Medicines / Molecules / L-Arginine + Zinc + Folic Acid
L-Arginine + Zinc + Folic AcidEvery pack, by price.
17 packs of L-Arginine + Zinc + Folic Acid on NPPA's price list for July 2026: 12 brands from 11 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 17
- Brands
- 12
- Companies
- 11
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 0 of 17
Packs, lowest price per unit first
L-Arginine + Zinc + Folic Acid Sachet 3000/10/2.5 mg
5 packs, ₹5.00 to ₹43.60 per g.
- ₹5.00/gLdha Pro · 10 gm sachetNexgen RX Life Sciences · MRP ₹50.00
- ₹5.62/gArgigold · 10 gm sachetHBC Lifesciences · MRP ₹56.15
- ₹6.65/gArgitas · 10 gm sachetIntas Pharmaceuticals · MRP ₹66.50
- ₹7.00/gArzigen · 10 gm sachetLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
- ₹43.60/sachetArgicet · 1 sachetDr. Johns Laboratories · MRP ₹43.60
L-Arginine + Zinc + Folic Acid Sachet
3 packs, ₹9.00 to ₹10.14 per g.
- ₹9.00/gArgicom · 5 gm sachetMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
- ₹9.12/gLrzin · 10 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹91.19
- ₹10.14/gLrzin · 6 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹60.83
L-Arginine + Zinc + Folic Acid Oral Powder 3000/10/2.5 mg
2 packs, ₹6.08 to ₹6.50 per g.
- ₹6.08/gLrzin · 10 gm oral powderMankind Pharmaceuticals · MRP ₹60.83
- ₹6.50/gLrzin · 9 gm oral powderMankind Pharmaceuticals · MRP ₹58.52
L-Arginine + Zinc + Folic Acid Sachet 3 GM/2 Mg/100 mcg
1 pack, ₹10.18 per g.
- ₹10.18/gArgilink · 5 gm sachetLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹50.90
L-Arginine + Zinc + Folic Acid Sachet 3000/100/1.5 mg
1 pack, ₹7.44 per g.
- ₹7.44/gIntralin · 5 gm sachetIntra Labs · MRP ₹37.21
L-Arginine + Zinc + Folic Acid Sachet 5000/10/2.5 mg
1 pack, ₹4.93 per g.
- ₹4.93/gLrzin · 15 gm sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹74.00
L-Arginine + Zinc + Folic Acid Tablet
1 pack, ₹6.14 per tablet.
- ₹6.14/tabletNewlarge · 10 tabletCarexia Healthcare · MRP ₹61.40
L-Arginine + Zinc + Folic Acid Oral Powder 3000/61.8/5 mg
1 pack, ₹12.40 per g.
- ₹12.40/gSignilar · 4.5 gm oral powderSignity Pharmaceuticals · MRP ₹62.00
L-Arginine + Zinc + Folic Acid Sachet 300/10/2.5 mg
1 pack, ₹6.86 per sachet.
- ₹6.86/sachetZilargyn · 10 sachetMankind Pharmaceuticals · MRP ₹68.62
L-Arginine + Zinc + Folic Acid Granules
1 pack, ₹2.70 per g.
- ₹2.70/gZilargyn · 5 gm granulesMankind Pharmaceuticals · MRP ₹13.50
Companies marketing it
- Mankind7 packs
- Dr. Johns Laboratories1 pack
- Macmillon Pharmaceuticals1 pack
- HBC1 pack
- Lincoln Pharmaceuticals1 pack
- Intas1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Intra Labs1 pack
- Nexgen RX Life Sciences1 pack
- Carexia Healthcare1 pack
- Signity Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.