MRP ₹480.51
L-Glutamine Tablet
1 pack, ₹22.00 per tablet.
- ₹22.00/tabletKrebsomag · 10 tabletKepler Health Care · MRP ₹220.00
Companies marketing it
- La Renon Healthcare4 packs
- Alniche Life Sciences2 packs
- Kepler Health Care2 packs
- Mankind1 pack
- Septalyst Lifesciences1 pack
- Nouveau Medicament1 pack
- Era Pharmaceuticals1 pack
- British Biological1 pack
- Intas1 pack
- Converge Biotech1 pack
- Fusion Healthcare1 pack
- Linux Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.