Medicines / Molecules / Itraconazole

ItraconazoleEvery pack, by price.

665 packs of Itraconazole on NPPA's price list for July 2026: 320 brands from 183 companies, in 41 forms and strengths.

Packs
665
Brands
320
Companies
183
Forms and strengths
41
Price-controlled packs
436 of 665

Packs, lowest price per unit first

Itraconazole Capsule 200 mg

227 packs, ₹0.03 to ₹118.13 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹22.65 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹0.03/capsuleCandiwin · 4 capsuleZee Laboratories · MRP ₹0.13
  2. ₹1.35/capsuleItcanzol · 10 capsuleLupin · MRP ₹13.50
  3. ₹3.63/capsuleItracon · 10 capsuleConcept Biosciences · MRP ₹36.28
  4. ₹7.81/capsuleItrachem · 4 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹31.25
  5. ₹8.13/capsuleItroluc · 10 capsuleTablets India · MRP ₹81.25
  6. ₹8.13/capsuleItromac · 4 capsuleTorque Pharmaceuticals · MRP ₹32.50
  7. ₹9.21/capsuleItralbert · 4 capsuleAlbert David · MRP ₹36.85
  8. ₹9.38/capsuleItrozole · 4 capsuleLaborate Pharmaceutical · MRP ₹37.50
  9. ₹10.50/capsuleItrotab · 4 capsuleHealing Pharma India · MRP ₹42.00
  10. ₹10.71/capsuleCona Plus · 10 capsuleAcme Pharmaceuticals · MRP ₹107.14
  11. ₹10.71/capsuleIT Pride · 10 capsuleEthicare Remedies · MRP ₹107.14
  12. ₹11.09/capsuleIlastar · 4 capsuleAjanta Pharma · MRP ₹44.37
The next 48 by price per capsule
  1. ₹11.25/capsuleItrotus · 21 capsuleZuventus Healthcare · MRP ₹236.25
  2. ₹11.88/capsuleItromax · 4 capsuleUniventis Medicare · MRP ₹47.50
  3. ₹12.50/capsuleItrasig · 10 capsuleSignova Pharma · MRP ₹125.00
  4. ₹13.75/capsuleItzicap · 10 capsuleRemember India Medicos · MRP ₹137.50
  5. ₹14.62/capsuleMitraa · 10 capsulePrism Lifescience · MRP ₹146.18
  6. ₹15.32/capsuleAzolefix IT · 4 capsuleFidus Healthcare · MRP ₹61.28
  7. ₹16.00/capsuleZitran · 7 capsuleFDC · MRP ₹112.00
  8. ₹16.12/capsuleItrason · 4 capsuleUnison Pharmaceuticals · MRP ₹64.48
  9. ₹16.70/capsuleItraderm DS · 10 capsuleSeagull Pharma · MRP ₹166.96
  10. ₹17.11/capsuleZitran · 10 capsuleFDC · MRP ₹171.10
  11. ₹17.33/capsuleIridcan · 10 capsuleEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹173.25
  12. ₹17.50/capsuleItrasys CF · 4 capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹70.00
  13. ₹18.28/capsuleIT CZ · 10 capsuleUniwell Medicare · MRP ₹182.81
  14. ₹19.00/capsuleNixitral · 10 capsuleCanixa Life Sciences · MRP ₹190.00
  15. ₹19.22/capsuleItpack · 10 capsuleIpc Healthcare · MRP ₹192.20
  16. ₹19.60/capsuleItracap · 8 capsuleUnicure Remedies · MRP ₹156.80
  17. ₹19.69/capsuleCurizole · 10 capsuleCurious Biotech · MRP ₹196.88
  18. ₹19.69/capsuleUnimyco · 10 capsuleUniza Healthcare · MRP ₹196.87
  19. ₹20.00/capsuleKapitra · 4 capsuleKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹80.00
  20. ₹20.25/capsuleKapitz · 4 capsuleKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹81.00
  21. ₹20.50/capsuleMitraa · 4 capsulePrism Lifescience · MRP ₹82.00
  22. ₹20.60/capsuleItramoon · 10 capsuleMoonstar Lifecare · MRP ₹206.00
  23. ₹20.63/capsuleItrofab · 10 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹206.25
  24. ₹20.63/capsuleItropar · 10 capsuleParker Robinson · MRP ₹206.25
  25. ₹20.63/capsuleKotrazol · 4 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹82.50
  26. ₹20.72/capsuleItramegh · 10 capsuleMeghmani Lifesciences · MRP ₹207.19
  27. ₹20.91/capsuleTaf IT · 10 capsuleHelios Pharmaceuticals · MRP ₹209.06
  28. ₹21.40/capsuleItragraf · 10 capsuleGraf Laboratories · MRP ₹214.00
  29. ₹21.42/capsuleItm · 10 capsuleGerrysun Pharmaceuticals · MRP ₹214.24
  30. ₹21.43/capsuleDktral · 10 capsuleDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹214.29
  31. ₹21.50/capsuleItr (Salve) · 10 capsuleSalve Pharmaceuticals · MRP ₹215.00
  32. ₹21.50/capsuleZitracona · 10 capsuleDaylon Healthcare · MRP ₹215.00
  33. ₹21.52/capsuleClobitra · 10 capsuleIndoco Remedies · MRP ₹215.17
  34. ₹21.66/capsuleItajoy · 10 capsuleCyrus Remedies · MRP ₹216.56
  35. ₹21.90/capsuleAfitra · 10 capsuleRapross Pharmaceuticals · MRP ₹219.00
  36. ₹21.94/capsuleCandirap · 4 capsuleRapross Pharmaceuticals · MRP ₹87.75
  37. ₹22.00/capsuleItriben · 10 capsuleJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹220.00
  38. ₹22.00/capsuleItrofab · 7 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹154.00
  39. ₹22.00/capsuleOnitraz SB · 10 capsuleKLM Laboratories · MRP ₹220.00
  40. ₹22.13/capsuleFungizie · 10 capsuleMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹221.25
  41. ₹22.32/capsuleCornis · 4 capsuleCurosis Healthcare · MRP ₹89.29
  42. ₹22.39/capsulePanitra (Eas) · 10 capsuleEast West Pharma · MRP ₹223.86
  43. ₹22.40/capsuleItrasys · 4 capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹89.60
  44. ₹22.40/capsuleItrasys CF · 10 capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹224.00
  45. ₹22.41/capsuleCeastra · 10 capsuleEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹224.14
  46. ₹22.50/capsuleCapitra · 10 capsuleAlbatross Health Care · MRP ₹225.00
  47. ₹22.50/capsuleNeestra · 10 capsuleGenees Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
  48. ₹22.81/capsuleFungis · 10 capsuleStallion Laboratories · MRP ₹228.12

Itraconazole Capsule 100 mg

207 packs, ₹1.35 to ₹83.44 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹17.07 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹1.35/capsuleItcanzol · 10 capsuleLupin · MRP ₹13.50
  2. ₹2.30/capsuleItrazan · 10 capsuleElder Projects · MRP ₹23.00
  3. ₹5.00/capsuleItrozole · 4 capsuleLaborate Pharmaceutical · MRP ₹20.00
  4. ₹5.47/capsuleItrachem · 4 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹21.87
  5. ₹5.69/capsuleItrotus · 10 capsuleZuventus Healthcare · MRP ₹56.88
  6. ₹5.93/capsuleItromax · 10 capsuleUniventis Medicare · MRP ₹59.25
  7. ₹6.00/capsuleItrotab · 4 capsuleHealing Pharma India · MRP ₹24.00
  8. ₹6.88/capsuleItromax · 4 capsuleUniventis Medicare · MRP ₹27.50
  9. ₹7.97/capsuleIT CZ · 10 capsuleUniwell Medicare · MRP ₹79.69
  10. ₹8.50/capsuleZitran · 7 capsuleFDC · MRP ₹59.50
  11. ₹8.54/capsuleItrason · 10 capsuleUnison Pharmaceuticals · MRP ₹85.37
  12. ₹8.80/capsuleItraderm · 10 capsuleSeagull Pharma · MRP ₹88.00
The next 48 by price per capsule
  1. ₹9.00/capsuleMitraa · 4 capsulePrism Lifescience · MRP ₹36.00
  2. ₹9.15/capsuleZitran · 10 capsuleFDC · MRP ₹91.49
  3. ₹9.20/capsuleItropar · 10 capsuleParker Robinson · MRP ₹92.00
  4. ₹9.30/capsuleCandirap · 4 capsuleRapross Pharmaceuticals · MRP ₹37.20
  5. ₹9.75/capsuleItrasys CF · 4 capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹39.00
  6. ₹9.82/capsuleSokozole · 10 capsuleIndospectrum Pharmaceuticals · MRP ₹98.21
  7. ₹10.00/capsuleItzicap · 10 capsuleRemember India Medicos · MRP ₹100.00
  8. ₹10.10/capsuleCapitra · 10 capsuleAlbatross Health Care · MRP ₹101.00
  9. ₹10.55/capsuleKapitz · 4 capsuleKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹42.19
  10. ₹10.71/capsuleItgal · 7 capsuleGalpha Laboratories · MRP ₹75.00
  11. ₹10.73/capsuleUnimyco · 10 capsuleUniza Healthcare · MRP ₹107.34
  12. ₹11.20/capsuleItrasys · 4 capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹44.80
  13. ₹11.20/capsuleItrasys CF · 10 capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹112.00
  14. ₹11.25/capsuleItopsy · 7 capsuleDWD Pharmaceuticals · MRP ₹78.75
  15. ₹11.25/capsuleKapitra · 4 capsuleKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹45.00
  16. ₹11.40/capsuleNixitral · 10 capsuleCanixa Life Sciences · MRP ₹114.00
  17. ₹11.55/capsuleIridcan · 10 capsuleEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹115.50
  18. ₹11.81/capsuleItraspan · 10 capsuleLeben Laboratories · MRP ₹118.13
  19. ₹11.84/capsuleFungikem · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹118.39
  20. ₹11.86/capsuleCandiforce · 7 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹83.00
  21. ₹11.94/capsuleItrafaze · 10 capsuleMegha Healthcare · MRP ₹119.44
  22. ₹12.00/capsuleCutigard · 7 capsuleAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹84.00
  23. ₹12.00/capsuleTikona · 10 capsuleAbaris Healthcare · MRP ₹120.00
  24. ₹12.05/capsuleItwise · 10 capsuleEpione Pharmaceuticals · MRP ₹120.54
  25. ₹12.09/capsuleItrafix · 8 capsuleAristo Laboratories · MRP ₹96.70
  26. ₹12.10/capsuleEtoria · 10 capsuleAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹121.00
  27. ₹12.18/capsuleSporotus · 10 capsuleAptus Pharma · MRP ₹121.78
  28. ₹12.20/capsuleItragraf · 10 capsuleGraf Laboratories · MRP ₹122.00
  29. ₹12.25/capsuleAfitra · 4 capsuleRapross Pharmaceuticals · MRP ₹49.00
  30. ₹12.47/capsuleCandicap · 10 capsuleSymbiotic Drugs · MRP ₹124.69
  31. ₹12.50/capsuleZotinea · 10 capsuleBDR Pharmaceuticals Internationals · MRP ₹125.00
  32. ₹12.83/capsuleCanditz · 10 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹128.32
  33. ₹12.93/capsuleFlucos Itz · 10 capsuleOaknet Healthcare · MRP ₹129.31
  34. ₹12.95/capsuleClobitra · 10 capsuleIndoco Remedies · MRP ₹129.46
  35. ₹13.00/capsuleItracron · 10 capsuleAcron Pharmaceuticals · MRP ₹130.00
  36. ₹13.13/capsuleItajoy · 10 capsuleCyrus Remedies · MRP ₹131.25
  37. ₹13.13/capsuleItraseal · 10 capsuleOrganic Laboratories · MRP ₹131.25
  38. ₹13.39/capsuleCanzit · 10 capsuleApple Lifescience · MRP ₹133.93
  39. ₹13.39/capsuleNixitral CP · 7 capsuleCanixa Life Sciences · MRP ₹93.75
  40. ₹13.41/capsuleCandiface · 10 capsuleHealing Pharma India · MRP ₹134.06
  41. ₹13.50/capsuleItracan · 4 capsuleCipla · MRP ₹54.00
  42. ₹13.50/capsuleItracoe · 4 capsuleKoye Pharmaceuticals · MRP ₹54.00
  43. ₹13.59/capsuleEfispor · 10 capsulePretium Pharmaceuticals · MRP ₹135.93
  44. ₹13.79/capsuleCandiforce · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹137.90
  45. ₹13.86/capsuleCandicom · 10 capsuleComed Chemicals · MRP ₹138.56
  46. ₹13.88/capsuleMonocan · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹138.75
  47. ₹14.00/capsuleCanzap · 10 capsuleUsv · MRP ₹140.00
  48. ₹14.00/capsuleItrason SB · 10 capsuleUnison Pharmaceuticals · MRP ₹140.00

Itraconazole Capsule 130 mg

45 packs, ₹20.30 to ₹30.75 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹20.30/capsuleOniclear SB · 10 capsuleAnhox Healthcare · MRP ₹203.00
  2. ₹20.71/capsuleItrafix SB · 10 capsuleAristo Laboratories · MRP ₹207.09
  3. ₹21.60/capsuleItraliz SB · 10 capsuleRegaliz Medicare · MRP ₹216.00
  4. ₹21.76/capsuleGlospor SB · 10 capsuleTricos Dermatologics · MRP ₹217.55
  5. ₹21.76/capsuleZtisb · 10 capsuleIpca Laboratories · MRP ₹217.55
  6. ₹22.50/capsuleItaspor · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
  7. ₹22.50/capsuleItaspor SB · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
  8. ₹22.50/capsuleItrastone SB · 10 capsuleGladstone Pharma India · MRP ₹225.00
  9. ₹22.50/capsuleItrasys SB · 10 capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹225.00
  10. ₹22.50/capsuleSubawin · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
  11. ₹22.50/capsuleSubitral · 10 capsuleIndoco Remedies · MRP ₹225.00
  12. ₹22.57/capsuleZitran SB · 10 capsuleFDC · MRP ₹225.70
The other 33 by price per capsule
  1. ₹22.69/capsuleFixtral SB · 10 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹226.87
  2. ₹23.40/capsuleLogispor · 10 capsuleCanixa Life Sciences · MRP ₹234.00
  3. ₹23.43/capsuleBorit SB · 10 capsuleHetero Healthcare · MRP ₹234.30
  4. ₹23.44/capsuleKitler SB · 10 capsuleKepler Health Care · MRP ₹234.38
  5. ₹23.67/capsuleItzhh SB · 10 capsuleHegde & Hegde · MRP ₹236.72
  6. ₹23.72/capsuleOnitraz SB · 10 capsuleKLM Laboratories · MRP ₹237.19
  7. ₹23.90/capsuleCeastra SB · 10 capsuleEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹239.00
  8. ₹24.23/capsuleItragreat SB · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹242.34
  9. ₹24.69/capsuleItralent SB · 10 capsuleTalent India · MRP ₹246.90
  10. ₹24.84/capsuleIwin SB · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹248.44
  11. ₹24.84/capsuleZole IT SB · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹248.44
  12. ₹25.00/capsuleI Phytoral SB · 10 capsuleMicro Labs · MRP ₹250.00
  13. ₹25.00/capsuleItravegan SB · 10 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹250.00
  14. ₹25.00/capsuleItrostred · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹250.00
  15. ₹25.50/capsuleNixitral ED · 10 capsuleCanixa Life Sciences · MRP ₹255.00
  16. ₹25.59/capsuleAlcros SB · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹255.94
  17. ₹25.60/capsuleJimlig SB · 10 capsuleEncore Healthcare · MRP ₹256.00
  18. ₹25.63/capsuleCanditral SB · 30 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹768.75
  19. ₹25.63/capsuleSyntran SB · 30 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹768.75
  20. ₹25.94/capsuleItratop SB · 10 capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹259.42
  21. ₹26.66/capsuleItralase SB · 10 capsuleCipla · MRP ₹266.57
  22. ₹26.70/capsuleCandifac · 10 capsuleHealing Pharma India · MRP ₹267.00
  23. ₹27.07/capsuleMycoclear · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹270.70
  24. ₹27.12/capsuleCandiforce SB · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹271.21
  25. ₹27.19/capsuleSporamiz SB · 10 capsuleHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹271.88
  26. ₹27.50/capsuleIbinator SB · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹275.00
  27. ₹28.31/capsuleApexitra SB · 10 capsuleApex Laboratories · MRP ₹283.12
  28. ₹28.36/capsuleFungeeheal SB · 10 capsuleLupin · MRP ₹283.55
  29. ₹28.70/capsuleFunzi IT SB · 10 capsuleCorona · MRP ₹286.97
  30. ₹29.15/capsuleItratuf SB · 15 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹437.30
  31. ₹29.16/capsuleItratuf SB · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹291.55
  32. ₹30.75/capsuleCanditral SB · 10 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹307.50
  33. ₹30.75/capsuleSyntran SB · 10 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹307.50

Itraconazole Capsule 65 mg

32 packs, ₹1.20 to ₹18.26 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹1.20/capsuleGlospor SB · 10 capsuleTricos Dermatologics · MRP ₹12.00
  2. ₹10.00/capsuleFixtral SB · 10 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹100.00
  3. ₹11.23/capsuleZitran SB · 10 capsuleFDC · MRP ₹112.27
  4. ₹11.25/capsuleItrasys SB · 10 capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹112.50
  5. ₹11.34/capsuleOniclear SB · 10 capsuleAnhox Healthcare · MRP ₹113.44
  6. ₹12.18/capsuleZtisb · 10 capsuleIpca Laboratories · MRP ₹121.78
  7. ₹12.66/capsuleItrafix SB · 10 capsuleAristo Laboratories · MRP ₹126.56
  8. ₹12.66/capsuleTuftina SB · 10 capsuleIndchemie Health Specialities · MRP ₹126.56
  9. ₹12.99/capsuleItratop SB · 10 capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹129.92
  10. ₹13.00/capsuleItraliz SB · 10 capsuleRegaliz Medicare · MRP ₹130.00
  11. ₹13.10/capsuleLogispor · 10 capsuleCanixa Life Sciences · MRP ₹131.00
  12. ₹13.10/capsuleNixitral ED · 10 capsuleCanixa Life Sciences · MRP ₹131.00
The other 20 by price per capsule
  1. ₹13.13/capsuleBorit SB · 10 capsuleHetero Healthcare · MRP ₹131.25
  2. ₹13.13/capsuleKitler SB · 10 capsuleKepler Health Care · MRP ₹131.25
  3. ₹13.36/capsuleItzhh SB · 10 capsuleHegde & Hegde · MRP ₹133.59
  4. ₹13.78/capsuleCeastra SB · 10 capsuleEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹137.75
  5. ₹14.00/capsuleI Phytoral SB · 10 capsuleMicro Labs · MRP ₹140.00
  6. ₹14.00/capsuleItrostred · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹140.00
  7. ₹14.42/capsuleApexitra SB · 10 capsuleApex Laboratories · MRP ₹144.19
  8. ₹14.44/capsuleItragreat SB · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹144.37
  9. ₹15.00/capsuleItravegan SB · 10 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹150.00
  10. ₹15.00/capsuleSporamiz SB · 10 capsuleHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹150.00
  11. ₹15.16/capsuleMycoclear · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹151.59
  12. ₹15.31/capsuleItralase SB · 10 capsuleCipla · MRP ₹153.14
  13. ₹15.88/capsuleFungeeheal SB · 10 capsuleLupin · MRP ₹158.80
  14. ₹15.88/capsuleIt-Mac · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹158.81
  15. ₹15.88/capsuleIt-Mac SB · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹158.81
  16. ₹16.41/capsuleCanditral SB · 10 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹164.06
  17. ₹16.41/capsuleSyntran SB · 10 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹164.06
  18. ₹17.02/capsuleItratuf SB · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹170.15
  19. ₹18.00/capsuleIbinator SB · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
  20. ₹18.26/capsuleFunzi IT SB · 10 capsuleCorona · MRP ₹182.63

Itraconazole Capsule 50 mg

28 packs, ₹7.50 to ₹21.76 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹7.50/capsuleItrason SB · 10 capsuleUnison Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
  2. ₹9.00/capsuleSubitral · 10 capsuleIndoco Remedies · MRP ₹90.00
  3. ₹9.84/capsuleCandiforce SB · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹98.44
  4. ₹9.90/capsuleItragen · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  5. ₹9.90/capsuleItragen SB · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  6. ₹10.89/capsuleIt-Mac · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹108.90
  7. ₹11.25/capsuleItaspor · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹112.50
  8. ₹11.25/capsuleSubawin · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹112.50
  9. ₹11.30/capsuleOniclear SB · 10 capsuleAnhox Healthcare · MRP ₹113.00
  10. ₹12.62/capsuleCandigo SB · 10 capsuleBiological E · MRP ₹126.20
  11. ₹12.71/capsuleFlucos Itz · 10 capsuleOaknet Healthcare · MRP ₹127.11
  12. ₹13.00/capsuleZole IT SB · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹130.00
The other 16 by price per capsule
  1. ₹13.10/capsuleItragreat SB · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹131.00
  2. ₹13.13/capsuleJimlig SB · 10 capsuleEncore Healthcare · MRP ₹131.25
  3. ₹13.31/capsuleAlcros SB · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹133.13
  4. ₹13.31/capsuleIwin SB · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹133.13
  5. ₹13.50/capsuleZtisb · 10 capsuleIpca Laboratories · MRP ₹135.00
  6. ₹14.00/capsuleCanditral SB · 10 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹140.00
  7. ₹14.00/capsuleSyntran SB · 10 capsuleGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹140.00
  8. ₹14.29/capsuleSporamiz SB · 10 capsuleHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹142.86
  9. ₹15.00/capsuleOnitraz SB · 10 capsuleKLM Laboratories · MRP ₹150.00
  10. ₹15.16/capsuleMycoclear · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹151.59
  11. ₹17.02/capsuleItratuf SB · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹170.15
  12. ₹17.90/capsuleItanol SB · 10 capsuleGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹179.00
  13. ₹18.40/capsuleItraclar SB · 10 capsuleTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹184.00
  14. ₹20.25/capsuleItranext SB · 10 capsuleEthinext Pharma · MRP ₹202.50
  15. ₹21.00/capsuleTracogold SB · 10 capsuleKivi Labs · MRP ₹210.00
  16. ₹21.76/capsuleGlospor SB · 10 capsuleTricos Dermatologics · MRP ₹217.55

Itraconazole Tablet 200 mg

27 packs, ₹0.31 to ₹125.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.31/tabletIntracan · 4 tabletIntra Labs · MRP ₹1.25
  2. ₹4.41/tabletIsoprost · 4 tabletCipla · MRP ₹17.62
  3. ₹12.40/tabletBiotraz · 10 tabletBios Lab · MRP ₹124.00
  4. ₹18.64/tabletEucan · 2 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹37.27
  5. ₹19.95/tabletItrafez · 10 tabletMeditia Labs · MRP ₹199.50
  6. ₹22.00/tabletItsbest · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹220.00
  7. ₹22.63/tabletItconz · 4 tabletST Morrison · MRP ₹90.51
  8. ₹22.80/tabletCnpx · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹228.00
  9. ₹23.06/tabletIstipore · 10 tabletMcronus Lifescience · MRP ₹230.63
  10. ₹23.22/tabletItanol · 10 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹232.22
  11. ₹23.62/tabletItranox · 7 tabletCipla · MRP ₹165.37
  12. ₹23.63/tabletItralent · 10 tabletTalent India · MRP ₹236.25
The other 15 by price per tablet
  1. ₹23.63/tabletItrascope · 10 tabletNarankaa Pharma · MRP ₹236.25
  2. ₹23.63/tabletZolivan · 10 tabletAvancer Lab · MRP ₹236.25
  3. ₹24.82/tabletFazitra · 10 tabletMcronus Lifescience · MRP ₹248.21
  4. ₹26.50/tabletIgrose IT · 6 tabletLucrose Pharma · MRP ₹159.00
  5. ₹28.00/tabletCanzol Itra · 4 tabletMonichem Healthcare · MRP ₹112.00
  6. ₹28.79/tabletCandiwel · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹287.90
  7. ₹29.80/tabletItna · 10 tabletShankus Acme Pharma · MRP ₹298.00
  8. ₹30.63/tabletItrasig · 4 tabletSignova Pharma · MRP ₹122.50
  9. ₹33.75/tabletItapro · 7 tabletAjanta Pharma · MRP ₹236.25
  10. ₹35.27/tabletCositra · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹352.67
  11. ₹35.43/tabletItler · 7 tabletKepler Health Care · MRP ₹248.00
  12. ₹36.00/tabletXerofung · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹360.00
  13. ₹42.50/tabletErozol · 4 tabletMicro Labs · MRP ₹170.00
  14. ₹111.25/tabletItranil · 4 tabletSanatra Health Care · MRP ₹445.00
  15. ₹125.00/tabletUltrazolid · 6 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹750.00

Itraconazole Tablet 100 mg

19 packs, ₹5.50 to ₹47.78 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹5.50/tabletCandiwin · 4 tabletZee Laboratories · MRP ₹22.00
  2. ₹11.00/tabletTuftina · 7 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹77.00
  3. ₹12.00/tabletItsbest · 4 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹48.00
  4. ₹12.49/tabletItbor · 7 tabletHetero Healthcare · MRP ₹87.40
  5. ₹12.60/tabletItrafez · 10 tabletMeditia Labs · MRP ₹126.00
  6. ₹12.66/tabletItranext · 10 tabletEthinext Pharma · MRP ₹126.56
  7. ₹13.57/tabletItconz · 4 tabletST Morrison · MRP ₹54.29
  8. ₹14.29/tabletItapro · 7 tabletAjanta Pharma · MRP ₹100.00
  9. ₹15.90/tabletCandiwel · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹158.95
  10. ₹16.69/tabletItralent · 10 tabletTalent India · MRP ₹166.92
  11. ₹17.00/tabletItna · 10 tabletShankus Acme Pharma · MRP ₹170.00
  12. ₹17.40/tabletCnpx · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹174.00
The other 7 by price per tablet
  1. ₹17.77/tabletIgrose IT · 6 tabletLucrose Pharma · MRP ₹106.61
  2. ₹24.69/tabletItralent SB · 10 tabletTalent India · MRP ₹246.90
  3. ₹24.70/tabletCositra · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹247.00
  4. ₹25.00/tabletAfitra SB · 10 tabletRapross Pharmaceuticals · MRP ₹250.00
  5. ₹25.00/tabletErozol · 4 tabletMicro Labs · MRP ₹100.00
  6. ₹29.00/tabletXerofung · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹290.00
  7. ₹47.78/tabletIntracan · 4 tabletIntra Labs · MRP ₹191.10

Itraconazole Capsule

11 packs, ₹12.50 to ₹45.00 per capsule.

  1. ₹12.50/capsuleN3 · 10 capsuleQuality Pharma · MRP ₹125.00
  2. ₹14.00/capsuleCurizole · 10 capsuleCurious Biotech · MRP ₹140.00
  3. ₹16.41/capsuleItrabest (Dermakare) · 10 capsuleDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹164.06
  4. ₹17.50/capsuleCutizole · 10 capsuleSynovia Life Sciences · MRP ₹175.00
  5. ₹19.05/capsuleItrawell · 10 capsuleCurious Biotech · MRP ₹190.48
  6. ₹20.63/capsuleItralin SB · 10 capsuleLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹206.25
  7. ₹23.20/capsuleItrabest (Dermakare) · 10 capsuleDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹232.00
  8. ₹23.63/capsuleItracip · 10 capsuleCipla · MRP ₹236.25
  9. ₹28.57/capsuleItrawell · 10 capsuleCurious Biotech · MRP ₹285.73
  10. ₹44.12/capsuleIcone · 10 capsuleJB Chemicals · MRP ₹441.24
  11. ₹45.00/capsuleIcozol · 4 capsuleLorance Pharma · MRP ₹180.00

Itraconazole Tablet 50 mg

8 packs, ₹10.89 to ₹15.77 per tablet.

  1. ₹10.89/tabletIt-Mac SB · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹108.90
  2. ₹12.00/tabletKitler SB · 10 tabletKepler Health Care · MRP ₹120.00
  3. ₹13.84/tabletIbitra SB · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹138.38
  4. ₹13.99/tabletItrabond SB · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹139.90
  5. ₹14.80/tabletItrafem SB · 10 tabletMed Manor Organics · MRP ₹148.00
  6. ₹15.00/tabletAfitra SB · 10 tabletRapross Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
  7. ₹15.00/tabletLantraz SB · 10 tabletMed Manor Organics · MRP ₹150.00
  8. ₹15.77/tabletItralent SB · 10 tabletTalent India · MRP ₹157.68

Itraconazole Cream 1 %

6 packs, ₹6.80 to ₹14.38 per g.

  1. ₹6.80/gItromed OC · 15 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹102.00
  2. ₹7.50/gDermigen NF · 15 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹112.50
  3. ₹9.07/gCandirap · 10 gm creamRapross Pharmaceuticals · MRP ₹90.70
  4. ₹10.85/gAfitra · 10 gm creamRapross Pharmaceuticals · MRP ₹108.50
  5. ₹11.40/gItroderm OC · 15 gm creamLaborate Pharmaceutical · MRP ₹171.00
  6. ₹14.38/gXerofung · 15 gm creamRonyd Health Care · MRP ₹215.63

Itraconazole Powder 1 %

6 packs, ₹1.65 to ₹3.73 per g.

  1. ₹1.65/gItsbest · 100 gm powderAlniche Life Sciences · MRP ₹165.00
  2. ₹2.00/gItrostred · 75 gm powderLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
  3. ₹2.33/gFunzi IT · 75 gm powderCorona · MRP ₹175.00
  4. ₹2.57/gFlucos Itz · 75 gm powderOaknet Healthcare · MRP ₹192.82
  5. ₹3.23/gTikona · 40 gm powderAbaris Healthcare · MRP ₹129.30
  6. ₹3.73/gTraco Gold · 40 gm powderKivi Labs · MRP ₹149.06

Itraconazole Capsule 400 mg

4 packs, ₹27.14 to ₹53.90 per capsule.

  1. ₹27.14/capsuleNixitral · 7 capsuleCanixa Life Sciences · MRP ₹190.00
  2. ₹30.00/capsuleCandirap · 4 capsuleRapross Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
  3. ₹38.43/capsuleItrasys · 7 capsuleSystopic Laboratories · MRP ₹269.00
  4. ₹53.90/capsuleIt-Mac · 4 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹215.60

Itraconazole Tablet 65 mg

4 packs, ₹12.02 to ₹15.77 per tablet.

  1. ₹12.02/tabletItaspor SB · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹120.23
  2. ₹13.13/tabletItramegh SB · 10 tabletMeghmani Lifesciences · MRP ₹131.25
  3. ₹15.00/tabletItrafem SB · 10 tabletMed Manor Organics · MRP ₹150.00
  4. ₹15.77/tabletItralent SB · 10 tabletTalent India · MRP ₹157.68

Itraconazole Tablet 130 mg

4 packs, ₹22.50 to ₹28.36 per tablet.

  1. ₹22.50/tabletItramegh SB · 10 tabletMeghmani Lifesciences · MRP ₹225.00
  2. ₹25.00/tabletItrafem SB · 10 tabletMed Manor Organics · MRP ₹250.00
  3. ₹25.69/tabletLantraz SB · 10 tabletMed Manor Organics · MRP ₹256.88
  4. ₹28.36/tabletIt-Mac SB · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹283.59

Itraconazole Gel 1 %

4 packs, ₹5.27 to ₹12.97 per g.

  1. ₹5.27/gItrostred · 15 gm gelLeeford Healthcare · MRP ₹79.00
  2. ₹5.33/gItromed · 15 gm gelLeeford Healthcare · MRP ₹80.00
  3. ₹7.20/gItracoe · 15 gm gelKoye Pharmaceuticals · MRP ₹108.00
  4. ₹12.97/gItragel · 15 gm gelAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹194.50

Itraconazole Tablet SR 400 mg

3 packs, ₹23.62 to ₹58.75 per tablet.

  1. ₹23.62/tabletIbitra · 10 tablet srLinux Laboratories · MRP ₹236.20
  2. ₹43.84/tabletMycoclear · 7 tablet srZydus Healthcare · MRP ₹306.90
  3. ₹58.75/tabletItrostred · 4 tablet srLeeford Healthcare · MRP ₹235.00

Itraconazole Soap 1 %

2 packs, ₹1.60 to ₹2.82 per g.

  1. ₹1.60/gItrostred · 75 gm soapLeeford Healthcare · MRP ₹120.00
  2. ₹2.82/gAquaizole · 75 gm soapLaborate Pharmaceutical · MRP ₹211.75

Itraconazole Dusting Powder

2 packs, ₹0.96 to ₹1.42 per g.

  1. ₹0.96/gFucross · 100 gm dusting powderDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹96.25
  2. ₹1.42/gCandiforce · 60 gm dusting powderMankind Pharmaceuticals · MRP ₹85.31

Itraconazole Oral Solution 10 mg

2 packs, ₹4.59 to ₹4.74 per ml. Price-controlled: ceiling ₹5.06 per ml.

  1. ₹4.59/mlItaspor · 100 ml oral solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹459.38
  2. ₹4.74/mlItratuf · 100 ml oral solutionAlkem Laboratories · MRP ₹474.16

Itraconazole Ointment 1 %

2 packs, ₹6.87 to ₹78.27 per g.

  1. ₹6.87/gItrostred TF · 15 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹103.00
  2. ₹78.27/gItral · 3 gm ointmentJawa Laboratories · MRP ₹234.80

Itraconazole Soap

2 packs, ₹0.56 to ₹1.66 per g.

  1. ₹0.56/gItronazole · 75 gm soapAustro Lab · MRP ₹42.00
  2. ₹1.66/gTikona · 75 gm soapAbaris Healthcare · MRP ₹124.50

Itraconazole Dusting Powder 2 %

1 pack, ₹3.23 per g.

  1. ₹3.23/gAfitra · 50 gm dusting powderRapross Pharmaceuticals · MRP ₹161.50

Itraconazole Injection 100 mg

1 pack, ₹4,375 per injection.

  1. ₹4,375/injectionCandiforce · 1 injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹4,375

Itraconazole Softgel Capsule 100 mg

1 pack, ₹13.13 per unit.

  1. ₹13.13/unitCanfine I · 10 softgel capsuleAltius Pharmaceuticals · MRP ₹131.25

Itraconazole Softgel Capsule 200 mg

1 pack, ₹22.00 per unit.

  1. ₹22.00/unitCanfine I · 10 softgel capsuleAltius Pharmaceuticals · MRP ₹220.00

Itraconazole Capsule XL 100 mg

1 pack, ₹15.00 per capsule.

  1. ₹15.00/capsuleCeastra · 7 capsule xlEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹105.00

Itraconazole Capsule XL 200 mg

1 pack, ₹22.03 per capsule.

  1. ₹22.03/capsuleCeastra · 7 capsule xlEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹154.23

Itraconazole Tablet 150 mg

1 pack, ₹12.88 per tablet.

  1. ₹12.88/tabletEucan · 2 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹25.76

Itraconazole Dusting Powder 1 %

1 pack, ₹2.37 per g.

  1. ₹2.37/gFlutycandy · 75 gm dusting powderCoxswain Healthcare · MRP ₹178.00

Itraconazole Cream

1 pack, ₹5.60 per g.

  1. ₹5.60/gFucross · 15 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹84.00

11 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Capsule 100 mg · ceiling 17.07 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Oral Solution 10 mg · ceiling 5.06 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Capsule 200 mg · ceiling 22.65 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.