Medicines / Molecules / Ketoconazole + Pyrithione Zinc
Ketoconazole + Pyrithione ZincEvery pack, by price.
128 packs of Ketoconazole + Pyrithione Zinc on NPPA's price list for July 2026: 85 brands from 70 companies, in 17 forms and strengths.
- Packs
- 128
- Brands
- 85
- Companies
- 70
- Forms and strengths
- 17
- Price-controlled packs
- 0 of 128
Packs, lowest price per unit first
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Shampoo 2/1 %
44 packs, ₹0.46 to ₹7.31 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.46/mlKetozen · 75 ml shampooMedley Pharmaceuticals · MRP ₹34.68
- ₹0.96/mlKetobrite Zpto · 60 ml shampooZovaitalia Bio Tech · MRP ₹57.50
- ₹1.65/mlKetofresh · 100 ml shampooSmart Laboratories · MRP ₹165.00
- ₹1.85/mlKetofresh Z · 100 ml shampooSmart Laboratories · MRP ₹185.00
- ₹1.85/mlKetoscalp · 100 ml shampooLeeford Healthcare · MRP ₹185.00
- ₹1.87/mlFole K · 75 ml shampooUnison Pharmaceuticals · MRP ₹140.00
- ₹1.87/mlKetoscore Z · 100 ml shampooSmart Laboratories · MRP ₹187.00
- ₹1.90/mlDanket · 100 ml shampooDermo Care Laboratories · MRP ₹190.00
- ₹1.98/mlKetofast · 100 ml shampooIntra Labs · MRP ₹198.00
- ₹2.15/mlKetodila Z · 110 ml shampooCadila Pharmaceuticals · MRP ₹236.69
- ₹2.20/mlDancure · 50 ml shampooPsychotropics India · MRP ₹109.80
- ₹2.20/mlKetost · 100 ml shampooAustro Lab · MRP ₹220.00
The other 32 by price per ml
- ₹2.25/mlKetokem Z · 110 ml shampooAlkem Laboratories · MRP ₹247.50
- ₹2.26/mlAtiket · 100 ml shampooDermo Care Laboratories · MRP ₹225.94
- ₹2.40/mlDandura · 50 ml shampooAnhox Healthcare · MRP ₹120.00
- ₹2.47/mlBioket (Bios) · 75 ml shampooBios Lab · MRP ₹185.00
- ₹2.51/mlAcvaketo · 100 ml shampooAjanta Pharma · MRP ₹251.25
- ₹2.62/mlProtek · 100 ml shampooLinux Laboratories · MRP ₹261.50
- ₹2.68/mlKurazol · 150 ml shampooPrism Lifescience · MRP ₹402.19
- ₹2.89/mlCanzol (Monichem) · 60 ml shampooMonichem Healthcare · MRP ₹173.44
- ₹3.00/mlKzpto · 75 ml shampooHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹225.00
- ₹3.28/mlKetamide AD · 90 ml shampooSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹295.31
- ₹3.40/mlKetoday · 50 ml shampooOrganic Laboratories · MRP ₹170.00
- ₹3.41/mlAlketocer · 60 ml shampooAvancer Lab · MRP ₹204.38
- ₹3.41/mlKetocer · 60 ml shampooAvancer Lab · MRP ₹204.38
- ₹3.47/mlCandid K · 75 ml shampooGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹260.00
- ₹3.61/mlForfora Z · 75 ml shampooEncore Healthcare · MRP ₹270.94
- ₹3.66/mlMyket ZP · 100 ml shampooKivi Labs · MRP ₹365.63
- ₹3.67/mlLongon KZ · 75 ml shampooIntas Pharmaceuticals · MRP ₹275.00
- ₹3.86/mlKurazol · 50 ml shampooPrism Lifescience · MRP ₹193.13
- ₹3.97/mlKtc · 100 ml shampooJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹396.52
- ₹3.99/mlScalpe Plus · 150 ml shampooGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹599.07
- ₹4.02/mlKurazol · 100 ml shampooPrism Lifescience · MRP ₹402.19
- ₹4.59/mlScalpe Plus · 75 ml shampooGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹344.40
- ₹4.80/mlKetomaster · 100 ml shampooAbbott Healthcare · MRP ₹480.40
- ₹5.02/mlDanclear · 90 ml shampooZydus Healthcare · MRP ₹451.36
- ₹5.11/mlKenozole · 60 ml shampooBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹306.56
- ₹5.13/mlBelzole · 60 ml shampooBellissa Pharmaceuticals · MRP ₹307.50
- ₹5.16/mlXfolia KT · 60 ml shampooGeno Pharmaceuticals · MRP ₹309.37
- ₹5.28/mlZocon KZ · 60 ml shampooFDC · MRP ₹316.90
- ₹5.53/mlNuforce Anti Dandruff · 50 ml shampooMankind Pharmaceuticals · MRP ₹276.28
- ₹5.90/mlDanclear · 50 ml shampooZydus Healthcare · MRP ₹294.98
- ₹5.96/mlZocon KZ · 5 ml shampooFDC · MRP ₹29.80
- ₹7.31/mlMyket ZP · 50 ml shampooKivi Labs · MRP ₹365.63
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Lotion 2/1 %
26 packs, ₹2.29 to ₹6.63 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹2.29/mlAF K · 100 ml lotionSystopic Laboratories · MRP ₹228.70
- ₹2.40/mlTriben AD · 120 ml lotionJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹287.65
- ₹2.51/mlKetafungz Plus · 90 ml lotionEast West Pharma · MRP ₹226.17
- ₹2.59/mlAF K · 60 ml lotionSystopic Laboratories · MRP ₹155.60
- ₹2.59/mlKeptop · 100 ml lotionKepler Health Care · MRP ₹258.92
- ₹2.62/mlSeboclean · 50 ml lotionGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹131.00
- ₹2.70/mlKetoscalp · 50 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹135.00
- ₹3.32/mlKetobig · 60 ml lotionRonyd Health Care · MRP ₹199.00
- ₹3.33/mlKetol Z · 100 ml lotionOmni Life Sciences · MRP ₹332.81
- ₹3.36/mlKetoscore · 25 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹84.00
- ₹3.79/mlDanblock · 100 ml lotionDabur India · MRP ₹378.50
- ₹3.87/mlOdicon K · 60 ml lotionRapross Pharmaceuticals · MRP ₹232.00
The other 14 by price per ml
- ₹4.27/mlRootgain KT · 90 ml lotionGenees Pharmaceuticals · MRP ₹384.38
- ₹4.33/mlRootgain KT · 60 ml lotionGenees Pharmaceuticals · MRP ₹260.00
- ₹4.48/mlV Druf · 60 ml lotionDWD Pharmaceuticals · MRP ₹269.06
- ₹4.78/mlOcona Z · 50 ml lotionMenarini India · MRP ₹239.06
- ₹4.83/mlKeshboost AD · 60 ml lotionRonyd Health Care · MRP ₹290.00
- ₹4.87/mlKevon Zip · 75 ml lotionGlowderma · MRP ₹365.62
- ₹4.95/mlDanstop K · 60 ml lotionApex Laboratories · MRP ₹296.81
- ₹4.99/mlKZ Plus · 75 ml lotionHegde & Hegde · MRP ₹374.06
- ₹5.00/mlSebotod KZ · 75 ml lotionEntod Pharmaceuticals · MRP ₹375.00
- ₹5.16/mlFungicide · 90 ml lotionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹464.65
- ₹5.16/mlSpoo KT · 90 ml lotionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹464.65
- ₹5.78/mlKonaz ZP · 50 ml lotionTalent India · MRP ₹289.00
- ₹5.87/mlDandrop · 75 ml lotionAlkem Laboratories · MRP ₹440.00
- ₹6.63/mlKeto AZ · 75 ml lotionMed Manor Organics · MRP ₹497.00
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Shampoo
12 packs, ₹1.92 to ₹5.07 per ml.
- ₹1.92/mlMahaketo · 110 ml shampooMankind Prime Labs · MRP ₹210.93
- ₹2.14/mlKezolin · 100 ml shampooLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹214.29
- ₹2.27/mlKetofine · 100 ml shampooDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹226.50
- ₹2.30/mlShyn ON · 100 ml shampooRely On Pharmaceuticals · MRP ₹230.47
- ₹2.42/mlEtocon Z · 100 ml shampooAbaris Healthcare · MRP ₹241.80
- ₹2.65/mlCuriket · 100 ml shampooCurious Biotech · MRP ₹265.00
- ₹2.71/mlKuradan · 100 ml shampooPrism Lifescience · MRP ₹271.00
- ₹3.74/mlUnidruff · 60 ml shampooUniza Healthcare · MRP ₹224.41
- ₹3.84/mlTriben AD · 75 ml shampooJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹287.65
- ₹4.10/mlKetoluxe Zpto · 100 ml shampooDr. Reddys Laboratories · MRP ₹410.00
- ₹4.90/ml8X KT · 100 ml shampooCipla · MRP ₹490.00
- ₹5.07/ml8X KT · 60 ml shampooCipla · MRP ₹304.28
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Lotion
10 packs, ₹1.62 to ₹5.13 per ml.
- ₹1.62/mlKetofine · 100 ml lotionDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹161.70
- ₹1.69/mlKesava · 100 ml lotionPraise Pharma · MRP ₹169.00
- ₹1.90/mlZpk · 60 ml lotionAltius Pharmaceuticals · MRP ₹113.75
- ₹2.63/mlKetofine · 60 ml lotionDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹157.50
- ₹3.85/mlKonaz ZP · 75 ml lotionTalent India · MRP ₹289.00
- ₹3.98/mlKeto AZ · 125 ml lotionMed Manor Organics · MRP ₹497.00
- ₹4.06/mlScalpe Plus · 75 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹304.69
- ₹4.50/mlDermoys · 100 ml lotionPercos India · MRP ₹450.00
- ₹4.54/mlEndruff KZ · 75 ml lotionNulife Pharmaceuticals · MRP ₹340.31
- ₹5.13/mlRevilus KZ · 100 ml lotionOaknet Healthcare · MRP ₹513.00
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Soap
9 packs, ₹1.07 to ₹3.00 per g.
- ₹1.07/gKetoscore Z · 75 gm soapSmart Laboratories · MRP ₹80.00
- ₹1.41/gKetost · 75 gm soapAustro Lab · MRP ₹106.00
- ₹1.80/gCuriket · 75 gm soapCurious Biotech · MRP ₹135.00
- ₹1.95/gKetofine · 75 gm soapDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹146.50
- ₹2.20/gKZ Plus · 125 gm soapHegde & Hegde · MRP ₹275.00
- ₹2.25/gShyn ON · 75 gm soapRely On Pharmaceuticals · MRP ₹169.06
- ₹2.40/gKetoins Z · 75 gm soapVance & Health Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
- ₹2.57/gProtek · 75 gm soapLinux Laboratories · MRP ₹193.00
- ₹3.00/gKZ Plus · 75 gm soapHegde & Hegde · MRP ₹225.00
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Soap 2/1 %
8 packs, ₹1.36 to ₹2.26 per g.
- ₹1.36/gTaf KZ · 75 gm soapHelios Pharmaceuticals · MRP ₹102.33
- ₹1.60/gKzpto · 75 gm soapHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹120.12
- ₹1.63/gKetosav · 75 gm soapMypher Pharmaceuticals · MRP ₹121.91
- ₹1.64/gKetofast · 75 gm soapIntra Labs · MRP ₹122.75
- ₹1.89/gProtek · 100 gm soapLinux Laboratories · MRP ₹188.60
- ₹1.96/gProtek · 50 gm soapLinux Laboratories · MRP ₹97.85
- ₹2.11/gKetol Z · 75 gm soapOmni Life Sciences · MRP ₹158.38
- ₹2.26/gOcona Z · 50 gm soapMenarini India · MRP ₹113.01
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Cream
5 packs, ₹3.10 to ₹7.00 per g.
- ₹3.10/gCuriket · 50 gm creamCurious Biotech · MRP ₹155.00
- ₹5.05/gKetofine · 15 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹75.76
- ₹5.16/gMahaketo · 30 gm creamMankind Prime Labs · MRP ₹154.68
- ₹5.25/gKetofine · 30 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹157.50
- ₹7.00/gKetokem · 15 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹105.00
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Soap 1/1 %
3 packs, ₹0.28 to ₹1.70 per g.
- ₹0.28/gDandruff Plus · 75 gm soapPsychotropics India · MRP ₹21.10
- ₹1.17/gKetodila · 75 gm soapCadila Pharmaceuticals · MRP ₹88.09
- ₹1.70/gKetokem · 75 gm soapAlkem Laboratories · MRP ₹127.25
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Tablet
2 packs, ₹8.61 to ₹15.00 per tablet.
- ₹8.61/tabletCuriket · 10 tabletCurious Biotech · MRP ₹86.13
- ₹15.00/tabletKetofine · 10 tabletDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Cream 2/1 %
2 packs, ₹5.47 to ₹6.50 per g.
- ₹5.47/gKzpto · 30 gm creamHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹164.06
- ₹6.50/gDanclear · 50 gm creamZydus Healthcare · MRP ₹324.84
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Lotion 2/10 mg
1 pack, ₹5.83 per ml.
- ₹5.83/mlHair X KT · 60 ml lotionRivan Pharmaceuticals · MRP ₹350.00
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Lotion 5/2 mg
1 pack, ₹3.45 per ml.
- ₹3.45/mlKenz Plus · 100 ml lotionKLM Laboratories · MRP ₹345.00
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Syrup 2/1 %
1 pack, ₹4.80 per ml.
- ₹4.80/mlKetomaster · 100 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹480.40
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Soap 2/0.5 %
1 pack, ₹1.47 per g.
- ₹1.47/gKetoscalp · 75 gm soapLeeford Healthcare · MRP ₹110.00
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Powder
1 pack, ₹2.27 per g.
- ₹2.27/gKetost · 50 gm powderAustro Lab · MRP ₹113.44
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Liquid 2/1 %
1 pack, ₹4.29 per ml.
- ₹4.29/mlKeto SZ · 120 ml liquidMed Manor Organics · MRP ₹515.00
Ketoconazole + Pyrithione Zinc Gel 2/1 %
1 pack, ₹3.14 per ml.
- ₹3.14/mlKezolin · 100 ml gelLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹314.34
Companies marketing it
- Dermakare Pharmaceuticals7 packs
- Smart Laboratories5 packs
- Glenmark Pharmaceuticals4 packs
- Curious Biotech4 packs
- Alkem4 packs
- Prism Lifescience4 packs
- Linux Laboratories4 packs
- Zydus3 packs
- Med Manor Organics3 packs
- Leeford Healthcare3 packs
- Austro Lab3 packs
- Hegde & Hegde3 packs
- HBC3 packs
- Mankind3 packs
- Cipla2 packs
- Systopic Laboratories2 packs
- Avancer Lab2 packs
- Dermo Care Laboratories2 packs
- Psychotropics India2 packs
- Torrent Pharmaceuticals2 packs
- Ronyd Health Care2 packs
- Cadila Pharmaceuticals2 packs
- Intra Labs2 packs
- Omni Life Sciences2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.