Medicines / Molecules / Ivermectin

IvermectinEvery pack, by price.

109 packs of Ivermectin on NPPA's price list for July 2026: 65 brands from 56 companies, in 17 forms and strengths.

Packs
109
Brands
65
Companies
56
Forms and strengths
17
Price-controlled packs
84 of 109

Packs, lowest price per unit first

Ivermectin Tablet 12 mg

61 packs, ₹3.10 to ₹398.33 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹38.27 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹3.10/tabletIsco · 10 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹31.00
  2. ₹12.00/tabletVsys · 2 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹24.00
  3. ₹13.39/tabletRosewin · 10 tabletLucrose Pharma · MRP ₹133.92
  4. ₹15.00/tabletIvsit · 1 tabletFDC · MRP ₹15.00
  5. ₹15.19/tabletJetta · 2 tabletKivi Labs · MRP ₹30.37
  6. ₹15.73/tabletMectin · 1 tabletMeridian Medicare · MRP ₹15.73
  7. ₹17.86/tabletIvercare · 10 tabletZerico Lifesciences · MRP ₹178.57
  8. ₹17.86/tabletIverdina · 4 tabletSeagull Pharma · MRP ₹71.42
  9. ₹22.00/tabletIver Sol · 2 tabletPsycormedies · MRP ₹44.00
  10. ₹22.00/tabletIverwin · 4 tabletAggrowin Pharma · MRP ₹88.00
  11. ₹24.11/tabletAnthel · 4 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹96.42
  12. ₹24.75/tabletIvert · 4 tabletTripada Biotec · MRP ₹99.00
The next 48 by price per tablet
  1. ₹25.89/tabletIverlin · 4 tabletLinux Laboratories · MRP ₹103.57
  2. ₹27.90/tabletVermicide · 4 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹111.61
  3. ₹28.13/tabletIvscab · 3 tabletEthinext Pharma · MRP ₹84.38
  4. ₹29.06/tabletIvecop · 1 tabletMenarini India · MRP ₹29.06
  5. ₹29.50/tabletItin · 2 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹59.00
  6. ₹30.00/tabletCovidmectin · 5 tabletEskag Pharma · MRP ₹150.00
  7. ₹31.00/tabletIsco · 4 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹124.00
  8. ₹33.00/tabletLoworm · 4 tabletValue Formulations · MRP ₹132.00
  9. ₹33.04/tabletBestomectin · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹330.36
  10. ₹33.04/tabletIversharp · 10 tabletGoddres Pharmaceuticals · MRP ₹330.36
  11. ₹33.04/tabletIvrea · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹330.36
  12. ₹33.48/tabletIvrix · 10 tabletCipla · MRP ₹334.82
  13. ₹34.90/tabletIvercom · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹349.00
  14. ₹34.92/tabletIverkind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹349.22
  15. ₹34.92/tabletVermikind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹349.20
  16. ₹35.00/tabletCombactin · 10 tabletOaknet Healthcare · MRP ₹350.00
  17. ₹36.00/tabletIvensoa · 4 tabletAlonsoa Life Sciences · MRP ₹144.00
  18. ₹36.00/tabletIverfem · 10 tabletDabur India · MRP ₹360.00
  19. ₹36.25/tabletIverbond · 4 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹145.00
  20. ₹36.50/tabletIvmt · 2 tabletRND Laboratories · MRP ₹73.00
  21. ₹37.00/tabletAfdiver · 1 tabletAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹37.00
  22. ₹37.00/tabletIverhope · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹370.00
  23. ₹37.00/tabletIverhope · 2 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹74.00
  24. ₹37.00/tabletIvernew · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹370.00
  25. ₹37.00/tabletIverswift · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹370.00
  26. ₹37.00/tabletIvertero · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹370.00
  27. ₹37.94/tabletComectin · 2 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹75.88
  28. ₹37.94/tabletVimect · 2 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹75.88
  29. ₹37.95/tabletIvernock · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹379.46
  30. ₹38.50/tabletScabover · 2 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹77.00
  31. ₹38.91/tabletScavid · 4 tabletPrism Lifescience · MRP ₹155.63
  32. ₹39.00/tabletIvernol · 2 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹78.00
  33. ₹39.37/tabletIverwipe · 1 tabletEpione Pharmaceuticals · MRP ₹39.37
  34. ₹39.80/tabletIverheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹398.00
  35. ₹39.83/tabletVermact · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹398.33
  36. ₹39.91/tabletIvermectol · 2 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹79.82
  37. ₹39.92/tabletIverscab · 1 tabletNulife Pharmaceuticals · MRP ₹39.92
  38. ₹40.00/tabletAscapil Mono · 3 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹120.00
  39. ₹42.50/tabletIveloc · 2 tabletZydus Healthcare · MRP ₹85.00
  40. ₹42.50/tabletIvertreat · 2 tabletZydus Healthcare · MRP ₹85.00
  41. ₹42.50/tabletLupimectin · 2 tabletLupin · MRP ₹85.00
  42. ₹42.50/tabletScavista · 2 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹85.00
  43. ₹43.75/tabletIvrea · 4 tabletAjanta Pharma · MRP ₹175.00
  44. ₹44.53/tabletOrascab · 1 tabletPalsons Derma · MRP ₹44.53
  45. ₹45.00/tabletIvscab · 2 tabletEthinext Pharma · MRP ₹90.00
  46. ₹46.70/tabletIvera · 2 tabletAjanta Pharma · MRP ₹93.40
  47. ₹46.70/tabletIvrea · 2 tabletAjanta Pharma · MRP ₹93.40
  48. ₹178.04/tabletIvercid · 2 tabletEast West Pharma · MRP ₹356.07

Ivermectin Tablet 6 mg

23 packs, ₹2.19 to ₹23.06 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹22.10 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹2.19/tabletJetta · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹21.91
  2. ₹11.00/tabletIverpil · 2 tabletPsychotropics India · MRP ₹22.00
  3. ₹15.24/tabletIvert · 4 tabletTripada Biotec · MRP ₹60.94
  4. ₹15.94/tabletIvecop · 1 tabletMenarini India · MRP ₹15.94
  5. ₹17.16/tabletMectin · 1 tabletMeridian Medicare · MRP ₹17.16
  6. ₹17.65/tabletIvercid · 2 tabletEast West Pharma · MRP ₹35.30
  7. ₹20.00/tabletAscapil Mono · 2 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹40.00
  8. ₹20.00/tabletEvertin · 4 tabletZee Laboratories · MRP ₹80.00
  9. ₹20.03/tabletIverheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹200.30
  10. ₹20.21/tabletVermikind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹202.13
  11. ₹21.00/tabletItin · 2 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹42.00
  12. ₹21.00/tabletIvermectol · 2 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹42.00
The other 11 by price per tablet
  1. ₹21.21/tabletVermact · 1 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹21.21
  2. ₹21.56/tabletIverkind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹215.60
  3. ₹21.95/tabletIvrea · 2 tabletAjanta Pharma · MRP ₹43.90
  4. ₹22.00/tabletIverhope · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹220.00
  5. ₹22.00/tabletIverhope · 2 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹44.00
  6. ₹22.00/tabletIvernew · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹220.00
  7. ₹22.00/tabletIverswift · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹220.00
  8. ₹22.27/tabletScavid · 4 tabletPrism Lifescience · MRP ₹89.06
  9. ₹22.66/tabletI Star · 4 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹90.63
  10. ₹23.05/tabletVermact · 4 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹92.20
  11. ₹23.06/tabletIverscab · 1 tabletNulife Pharmaceuticals · MRP ₹23.06

Ivermectin Tablet 3 mg

5 packs, ₹9.50 to ₹14.02 per tablet.

  1. ₹9.50/tabletIvecop · 2 tabletMenarini India · MRP ₹19.00
  2. ₹11.00/tabletMectin · 1 tabletMeridian Medicare · MRP ₹11.00
  3. ₹11.00/tabletScavid · 4 tabletPrism Lifescience · MRP ₹44.00
  4. ₹11.75/tabletIvermectol · 2 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹23.50
  5. ₹14.02/tabletVermact · 1 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹14.02

Ivermectin Cream 1 %

3 packs, ₹4.70 to ₹5.83 per g.

  1. ₹4.70/gJetta · 30 gm creamKivi Labs · MRP ₹141.00
  2. ₹5.56/gIvernol · 30 gm creamGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹166.87
  3. ₹5.83/gIvrea · 30 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹174.85

Ivermectin Tablet DT 12 mg

2 packs, ₹6.41 to ₹25.00 per tablet.

  1. ₹6.41/tabletEvimectin · 1 tablet dtLeeford Healthcare · MRP ₹6.41
  2. ₹25.00/tabletAvertol · 1 tablet dtOlcare · MRP ₹25.00

Ivermectin Lotion

2 packs, ₹4.53 to ₹4.80 per ml.

  1. ₹4.53/mlItin · 30 ml lotionCanixa Life Sciences · MRP ₹136.00
  2. ₹4.80/mlJeeta · 30 ml lotionKivi Labs · MRP ₹143.90

Ivermectin Injection

2 packs, ₹14.50 to ₹3,999 per ml.

  1. ₹14.50/mlNeomac · 20 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹290.00
  2. ₹3,999/mlIvistin · 1 ml injectionConverge Biotech · MRP ₹3,999

Ivermectin Tablet

2 packs, ₹17.86 to ₹18.66 per tablet.

  1. ₹17.86/tabletVerbactin · 10 tabletArrient Healthcare · MRP ₹178.57
  2. ₹18.66/tabletLoworm · 1 tabletValue Formulations · MRP ₹18.66

Ivermectin Oral Solution 10 %

1 pack, ₹0.10 per ml.

  1. ₹0.10/mlInvertin (Venus) · 500 ml oral solutionVenus Remedies · MRP ₹51.85

Ivermectin Cream

1 pack, ₹5.30 per g.

  1. ₹5.30/gItin · 30 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹159.00

Ivermectin Shampoo

1 pack, ₹2.98 per ml.

  1. ₹2.98/mlItin · 50 ml shampooCanixa Life Sciences · MRP ₹149.00

Ivermectin Shampoo 0.5 %

1 pack, ₹3.59 per ml.

  1. ₹3.59/mlIvernol · 30 ml shampooGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹107.81

Ivermectin Injection 2 miu

1 pack, ₹1,606 per ml.

  1. ₹1,606/mlIvistin · 1 ml injectionConverge Biotech · MRP ₹1,606

Ivermectin Lotion 0.05 %

1 pack, ₹4.91 per ml.

  1. ₹4.91/mlIvrea · 30 ml lotionAjanta Pharma · MRP ₹147.19

Ivermectin Shampoo 0.05 %

1 pack, ₹4.27 per ml.

  1. ₹4.27/mlIvrea · 30 ml shampooAjanta Pharma · MRP ₹127.97

Ivermectin Soap 1 %

1 pack, ₹1.99 per g.

  1. ₹1.99/gIvrea · 75 gm soapAjanta Pharma · MRP ₹149.00

Ivermectin Lotion 12 mg

1 pack, ₹4.93 per ml.

  1. ₹4.93/mlJetta · 30 ml lotionKivi Labs · MRP ₹148.00

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Tablet 12 mg · ceiling 38.27 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Tablet 6 mg · ceiling 22.10 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.